GE vítězí v dlouhém boji o Alstom
GE po úpravě své nabídky ve výši 16,9 mld. USD dosáhla svého cíle.
CEO společnosti General Electric Jeffrey Immelt nasměřoval svoji firmu zpět k jejím průmyslovým kořenům, když po překonání nabídky od německého Siemensu kupuje aktivity v oblasti plynových turbín a zároveň vytváří společné podniky v oblastech parních turbín, obnovitelné energie a přenosu elektrické energie.
Poslední překážka byla odstraněna, když byla dohodnuta opce pro francouzskou vládu na nákup 20% podílu v Alstomu od konglomerátu Bouygues, který nyní vlastní 29 % společnosti, v průběhu dvou let. Vláda může některé akcie nakoupit i přímo na trhu.
Vedení Alstomu i GE odhlasovala upravené podmínky jednomyslně a dohoda byla podpořena francouzskou vládou v neprospěch společností Siemens a Mitsubishi Heavy Industries. Ty obdržely rozhodnutí vlády podporující dohodu s GE v pátek.
Francouzská vláda si vyjednala „zlatou akcii" v nukleární divizi, která jí umožňuje přehlasovat ostatní akcionáře v klíčových otázkách a zajišťuje práva týkající se technologií. GE rovněž bude povinna uhradit pokutu ve výši 50 tis. EUR za každé z tisíce slíbených nových pracovních míst, které nedokáže vytvořit během tří let.
Alstom si ponechá svoji přepravní divizi, ve které se vyrábí vlaky TGV a koupí od GE divizi zabývající se železniční signalizací za 602 mil. EUR.
Po dvouměsíčním soupeření se tedy GE dočkala, i když musela částečně ustoupit ze svých původních požadavků. Intenzivní vyjednávání CEO GE Jeffreyho Immelta s francouzskými zástupci se tak neminulo účinkem.
General Electric (GE) je níž o 0,07 % na 29,95 USD.
Siemens (SIE) oslabuje o 1,04 % na 98,95 EUR.
Zdroj: Bloomberg, Financial Times
Rudolf Plachý, Fio banka, a.s.
Související odkazy
- Německé akcie v úvodu klesají, reportovaly Siemens, Deutsche Telekom, Allianz, RWE a Merck
- Frankfurtská burza v úvodu obchodování ztrácí, akcie Adidas reagují na cla na exportéry do USA
- Německé akcie v úvodu obchodování oslabují, Deutsche Bank přivádí nového CFO z Morgan Stanley
- Index DAX dnes významně posílil
- Německé akcie v úvodu obchodování rostou, výsledky za 4Q dnes oznámily Airbus a Mercedes-Benz
Nejnovější:
- Americké akcie uzavřely smíšeně
- Americké akcie klesají, obavy z obchodu s Čínou rostou
- Frankfurtská burza v pátek posílila, index DAX uzavřel pod metou 24000 b.
- Americké indexy se obchodují v červeném
- Pražská burza v závěru týdne klesala
- Americké futures kontrakty se obchodují v záporu
- USA: Velkoobchodní zásoby v dubnu dle předběžných dat meziměsíčně beze změny
- USA: Osobní příjem v dubnu vzrostl o 0,8 % při očekávání růstu o 0,3 %
- Německo: CPI v květnu dle předběžných dat vzrostl o 2,1 %
- Vývoj měnových párů: EUR/CZK 24,9