Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Souhrn z trhu - reporty > Denní report - pondělí 20.07.2020

Denní report - pondělí 20.07.2020

20.7.2020 22:48

ČR: Praze na úvod týdne mírný růst, SRN: Německý DAX v pondělí posílil, USA: Americký NASDAQ nasazuje laťku hodně vysoko!

Pražská burza

Hlavní zprávy

Tomáš Holub z ČNB si dokáže představit snížení úrokových sazeb na nulu

Popis trhu

Pražská burza má za sebou poklidný start do nového týdne a index PX se již třetí den v řadě drží v blízkosti úrovně 950 bodů. Dnešní close na 952,85 bodech znamenal růst o 0,40 %. Obchodní aktivita byla nízká a zobchodovaný objem lehce přesáhnul 220 mil. Kč. Výkonnost indexu v závěrečné aukci vylepšily akcie ČEZu, které se dostaly na 481,50 Kč a posílily o 0,94 %. Dnes vláda projednávala další materiály k výstavbě nových jaderných bloků a k podpisu smluv mezi ČEZem a státem by mělo dojit na konci měsíce. Ceny emisních povolenek i elektrické energie umazávají v posledních dnech svůj předchozí výrazný růst. Korelace akcií ČEZ s těmito komoditami nebyla v posledních týdnech vysoká, když ČEZ na předchozí výrazné posílení v podstatě nereagoval.  Historická maxima nadále vylepšuje Avast a kurz se dostal již nad hranici 175 Kč (+2,3 %). Slabší výkonností se prezentoval finanční sektor. O necelé procento oslabily jak akcie Erste Group (-0,71 %), tak pojišťovny VIG (-0,84 %). Moneta stagnovala na 54,20 Kč, mírný zisk si připsala pouze Komerční banka (+0,17 %). Pokles na hranici 1% si připsaly telekomunikační firmy O2 a mediální CETV. Při malém objemu posílily akcie Kofola o 0,44 % na 226 Kč.

Německo

Hlavní zprávy

Makroekonomický výhled pro tento týden

PPI (m-m) (červen):
aktuální hodnota: 0,0 %
očekávání trhu: 0,2 %
předchozí hodnota: -0,4 %

PPI (y-y) (červen):
aktuální hodnota: -1,8 %
očekávání trhu: -1,6 %
předchozí hodnota: -2,2 %

Hlavní zprávy (eurozóna)

Běžný účet ECB (sezónně očištěno) (květen):
aktuální hodnota: 8,0 mld.
očekávání trhu: --
předchozí hodnota: 14,4 mld.

Popis trhu

Německý DAX sice začal pondělní seanci pod nulou, avšak v jejím průběhu směr otočil a nakonec uzavřel silnější o solidních 0,82 %. V průběhu dne přišla zpráva o pozitivních výsledcích předběžných testů vyvíjené vakcíny společnosti AstraZeneca, která na ní spolupracuje s univerzitou v Oxfordu. Další klíčovou událostí dne je nadále probíhající jednání zástupců EU ohledně schválení rozpočtu a balíčku pomoci pandemií postiženým zemím. O víkendu se k finální dohodě neodospělo, další jednání začala ve 4 hod. odpoledne.

Z jednotlivých titulů prudce klesaly akcie Wirecardu (WDI; -18,9 %). Deník The Financial Times dnes přinesl informaci, že auditorská firma EY upozorňovala společnost Wirecard, že výtažek závěrů speciálního auditu prováděného společností KPMG nedisponoval potřebným zasazením do kontextu a mohl vést k chybným závěrům a jejich misinterpretaci. KPMG audit provádělo v dubnu (viz zde). Bloomberg dnes zároveň informoval, že německý spolkový sněm sjednal kvůli Wirecardu speciální jednání na 29. července. Toho se bude mj. účastnit i ministr financí Olaf Scholz.

V pondělí oslabovaly automobilové tituly Daimler (DAI; -1,4 %), BMW (BMW; -1,0 %) či Volkswagen (VOW3; -0,4 %). Nedařilo se ani společnosti Bayer (BAYN; -1,4 %).

Naopak rostla firma SAP (SAP; +2,4 %), jež se dnes dočkala zvýšení cílové ceny od analytiků britské Barclays, a to na 180 dolarů z předchozí úrovně 130 dolarů. Dařilo se také společnostem Deutsche Boerse (DB1; +2,1 %), Infineon (IFX; +1,7 %), Merck (MRK; +1,7 %) či Allianz (ALV; +1,5 %).

Podnikové zprávy

Firemní výsledky pro tento týden: IBM, Coca-Cola, Intel, Microsoft, Tesla, Daimler či Twitter

USA

Hlavní zprávy

Makroekonomický výhled pro tento týden

Očekávané události

14:30 Index aktivity Chicago Fed (červen): očekávání trhu: 4.00, předchozí hodnota: 22313

Popis trhu

Akcie v USA dnes posilovaly a opět se přiblížily ke svému historickému maximu. Pokračující nejistota ohledně dalšího vývoje pandemie koronaviru hnala akcie technologických společnosti do „nebes“. Technologický index Nadaq Composite posílil o výrazných 2,51 % a opět se dostal na svá historická maxima. Dnes nebylo příliš konkrétních globálních kurzotvorných zpráv. Technologické činnosti nejspíše výrazně těží ze snížené hospodářské činnosti v ostatních segmentech trhu.

Americký dolar dnes opět oslabil a na páru s českou korunou se dostal blízko hodnotám před vypuknutím největších panických výprodejů zač. března letošního roku. USDCZK oslabil o 0,23 a dostal se na hodnotu 23,24.

Z individuálních titulů dnes stálo za povšimnutí skokové posílení ceny akcií společnosti Amazon (AMZN; +6,5 %). AMZN jako jeden z nejznámější zástupců segmentu E-Commerce se výrazně dostal zpět ke svému historickému maximu poté, co analytici společnosti Jeferies zvýšili své cílové ceny pro vybrané technologické společnosti. Také analytik Brent Thill oznámil svůj názor: „Změny chování vyvolané pandemií koronaviru by měly trvale zvýšit online spotřebu.“ Též dodal, že čísla prodejů v rámci E-commerce zůstaly robustní i po rozvolnění negativních opatření spojených s koronavirovou pandemií.

Podnikové zprávy

Firemní výsledky pro tento týden: IBM, Coca-Cola, Intel, Microsoft, Tesla, Daimler či Twitter


František Mašek
Fio banka, a.s.
Prohlášení


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR24,7492226,12278
USD20,4115921,54441
GBP28,8202630,41975
CHF22,7030023,96300
PLN5,481595,78581

Kompletní informace zde


Tyto stránky používají cookies. Setrváním na těchto stránkách souhlasíte s jejich používáním. Další informace X