Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > PLG: konferenční hovor s managementem společnosti - shrnutí

PLG: konferenční hovor s managementem společnosti - shrnutí

27.8.2014 19:01, BAAPLG

Dnes od 16h se konal konferenční hovor s managementem společnosti PLG.

Management firmy se vyjádřil k několika zajímavým tématům. Tak např. k potenciální akvizici pivovaru vedení společnosti sdělilo, že jednání stále probíhají. PLG do budoucna akvizici nevylučuje, nicméně v tuto chvíli je souběžně analyzována i možnost, že místo akvizice pivovaru by finanční prostředky byly investovány do expanze v gastronomickém (tzv. on-trade) segmentu (tedy do rozšíření počtu restaurací, jenž budou nabízet piva PLG). Tím by se objem plánovaných investic do on-trade segmentu navýšil z původních cca 200 mil. Kč na cca 280 - 300 mil. Kč (pokud budeme předpokládat, že PLG uvažuje o nákupu pivovaru za cca 80 – 100 mil. Kč). Úvahy managementu o tom, že by nakonec více investovalo do rozšíření restaurační sítě na úkor akvizice pivovaru, nevnímáme negativně. PLG má totiž dostatek výrobní kapacity k tomu, aby expanze do on-trade segmentu mohla být výraznější než jsou původní plány. Navíc v on-trade segmentu jsou vyšší ziskové marže (oproti off-trade segmentu (segment maloobchodu – lahvová piva) jsou podle našich odhadů cca dvojnásobné). Realizovat budoucí navyšování produkce z velké části prostřednictvím on-trade segmentu bychom tak hodnotili jako logický krok s pozitivním dopadem do hospodaření.

Konkrétně management oznámil, že v 1H 2014 již do on-trade segmentu investoval 35 mil. Kč s tím, že výraznější investice do expanze v tomto segmentu se dají čekat již ve druhé polovině letošního roku (očekáváme tedy, že výsledky hospodaření za 2H 2014 by mohly být silnější než v 1H 2014). Dle vyjádření managementu má PLG předjednané kontrakty do on-trade segmentu v hodnotě cca 125 mil. Kč, konkrétně tyto finanční prostředky jsou (od květnového IPO) a budou postupně proinvestovány (měly by být proinvestovány cca do jednoho roku od IPO). Odhadujeme tedy, že do konce letošního roku by PLG mohlo proinvestovat v on-trade segmentu až 100 mil. Kč, což by dle našich odhadů mohlo vést k rozšíření počtu restaurací o cca 200 – 230 s pozitivním vlivem do produkce, tržeb a zisků.

Na dotaz analytiků kolik činila produkce (výstav) piva za 1H 2014, management odpověděl, že velikost produkce nebude zveřejňovat s ohledem na vysoce konkurenční prostředí na pivovarnickém trhu. My jsme odhadovali za 1H 2014 produkci piva ve výši 432 tis. hl. S ohledem na nižší než námi odhadované výnosy (577,7 mil. Kč versus naše očekávání na úrovni 615,6 mil. Kč) se domníváme, že produkce se blížila spíše úrovním 415 - 420 tis. hl. Výnosy tak dnes byly jediným číslem, které skončilo pod naším očekáváním (a zřejmě i pod odhady většiny analytiků – oficiální tržní konsensus však nebyl k dispozici), a to zejména díky slabšímu tempu růstu tržeb z prodejů piva v on-trade segmentu (zřejmě ne tak silné prodeje v květnu a červnu, zatímco loňský květen a červen byly dle vyjádření firmy naopak velmi silné) a kvůli poklesu tržeb z prodeje sladu (díky ukončení výroby sladu v Pivovaru Protivín). Provozní zisk EBITDA však výrazněji překonal naše odhady (a předpokládáme i odhady většiny trhu), konkrétně o 13 %, když dosáhl úrovně 121,2 mil. Kč. Důvodem lepší než námi očekávané EBITDA byly nižší provozní náklady.

Probíralo se rovněž téma nákladových úroků z akcionářských půjček. Management sdělil, že v 1H 2014 zaúčtoval do finančních nákladů tyto úroky ve výši 35 mil. Kč, což bylo téměř v souladu s naším očekáváním. Ve výsledcích za 2H 2014 by se tak již úroky z akcionářských půjček neměly objevit, což indikuje výraznější zlepšení konečného výsledku hospodaření pro druhou polovinu letošního roku.

Ohledně probíhajícího due dilligence ze strany fondu Enterprise Investors (tento fond vlastnící zhruba 40% podíl v Kofole, jeví zájem o koupi podílu v PLG, více v našem komentáři zde) management oznámil, že nemůže k tomuto sdělit bližší podrobnosti.

Jak jsme již uvedli v našem dopoledním komentáři, tak dnešní výsledky hospodaření v celkovém kontextu vnímáme pozitivně, když EBITDA zisk výrazněji překonal naše odhady. Z dnešního konferenčního hovoru nás nejvíce zaujala skutečnost, že PLG má předjednané kontrakty ve výši 125 mil. Kč do on-trade segmentu. To znamená, že existuje reálný předpoklad k tomu, aby PLG mohlo postupně expandovat do dalších restaurací s pozitivním dopadem do hospodaření již za druhou polovinu letošního roku.

Náš letošní výhled EBITDA ve výši 231 mil. Kč prozatím neměníme. Domníváme se, že solidní výsledky za 1H 2014 dávají jistý předpoklad k tomu, že hranice 231 mil. Kč by mohla být i překonána.


Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR24,1508325,49117
USD22,5833323,83668
GBP28,6295530,21845
CHF25,2396226,64039
PLN5,613575,92513

Kompletní informace zde