Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Souhrn z trhu - reporty > Denní report - pondělí 11.04.2011

Denní report - pondělí 11.04.2011

11.4.2011 22:01

ČR: NWR pomohlo indexu PX k poklesu, SRN: Německé akcie prakticky beze změny, USA: Zámoří nevybočuje z dubnového marasmu

Pražská burza

Hlavní zprávy

Index spotřebitelských cen vzrostl v březnu o 0,1 % meziměsíčně (odhad 0,2 %) a o 1,7 % meziročně (při stejném odhadu). Hodnoty z předchozího období byly 0,1 % meziměsíčně a 1,8 % meziročně.

Popis trhu

Pražská burza si dnes odepsala pár dalších bodů, když ztratila 0,57% na 1263 b. Největší propad zaznamenaly akcie ECM, které oslabily o 10% na 73,50 Kč po zprávě, že Česká Spořitelna kvůli své nezaplacené pohledávce za ECM ve výši zhruba 200 mil. Kč podala na developera návrh na insolvenční řízení a bylo jí vyhověno. Naopak dobrou zprávu zveřejnil těžař NWR, který zvýšil prodejní ceny uhlí na tento kvartál. Reakce trhu byla ale prodejní, když investoři patrně takové ceny očekávali a vytáhli kurz NWR k hranici 300 Kč již v minulých dnech. Dnešní dobré zprávy tak využili pro realizaci zisků a srazili NWR o 4,1% na 287 Kč. Důvodem k propadu může být též obava, co vše s sebou přinese přeměna akcií. Největší aktivitu dnes zaznamenala Komerční banka, která se obchodovala poslední den s nárokem na dividendu. I přes slušný objem kurz zůstal jen 0,18% v mínusu na 4382 Kč. Druhý bankovní titul - Erste Bank - se vyhnula pohybu a kurz 881 Kč téměř odpovídá pátečnímu závěru. Lehkého poklesu se dočkal ČEZ (-0,23%, 882,9 Kč) či Telefonica (-0,07%, 404 Kč).

Podnikové zprávy

Credit Suisse zvyšuje cílovou cenu pro akcie ČEZu na 778 Kč z původních 745 Kč, investiční doporučení ponechává na „underperform".

UBS zvyšuje cílovou cenu pro akcie ČEZu na 1000 Kč z původních 900 Kč, doporučení ponechává „kupovat".

Concorde Securities snižuje investiční doporučení pro New World Resources na „underweight" z předchozího „equalweight", cílovou cenu ponechává na 248 Kč.

City zahajuje pokrývání NWR s cílovou cenou 229,39 Kč a doporučením „prodávat".
Podle Bloombergu 10 z analytiků, kteří pokrývají NWR, doporučuje „koupit", 7 analytiků „držet" a 2 analytici „prodat", průměrná cílová cena 316,52 Kč. Dnes NWR zveřejnilo pozitivní výhled o prodejích v letošním roce za vyšší ceny, analytická doporučení se proto v blízkých dnech mohou měnit.

NWR dnes oznámila, že průměrná cena sjednaná pro dodávky koksovatelného uhlí bude oproti prvnímu čtvrtletí o 35 % výše na 215 EUR za tunu. V prvním kvartále byl objem prodejů koksovatelného uhlí 1062 tis. tun. Průměrná prodejní cena koksu sjednaná na druhé čtvrtletí roku 2011 bude 400 EUR za tunu, což představuje navýšení o 19 % oproti prvnímu čtvrtletí a 45 % ve srovnání s průměrnou cenou roku 2010. Objem prodeje koksu byl 180 tis. tun. Cena prodeje energetického uhlí zůstane nezměněná - 71 EUR za tunu. Tato cena je o 13 % výše než cena roku 2010. Objem prodejů byl v prvním kvartále roku 2011 1575 tis. tun.Hospodářské výsledky za první čtvrtletí NWR zveřejní 18. května 2011. NWR očekává pokračování silné poptávky a není si vědoma žádného zásadního důvodu pro snížení cen v následujících kvartálech. NWR dále počítá s cílem vyprodukovat v roce 2011 11 ml. tun uhlí a 800 tis. tun koksu.

Majitelka České Spořitelny, rakouská bankovní skupina Erste Bank (BAAERBAG) získala majoritní podíl v Intermarket Bank, divizi polské banky BRE Bank (BRE) zabývající se faktoringem. Již předtím měla Erste podíl 22 %, po transakci bude mít pod kontrolou 56 %. Kupní cena nebyla zveřejněna. V rámci dohody zároveň Erste prodá českou a polskou pobočku Intermarket Bank zpět BRE. Intermarket Bank působí v Rakousku a dalších zemích střední a východní Evropy, hodnota jejích aktiv ke konci roku 2010 dosahovala 241 mil. EUR.Akvizice je reakcí na nové kapitálové požadavky v rámci opatření Basel III.

Developerská společnost ECM (BAAECM) se dnes rozhodnutím soudu dostala do insolventního řízení. Soud tak vyhověl žádosti České Spořitelny, jejíž pohledávky vůči ECM dosahují 200 mil. Kč. Proti rozhodnutí soudu není odvolání.

Německo

Očekávané události

8:00 Index spotřebitelských cen CPI (březen): odhad 0,5 % (m/m) a 2,1 % (y/y), předchozí 0,5 % (m/m) a 2,1 % (y/y)

11:00 Průzkum ZEW - současná situace (duben): odhad 85,2 b., předchozí 85,4 b.

11:00 Průzkum ZEW - ekonomický sentiment (duben): odhad 11,3 b., předchozí 14,1 b.

Eurozóna:

11:00 Průzkum ZEW - ekonomický sentiment (duben): předchozí 31 b.

Popis trhu

Německé akcie v druhé polovině seance smazaly dopolední ztráty a končí první seanci tohoto týdne prakticky na stejných úrovních jako v pátek. Index DAX se krátce před koncem obchodování pohybuje v okolí 7 205 bodů (-0,2%). Nejhůře si vedou akcie výrobců luxusních automobilů (DAI -2,5%, BMW -2,2%) poté, co první z nich obdržel nižší doporučení od Credit Suisse. Opačným směrem zamířily zejména akcie Deutsche Boerse (DB1 +1,0%), Bayeru (BAYN +0,8%) a BASF (BAS +0,8%).

Podnikové zprávy

Credit Suisse snižuje své investiční doporučení pro Daimler (DAI) na „neutral" z původního „outperform." Cílová cena byla snížena na 65 EUR na 75 EUR. Společnost by podle analytiků měla uskutečnit rozsáhlejší strukturální změny. Švýcarská banka zároveň snížila své doporučení i pro evropský automobilový sektor. Zohledňuje tak cyklickou citlivost tohoto odvětví, které podává nejslabší výkony v období zvyšujících se úrokových sazeb.

BASF, světová špička v chemickém odvětví, oficiálně začal s výstavbou ekologicky nezávadné chemické továrny v jihovýchodní Číně v oblasti Tři soutěsky (Three Gorges Dam). Projekt vzniká ve spolupráci s čínskou státní Chongqing Chemical and Pharmaceutical Holding Company (CCDHGC). BASF se má na celkové investici 5,3 mld. USD podílet 1,2 mld. USD. Továrna by měla produkovat MDI (základní součást polyuretanových produktů využívaných v automobilovém sektoru a jako tepelná izolace) v hodnotě okolo 7,64 mld. USD ročně. BASF obdržel povolení od čínské vlády 25. března, továrna by se měla rozběhnout v roce 2014. HSBC dnes zvýšila cílovou cenu pro BASF na 74 EUR z původních 70 EUR, doporučení „overweight", akcie patří mezi její „top evropské akcie v chemickém sektoru".

USA

Hlavní zprávy

Očekávané události

13:30 Optimismus malých podniků NFIB (březen): odhad 94,8 b., předchozí 94,5 b.

14:30 Cena dovozů (březen): odhad 2,0 % (m/m) a 8,6 % (y/y), předchozí 1,4 % (m/m) a 6,9 % (y/y)

14:30 Obchodní bilance (únor): odhad -44 mld. USD, předchozí -46,3 mld. USD

16:00 Index ekonomického optimismu IBD/TIPP (březen): odhad 45 b., předchozí 43 b.

Popis trhu

US akciové indexy i druhé dubnové pondělí potvrdily, že úvod dubna se na burzách nese v nezáživném duchu a indexy tak přešlapovaly skoro na místě. Hlavní indexy zakončují seanci v blízkosti svých otevíracích hodnot, když index S&P 500 končí na 1 324b. při podprůměrných objemech. Investoři tak pravděpodobně vyčkávají co přinesou první ostré čísla výsledkové sezóny v podání výrobce hliníku Alcoa (-0,95 %) po skončení dnešní seance. Nejvíce ztrácel sektor energií (-1,44 %) v reakci na pokles ceny ropy (- 3 % 109,38 USD) ze svých více jak dvouletých maxim. Na poli akvizicí dnes byla aktivní především společnost Level 3 (LVLT +17 %), která kupuje technologickou společnost Global Crossing za 1,9 mld. USD (GLBC + 68 %).

Podnikové zprávy

Standpoint Research zvyšuje doporučení pro Intel (INTC) na „koupit" z původního „držet."

Americká New York Stock Exchange Euronext odmítla v neděli nabídku burzy Nasdaq a jejího partnera IntercontinentalExchange (ICE) na převzetí a bude pokračovat v zamýšlené fúzi s Deutsche Boerse.

Nabídka Nasdaqu přišla 1. dubna a převyšovala nabídku Deutsche Boerse z 15. 2. o zhruba 20 %. Deutsche Boerse nabízela platbu ve vlastních akciích, zatímco Nasdaq a ICE jak platbu v akciích, tak v hotovosti. NYSE ovšem tuto nabídku včera odmítla jako „strategicky neatraktivní". Prezident NYSE Euronext v prohlášení společnosti zmínil mezi důvody třeba to, že se společnosti nelíbí zamýšlené rozdělení burzy mezi Nasdaq (akcie a opce) a ICE (pobočka pro obchod s deriváty v Londýně) nebo vysoká rizika samotné akvizice. Jedno z takových rizik by bylo třeba vyšší riziko zakázání celé transakce antimonopolním úřadem.

Nasdaq a ICE se však nehodlají vzdát. V dnešním prohlášení vyjádřily politování nad tím, že se s nimi zástupci NYSE ani nesetkali a svou nabídku považují stále za kvalitnější. V plánovaném převzetí prý podle CEO Nasdaqu Roberta Greifielda budou pokračovat, protože se setkali s „velmi pozitivními" reakcemi akcionářů NYSE, kteří se setkají valné hromadě 28. dubna. Akcionáři však vzhledem k zákonům mohou volbu NYSE ovlivnit pouze za předpokladu, že se jim podaří změnit názor vedení (případně top management společnosti vyměnit).

Microsoft (MSFT) a Nokia (NOK; BAANOKIA), dva významní hráči, kteří po dlouhá léta dominovali trhům PC a mobilních telefonů. S rozšířením nových tržních produktů v posledních letech, jako jsou například smartphones, se však tyto společnosti nedokázaly důležitě vyrovnat a změna produktové orientace pro ně představuje závažný problém. Řešení tak hledají ve vzájemné spolupráci, ve které Microsoft dodá software a Nokia hardware. Společný plán předpokládá, že finské smartphones převezmou operační systém Windows Phone 7 a opustí tak svůj původní Symbian, který si v současné době udržuje na trhu pozici druhého nejpoužívanějšího mobilního OS s tržním podílem okolo 20 %. Windows Phone 7 a jeho předchůdce Windows Mobile mají oproti tomu podíl pouze 5,5 %. Analytici odhadují, že tržní podíl tohoto systému by v roce 2015 měl dosáhnout 20,9 %. Microsoft se tak spoléhá na distribuci Nokie, která mu má výrazně pomoci při rozšíření jeho programů. Otázkou však je, jak bude tato strategie úspěšná ve srovnání s Googlem (GOOG) a Applem (AAPL), kteří mají své pozice již zajištěné a v rámci produktového vývoje mají několikaletý náskok.

Americká farmaceutická společnost Endo Pharmaceuticals (ENDP) kupuje výrobce zdravotnického zařízení a chirurgických produktů American Medical System Holdings (AMMD).Celková hodnota transakce činí 2,9 mld. USD, včetně dluhu AMMD ve výši 312 mil. USD. Dohodnutá cena za akcií činí 30 USD a zahrnuje tak akviziční prémii 34 %. Akcie AMMD v pátek uzavřely na 22,33 USD. Endo očekává, že spojení společností zvýší upravený zisk na akcii v roce 2012 o 60 centů a o další rok později o 80 centů. Transakce by měla společnosti pomoci rozšířit své produktové portfolio a expandovat na trh zdravotnických zařízení.

Americká společnost Shaw Group (SHAW) podnikající v technických oborech, stavebnictví a dalších oblastech reportovala hospodářské výsledky za druhý kvartál fiskálního roku 2011, které sice vykázaly výrazné meziroční poklesy, vesměs však překonaly analytická očekávání.Tržby se propadly o více než 12 % na 1,43 mld. USD a zaostaly tak za trhem, který počítal s 1,54 mld. USD. Čistý zisk (před zahrnutím mimořádných položek) zaznamenal ještě negativnější vývoj, když se meziročně snížil o 17 % na 35 mil. USD (0,4 USD na akcii), narozdíl od tržeb však překonal analytický konsensus ve výši 31,9 mil. USD (0,38 USD na akcii).

Farmaceutická společnost Merck (MRK) plánuje spolupráci s indickým koncernem Sun Pharmaceutical Industries. Společný projekt bude mít formu joint venture a má Mercku pomoci s jeho generickými léky proniknout na rozvíjející se trhy. Obě strany počítají s tím, že produktová inovace a kvalitní výroba Sunu ve spojení se světovou značkou a globálním rozsahem Mercku bude mít výrazný synergický efekt. Experti předpovídají, že 90 % růstu farmaceutických trhů v přístích 10 letech přijde právě z emerging markets a oba partneři toho chtějí maximálně využít. Indická společnost má navíc výraznou výhodu v tom, že je dominantním hráčem na trhu generických léků v Indii a dalších zemích. Samotný Merck očekává, že podíl emerging markets na jeho odbytu se do roku 2013 zvýší na 25 % ze 18 % dosažených na konci minulého roku.


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR23,7523825,07062
USD22,6446223,90138
GBP27,4342228,95678
CHF24,6509526,01905
PLN5,145805,43140

Kompletní informace zde