Fond Enterprise Investors má zájem o koupi podílu v Pivovary Lobkowicz Group
Společnost Pivovary Lobkowicz Group (PLG) včera po uzavření trhu oznámila, že fond spravovaný společností Enterprise Investors (vlastní zhruba 40% podíl ve výrobci limonád Kofola) jeví zájem o koupi podílu v PLG. Konkrétně byla ze strany Enterprise Investors zahájena finanční, technická, environmentální a právní prověrka (tzv. due diligence) společnosti PLG.
Potvrdily se tak spekulace z předchozích dní, že majoritní akcionáři PLG uvažují o prodeji části svých podílů. Ti uvažovali o prodeji akcií již při květnové IPO (veřejná nabídka akcií), konkrétně bylo původně v plánu prodat zhruba třetinový podíl (více než 3 mil. ks akcií, což při aktuální tržní ceně akcie okolo 159 Kč znamená více než 500 mil. Kč). K prodeji akcií ze strany majoritních akcionářů však tehdy nedošlo, společnost nakonec v rámci IPO upsala nový kapitál v hodnotě cca 400 mil. Kč (cca 2,5 mil. ks akcií), aniž by došlo k prodeji stávajících podílů. K tomuto prodeji může tedy dojít nyní, pokud due diligence proběhne úspěšně a pokud dojde k dohodě mezi majoritními akcionáři PLG a Enterprise Investors. Jak informuje PLG ve své tiskové zprávě, Enterprise Investors má časově omezenou exkluzivitu k jednání s akcionáři.
Zprávu vnímáme jako mírně pozitivní pro dnešní obchodování s akciemi PLG. Potenciální koupě podílu v PLG ze strany Enterprise Investors by podle našeho názoru mohla vytvářet pozitivní tlak na cenu akcie PLG. Majoritní akcionáři tehdy v rámci IPO nevyužili nabídkové ceny ve výši 160 Kč za akcii a své podíly si tak tehdy ponechali. V rámci aktuálních jednání s Enterprise Investors tak podle našeho názoru budou mít vlastníci PLG tendenci požadovat vyšší cenu než 160 Kč za akcii.
Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.
Nejnovější:
- Americké akcie uzavřely smíšeně
- Americké akcie klesají, obavy z obchodu s Čínou rostou
- Frankfurtská burza v pátek posílila, index DAX uzavřel pod metou 24000 b.
- Americké indexy se obchodují v červeném
- Pražská burza v závěru týdne klesala
- Americké futures kontrakty se obchodují v záporu
- USA: Velkoobchodní zásoby v dubnu dle předběžných dat meziměsíčně beze změny
- USA: Osobní příjem v dubnu vzrostl o 0,8 % při očekávání růstu o 0,3 %
- Německo: CPI v květnu dle předběžných dat vzrostl o 2,1 %
- Vývoj měnových párů: EUR/CZK 24,9