Předběžná dohoda o íránském jaderném programu by měla být zítra 31. března; WTI klesá až o 2 %
V pátek 27. března se ropa WTI propadla o 6 %, aktuálně ropa zaznamenává pokles o 2 % na téměř 48 dolarů. Obchodníci s ropou napjatě sledují jednání o jaderném programu Íránu, které by mohlo přinést konkrétnější detaily o potenciálním zrušení nebo změkčení sankcí vůči Íránu (více o tomto tématu zde).
Sankce by mohly být zrušeny nebo změkčeny koncem června, kdy by mělo nastat definitivní rozhodnutí. Nicméně je možné, že dohoda zítra zkrachuje, a můžeme očekávat naopak vyšší ceny ropy. Jedná se pouze o politické rozhodnutí.
Podle některých analytiků by se íránská produkce ropy mohla výrazně zvýšit až koncem roku 2015 nebo v příštím roce, protože jsou nutné investice do ropného zařízení. Na druhé straně se odhaduje, že by Írán mohl mít desítky milionů barelů ropy uskladněno na tankerech a v zásobnících. Pokud by došlo v létě ke zrušení sankcí, tak by Írán mohl tuto ropu dostat na trh. Minulý týden jsme zveřejnili informace, že již Írán jedná s evropskými rafinériemi o potenciálních dodávkách ropy.
Cenu ropy rovněž ovlivňuje posilující dolar, když měnový pár EUR/USD klesá o 0,45 % na 1,0841.
Zdroj: Bloomberg
Vojtěch Cinert
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Nejnovější:
- S&P 500 zvyšuje rekord
- US indexy se obchodují v zisku
- Colt CZ oznámil zahájení zpětného odkupu akcií
- Index DAX dnes zavírá s poklesem
- USA: Index výrobní aktivity dallaského Fedu v červnu na -12,7 b. při očekávání -10 b.
- Pražská burza v úvodu týdne posílila, Čez +2,84%
- S&P 500 v úvodu obchodování roste, HPE uzavřela dohodu s DoJ o akvizici Juniperu za 14 mld. USD
- Makroekonomický výhled na tento týden: Trh práce (USA), inflace (ČR, eurozóna)
- Americké futures kontrakty rostou, Nasdaq 100 futures +0,5 %
- Německo: CPI v červnu dle předběžných dat meziročně vzrostl o 2 %