Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > ČEZ se dohodl s Albánií, spor je tak ukončen

ČEZ se dohodl s Albánií, spor je tak ukončen

24.6.2014 10:05, BAACEZ

Společnost ČEZ dnes ve své tiskové zprávě oznámila, že uzavřela dohodu s Albánií a tímto tak ukončila dlouhodobý spor s touto zemí, ve které ČEZ do ledna 2013 provozoval distribuční společnost CEZ Shperndarje. Poté kvůli vleklým sporům s albánskými institucemi přišel o tamní distribuční licenci.

ČEZ podepsal ve Vídni pod dohledem Sekretariátu energetického společenství dohodu o narovnání s albánskou stranou. Podle této dohody získá ČEZ celkem 100 mil. EUR, konkrétně v ročních splátkách do roku 2018 celkem 95,5 mil. EUR, částku 4,5 mil. EUR již společnost obdržela. ČEZ tak získá v přepočtu celkem cca 2,7 mld. Kč, což je zhruba částka, kterou investoval do nákupu albánské distribuční společnosti CEZ Shperndarje.

Jak uvedl generální ředitel ČEZu Daniel Beneš, dohoda je koncipována tak, že finanční kompenzace bude zajištěna renomovanou evropskou bankou. Dohoda je dále podmíněna, jak je uvedeno v tiskové zprávě, splněním několika odkládacích podmínek, mezi které patří vystavení bankovní garance, schválení dohody albánskou vládou a následná ratifikace albánským parlamentem. Dohodu musí také schválit statutární orgány společnosti ČEZ.

Podnikání ČEZu v Albánii bylo hlavním negativním faktorem hospodářských výsledků společnosti za rok 2012, když albánský distribuční segment nepříznivě ovlivnil provozní zisk EBITDA ve výši 5,8 mld. Kč. Hlavní příčinou tehdejší ztrátovosti CEZ Shperndarje bylo negativní rozhodnutí albánského regulačního úřadu. Ten zvýšil o 90 % ceny výkupu energie, aniž by CEZ Shperndarje mohl toto navýšení promítnout do koncových cen pro zákazníky.

Uzavřenou dohodu s Albánií vnímáme pozitivně. ČEZ sice v roce 2012 z albánské distribuce realizoval provozní ztrátu téměř 6 mld. Kč, nicméně touto dohodou společnost získá zpět alespoň počáteční vložené prostředky. Uzavření dohody touto mimosoudní cestou je tak podle našeho názoru pro ČEZ příznivější. Pokud by totiž nedošlo na tuto dohodu o narovnání, tak by se ČEZ musel spoléhat na nejisté rozhodnutí mezinárodního arbitrážního soudu, které by navíc mohlo přijít až za několik let. Výše uvedená dohoda tak zároveň ukončuje spor před mezinárodním arbitrážním soudem.


Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.

Související odkazy


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR24,5677625,93124
USD22,5638723,81614
GBP29,1569130,77509
CHF25,3943226,80368
PLN5,732046,05016

Kompletní informace zde