Zisk společnosti MasterCard ve 3Q přesáhl 1 mld. USD
Společnost MasterCard, provozovatel druhé největší platební sítě na světě, zveřejnila před dnešním otevřením amerického trhu hospodářské výsledky za 3Q 2015.
Výsledky společnosti MasterCard za 3Q 2015 | ||||
---|---|---|---|---|
3Q 2015 | Konsensus 3Q 2015* | 3Q 2014 | ||
Výnosy (mld. USD) | 2,53 | 2,55 | 2,5 | |
Čistý zisk (mld. USD) | 1,03 | 0,99 | 1,01 | |
Čistý zisk na akcii (EPS, USD/a) | 0,91 | 0,88 | 0,87 |
*průměr z odhadů dle agentury Bloomberg
Výnosy v uplynulém kvartále vzrostly o 2 % y-y, při konstantním měnovém kurzu o 8 % y-y. Jako hlavní faktory stojící za tímto růstem společnost jmenuje nárůst objemu přeshraničních plateb o 16 % a 12% nárůst zprostředkovaných transakcí, jejichž celkový počet dosáhl 12,3 mld. Akvizice se na celkovém růstu výnosů podílely 1 %. Celkový objem realizovaných transakcí vzrostl meziročně o 13 % na 1,16 bilionu USD.
Celkový objem nákupů vzrostl oproti 3Q minulého roku o 12 % a dosáhl 852 mld. USD. K 30. září vydali zákazníci společnosti 2,2 mld. Platebních karet MasterCard a Maestro.
Celkový objem realizovaných transakcí (v lokálních měnách) rostl nejrychleji v Kanadě, zde však dosáhl hodnoty pouze 33 mld. USD, solidní růst objemu společnost zaznamenala také v Evropě (+16,9 % na 332 mld. USD). V USA, která je pro MasterCard nejdůležitější oblastí, společnost zaznamenala 7,6% růst objemu na 365 mld. USD.
Provozní náklady bez mimořádných položek vzrostly v uplynulém kvartále o 1 % (resp. o 5 % při konstantním měnovém kurzu) na 1,1 mld. USD. Po započtení mimořádných položek rostly provozní náklady 9% (při konstantním měnovém kurzu 13 %) tempem. Provozní zisk bez mimořádných položek vzrostl ve 3Q 2015 o 2 % y-y, při konstantním měnovém kurzu o 10 % y-y. Provozní marže společnosti činila 57,2 % (před rokem 57 %).
V průběhu uplynulého kvartálu společnost odkoupila přibližně 10 mil. vlastních akcií v celkovém objemu 930 mil.
Akcie společnosti MasterCard (MA) dnes posilují o 1 % na 101 USD. Tržní kapitalizace společnosti se blíží ke 115 mld. USD.
Nárůst počtu zprostředkovaných transakcí by mohl být dobrou známkou i pro největšího konkurenta – společnost Visa (V), která zveřejní své hospodářské výsledky v pondělí 2. listopadu.
Zdroj: Bloomberg, MasterCard
Tomáš Spousta
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Související odkazy
- Americké akcie oslabují v reakci na izraelský útok na íránská jaderná zařízení
- Mastercard reportoval výsledky za 1Q, trhy potěšil silný zisk na akcii
- Visa reportovala silný očištěný zisk na akcii a oznámila nový program zpětného odkupu akcií
- Visa oznámila výsledky za 1Q, vyhlíží dvouciferný růst očištěného zisku na akcii v roce 2025
- Mastercard reportoval za 4Q silnější očištěný zisk na akcii
Nejnovější:
- MFČR zveřejnilo zprávu o vývoji finančního trhu v roce 2024
- USA: Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti k 14. červnu na 245 tis. v souladu s očekáváním
- USA: Započatá výstavba v květnu dosáhla 1256 tis. při očekávání 1350 tis.
- USA: Index žádostí o hypotéky MBA k 13. červnu klesl o 2,6 %
- Eurozóna: CPI v květnu dle konečných dat meziročně vzrostl o 1,9 % v souladu s očekáváním
- Eurozóna: Běžný účet ECB dosáhl v dubnu přebytku 19,8 mld. EUR
- Vývoj cen komodit: Pšenice (+0,82 %), stříbro (+0,48 %), kukuřice (+0,47 %)
- Vývoj měnových párů: USD/CZK 21,56
- Frankfurtská burza v úvodu kosmeticky oslabuje, Airbus potvrdil svůj výhled a zvýší výplatní poměr
- Pražská burza zahajuje den s mírným poklesem