ČEZ: Stabilizační rezerva na emisní povolenky vznikne v r. 2019, pro ČEZ je to pozitivní krok
Mezi zástupci členských států EU a zástupci Evropského parlamentu včera došlo (podle informací agentury Bloomberg) k dohodě o vzniku tržní stabilizační rezervy na emisní povolenky. Začne fungovat od roku 2019. Jde o kompromis, když původní návrhy hovořily o roku 2021, některé státy (jako např. Německo a Velká Británie) usilovaly o rok 2017. Již ve středu 29. dubna byla uzavřena dohoda mezi jednotlivými členskými státy EU (náš komentář naleznete zde), již před včerejším jednáním se zástupci Evropského parlamentu tak panoval optimismus a bylo podle našeho názoru velmi pravděpodobné, že bude panovat shoda a k dohodě dojde. Včerejší zprávu z Evropského parlamentu (EP) tak nevnímáme jako překvapivou. K finálnímu plenárnímu hlasování europoslanců na toto téma by mělo dojít letos v červenci. Nepředpokládáme, že by bylo odhlasováno něco jiného než to, co bylo dohodnuto včera.
Jak jsme již dříve komentovali, hlavním cílem tržní stabilizační rezervy je do budoucna snižovat (korigovat) nadbytek emisních povolenek na trhu a tím tak podporovat cenu emisních povolenek, a potažmo i stabilizovat (podporovat) tržní ceny elektřiny. Evropský obchodní systém s emisními povolenkami trpí podle tržních odhadů přebytkem, jenž činí kolem 2 mld. ks povolenek. Podle včerejší dohody by mělo v budoucnu docházet k postupnému stahování povolenek z aukcí, a to do té doby dokud přebytek neklesne pod 833 mil. ks. V prvním roce fungování stabilizačního mechanismu bude do rezervy konkrétně přesunuto 8 % povolenek z celkového oběhu. Stabilizační mechanismus by měl být flexibilní v tom smyslu, že by měl fungovat i z druhé strany, tzn., že pokud bude naopak vznikat nedostatek na trhu (konkrétně klesne-li přebytek povolenek pod hranici 400 mil. ks) tak povolenky budou ze stabilizační rezervy naopak uvolňovány zpět do trhu. Dále bylo potvrzeno, co bylo v plánech již v minulosti, a to, že backloadované emisní povolenky z let 2014 – 2016 v objemu 900 mil. ks budou přesunuty do rezervy a neměly by být uvolněny zpět dříve než v roce 2020.
Shoda na vzniku tržní stabilizační rezervy je pozitivní zprávou pro energetické společnosti, které v minulosti investovali značné finanční prostředky do modernizace výrobních zdrojů či přímo do nových výrobních zdrojů, které jsou pak méně náročné na emise. Mezi tyto energetiky řadíme i ČEZ. Podle našich odhadů by výše naznačená reforma měla vytvořit v nejbližších letech podmínky alespoň pro mírný růst cen emisních povolenek. Jelikož se jedná o kompromisní řešení, tak pro letošní ani pro příští rok nevidíme jako pravděpodobné, že by se cena emisní povolenky vyšplhala např. k úrovním kolem 15 EUR. Nicméně očekáváme, že by se v průběhu letoška mohla cena posunovat k hranici 8 EUR a v příštím roce odhadujeme rozmezí 9 – 10 EUR. Tento vývoj by podle našeho názoru měl přinejmenším zastabilizovat či mírně podporovat tržní ceny elektřiny, které by se v průběhu příštích dvanácti měsíců mohly dle našich odhadů podívat zpět k úrovním kolem 35 EUR/MWh.
Výše zmíněné chystané změny v evropském systému emisních povolenek však s velkou pravděpodobností nezvrátí zatím pokračuící klesající trend v prodejních cenách silové elektřiny, které realizuje ČEZ, když očekáváme, že i v roce 2016 bude ČEZ prodávat ze svých elektráren za nižší ceny než letos. Konkrétně aktuálně predikujeme cenu na rok 2016 kolem úrovně 34,70 EUR/MWh (meziročně níže o cca 10,5 %). Určitou stabilizaci, resp. mírný růst v prodejních cenách ČEZu predikujeme od roku 2017, resp. 2018.
Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.
Související odkazy
- ČEZ: Stát koupí 80% podíl v EDU II (+komentář analytika)
- ÚOHS zamítl rozklad EDF, ČEZ může podepsat smlouvu s KHNP na výstavbu jaderných bloků v Dukovanech
- ČEZ je údajně blízko prodeji většinového podílu EDU II státu
- ČEZ: Trigon Dom Maklerski zvýšil cílovou cenu z 922,60 na 1072,6 Kč a ponechal doporučení na „sell“
- ČEZ dokončil prodej podílu ve společnosti Veolia Energie ČR
Nejnovější:
- Kosmetické změny indexů a smíšený závěr
- Americké indexy klesají
- ČEZ: Stát koupí 80% podíl v EDU II (+komentář analytika)
- Frankfurtská burza uzavírá obchodní seanci s růstem
- Pražská burza ve středu odepisovala
- USA: Zásoby surové ropy podle EIA se k 25. dubnu snížily o 2 696 tis. barelů
- USA: Pokračující prodeje domů v březnu meziměsíčně vzrostly o 6,1 % při očekávání 1 % růstu
- USA: Deflátor výdajů na osobní spotřebu v březnu meziročně vzrostl o 2,3 % s očekáváním 2,2 %
- Americké indexy v červeném, před trhem byl reportován pokles HDP a výsledky oznámil Caterpillar
- USA: Osobní příjem v březnu vzrostl o 0,5 % při očekávání růstu o 0,4 %