Volkswagen podváděl při emisních testech v USA
Německá automobilka dnes v USA pozastavila prodeje některých modelů s dieselovými motory. CEO Martin Winterkorn se v prohlášení, které společnost vydala včera, omluvil zákazníkům i veřejnosti za ztrátu důvěry.
Již v pátek vydala EPA (americký úřad pro ochranu životního prostředí) zprávu o tom, že Volkswagen při testech využíval speciální software, který upravoval funkci motoru tak, že při testech vypouštěl menší množství emisí než při běžném provozu.
Aféra se údajně týká 482 tis. vozů s motory 2.0 TDI, které se prodávají od roku 2008. Jedná se především o modely Passat, Jetta, Golf, Beetle a Audi A3.
Dle amerických úřadů Volkswagen porušil dva paragrafy zákona „Clean Air Act“, za což mu hrozí pokuta do výše 37,5 tis. USD na jeden automobil. Při necelém půlmilionu vozů, kterých se případ týká, by tak celková pokuta mohla přesáhnout 18 mld. USD.
Akcie společnosti Volkswagen (VOW3) zareagovaly na nečekanou zprávu propadem o bezmála 16 %. Na frankfurtské burze se aktuálně obchodují za 137 EUR.
Zdroj: The Wall Street Journal
Tomáš Spousta
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Související odkazy
- Volkswagen reportuje v 1Q smíšeně: dodávky dle očekávání, pokles čistého zisku a zachování výhledu
- Frankfurtská burza v úvodu silně posiluje, Volkswagen zveřejnil předběžné výsledky za 1Q
- Volkswagen údajně v Evropě dodal více než 150 tisíc plně elektrických vozidel v 1Q roku 2025
- Evropské automobilky plánují zvýšit ceny a přesouvat výrobu do USA
- Frankfurtská burza v úvodu obchodování oslabuje, RWE prodá 49% podíl ve dvou větrných projektech
Nejnovější:
- Kosmetické změny indexů a smíšený závěr
- Americké indexy klesají
- ČEZ: Stát koupí 80% podíl v EDU II (+komentář analytika)
- Frankfurtská burza uzavírá obchodní seanci s růstem
- Pražská burza ve středu odepisovala
- USA: Zásoby surové ropy podle EIA se k 25. dubnu snížily o 2 696 tis. barelů
- USA: Pokračující prodeje domů v březnu meziměsíčně vzrostly o 6,1 % při očekávání 1 % růstu
- USA: Deflátor výdajů na osobní spotřebu v březnu meziročně vzrostl o 2,3 % s očekáváním 2,2 %
- Americké indexy v červeném, před trhem byl reportován pokles HDP a výsledky oznámil Caterpillar
- USA: Osobní příjem v březnu vzrostl o 0,5 % při očekávání růstu o 0,4 %