Chemická společnost Lanxess opustí index DAX, nahradí ji realitní společnost Vonovia
Německá burza v rámci roční revize indexu DAX k 21. září chemickou společnost Lanxess po pouhých třech letech. Nahradí ji realitní společnost Vonovia. Lanxess zamíří do indexu mDAX.
Sázka na gumárenský průmysl stojí za úspěchem i pádem společnosti Lanxess
Existence společnosti Lanxess (LXS; -1,6 %) začala jako úspěšný příběh – ztrátová společnost vyčleněná koncernem Bayer (BAYN) se dokázala proměnit v největšího světového výrobce syntetického kaučuku na světě. Velké investice do továren a sázka na gumárenský průmysl však vedly k zaostání za výhledy, první celoroční ztrátě a snížení dividendy. Současný výkonný ředitel Matthias Zachert se krizi snaží čelit zefektivněním produkce, propouštěním a snížením expozice vůči gumárenství, které by měla přinést alespoň částečná divestice dotčené divize. Společnost také plánuje akvizice, které by měly podpořit další dvě divize Lanxessu.
Pronajímatel bytů Vonovia zaznamenal 80% růst akcií od IPO
Společnost Vonovia (VNA) se zabývá poskytováním realitních služeb v Německu, především pronajímáním bytových prostorů. Dříve byla známá pod jménem Deutsche Annington Immobilien. Společnost v posledních letech zaznamenala díky nízkým úrokovým sazbám výrazný růst, zatímco 2011 se blížila bankrotu, po sérii akvizic nyní dosahuje tržní kapitalizace 13,6 mld. EUR. Vonovia pronajímá 370 tis. bytů a apartmánů, které pronajímá lidem s nízkými a středními příjmy. Od vstupu na burzu v roce 2013 akcie posílily o téměř 80 % na současných 29,5 EUR.
Zdroj: Bloomberg
Jan Tománek
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Související odkazy
- Všechny akcie z indexu DAX se v úvodu pondělního obchodování obchodují v červených číslech
- Frankfurtská burza ve čtvrtek citelně oslabila, když téměř všechny akcie ztrácely
- Frankfurtská burza v úvodu obchodování znatelně klesá, Vonovia výrazně ztrácí po výsledcích
- Frankfurtská burza v úvodu obchodování oslabuje, Airbus klesá po výsledcích
- Frankfurtská burza uzavřela středeční obchodování poklesem
Nejnovější:
- VIG: Valná hromada schválila dividendu 1,73 EUR na akcii
- Snižujeme doporučení na akcie Colt CZ z "akumulovat" na "redukovat", cílovou cenu 981 Kč potvrzujeme
- Pražská burza v závěru týdne ztrácela
- USA: Index spotřebitelské důvěry University of Michigan v květnu podle konečných dat na 44,8 b.
- Americké akcie míří k nejdelší sérii týdenních zisků od roku 2023
- Americké futures kontrakty rostou
- CSG: Deutsche Bank snižuje cílovou cenu na 30 EUR ze 34 EUR při stálém doporučením „buy“
- Vývoj cen komodit: Ropa (+2,13 %), stříbro (-0,83 %), měď (+0,64 %)
- Vývoj měnových párů: EUR/CZK 24,29
- Rozhovor s analytikem Fio banky k výsledkům bank obchodovaných na pražské burze




