Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Souhrn z trhu - reporty > Denní report - úterý 23.12.2014

Denní report - úterý 23.12.2014

23.12.2014 22:03

ČR: Index PX v záporu, SRN: Německá burza uzavřela v kladných číslech, USA: Dow nad 18.000 bodů

Pražská burza

Popis trhu

Akcie na pražské burze investorům moc hezký dárek pod stromeček nepřipravily. Domácí trh nedokázal navázat na včerejší oživení a přestože se indexy v Evropě pohybovaly převážně v zelených číslech a US indexy opět vylepšovaly maxima, u nás se především prodávalo. Index PX oslabil o 0,56%, od začátku roku je v záporu téměř o 4%. Na poslední den před Vánocemi byla až překvapivě vysoká aktivita, čemuž možná přispěl fakt, že dnešek byl posledním obchodním dnem s letošním vypořádáním. Objem obchodů přesáhl 400 mil. Kč, když téměř polovinu obstarala Komerční banka. Akcie KB se nedokázaly dostat přes hranici 4800 Kč a ztratily 1,13%. Erste (+0,15%) a VIG (+0,1%) zaznamenaly minimální změnu. Společně s KB nejvíce záporných bodů do indexu přidal ČEZ (-0,81%), který se nedokázal udržet nad hranicí 600 Kč. Včera Unipetrol při nižší aktivitě s indexem posílil o 2%, dnes naopak o 2% přišel. Zvýšená volatilita byla k vidění u akcií O2. Prodejní pokyn v druhé polovině dne poslal kurz až pod hranici 220 Kč. Zde se však formovala nová poptávka a akcie téměř celý propad smazala a končila na 228,40 Kč (-1,1%).

Německo

Očekávané události

Popis trhu

Německá burza si pod stromeček nadělila růst o 0,44 %na 9909,35 b. Další obchodní den bude až pondělí 29.12. Nejvíce se dnes dařilo aerolince Lufthansa (LHA; +1,65 %). Společnost HeidelbergCement (HEI) si připsala 1,55 %, ThyssenKrupp (TKA) uzavřel se ziskem 1,46 %.

Přes procento odepsaly pouze společnosti Merck (MRK; -1,36 %), které dnes americké úřady schválily převzetí společnosti Sigma-Aldrich, a Fresenius (FRE; -1,05 %). Společnost Henkel (HEN3) uzavřela se ztrátou 0,65 %.

USA

Hlavní zprávy

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (listopad):
aktuální hodnota: -0,7 %
očekávání trhu: 3,0 %
předchozí hodnota: 0,4 % / revize: 0,4 %

Zakázky na kapitálové statky bez zbraní a letadel (listopad):
aktuální hodnota: 0,2 %
očekávání trhu: 1,3 %
předchozí hodnota: -0,4 %

Růst HDP (q-q) (anualizováno) (3Q - třetí, konečný údaj):
aktuální hodnota: 5,0 %
očekávání trhu: 4,3 %
předchozí hodnota: 3,9 %

Osobní spotřeba (3Q - třetí, konečný údaj):
aktuální hodnota: 3,2 %
očekávání trhu: 2,5 %
předchozí hodnota: 2,2 %

Deflátor HDP (3Q - třetí, konečný údaj):
aktuální hodnota: 1,4 %
očekávání trhu: 1,4 %
předchozí hodnota: 1,4 %

Jádrový index výdajů na osobní spotřebu (q-q) (3Q - třetí, konečný údaj):
aktuální hodnota: 1,4 %
očekávání trhu: 1,4 %
předchozí hodnota: 1,4 %

Index cen domů FHFA (m-m) (říjen):
aktuální hodnota: 0,6%
očekávání trhu: 0,3 %
předchozí hodnota: 0,0 %

Spotřebitelská důvěra dle University of Michigan (prosinec - konečný):
aktuální hodnota: 93,6 b.
očekávání trhu: 93,5 b.
předchozí hodnota: 93,8 b.

Index výrobní aktivity richmondského Fedu (prosinec):
aktuální hodnota: 7 b.
očekávání trhu: 7 b.
předchozí hodnota: 4 b.

Prodeje nových domů (listopad):
aktuální hodnota:438 tis.
očekávání trhu: 460 tis.
předchozí hodnota: 458 tis. / revize: 445 tis.

Prodeje nových domů (m-m) (listopad):
aktuální hodnota: -1,6 %
očekávání trhu: 0,4 %
předchozí hodnota: 0,7 % / revize: -2,2 %

Osobní příjem (listopad)
aktuální hodnota: 0,4 %
očekávání trhu: 0,4 %
předchozí hodnota: 0,2 % / 0,3 %

Osobní výdaje (listopad):
aktuální hodnota: 0,6 %
očekávání trhu: 0,5 %
předchozí hodnota: 0,2 % / revize: 0,3 %

Index jádrových výdajů na osobní spotřebu (m-m) (listopad):
aktuální hodnota: 0,0 %
očekávání trhu: 0,1 %
předchozí hodnota: 0,2 %

Index jádrových výdajů na osobní spotřebu (y-y) (listopad):
aktuální hodnota: 1,4 %
očekávání trhu: 1,5 %
předchozí hodnota: 1,6 % / revize: 1,5 %

Očekávané události

13:00 Index žádostí o hypotéky MBA (19. prosinec): odhady: --, předchozí: -3,3 %
14:30 Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti (20. prosinec): odhady: 290 tis., předchozí: 289 tis.
14:30 Pokračující žádosti o podporu v nezaměstnanosti (13. prosinec): odhady: 2375 tis., předchozí: 2373 tis.
15:45 Bloomberg index spotřebitelského komfortu (21. prosinec): odhady: --, předchozí: 41,7

Popis trhu

Americké akcie navázaly na růsty z předchozích dnů a hlavní indexy opět posunuly svá historická maxima. Index Dow Jones se dnes poprvé dostal nad hranici 18.000 bodů a dokázal nad ni rovněž uzavřít. Podporou pro vylepšení rekordních úrovní byla zveřejněná data o ekonomickém růstu, když konečný údaj o HDP za 3Q přinesl růst o 5%. Tento údaj je nejsilnější od 3Q 2003. Silnější byla rovněž statistika osobních výdajů. Dow Jones zavřel silnější o 0,36%, širší S&P posílil o 0,18% a rovněž vylepšil svá historická maxima. Ztrátu si naopak připsal Nasdaq (-0,33%), když se již druhý den v řadě nedařilo biotechnologickým a farmaceutickým firmám (Nasdaq Biotechnology Index oslabil o více jak 4%). Poklesy částečně souvisely s novými dohodami ohledně léků proti žloutence typu C, kterou představila Abbvie a správce léčebných výloh Express Scripts. Konkurenční Gilead po včerejším poklesu o 14% dnes ztratil další téměř 4%. Klesaly i velká farmaceutická jména z indexu Dow Jones. Merck oslabil o 2,9%, Johnson&Johnson ztratil 2,3%. Celý sektor zdravotní péče si odepsal přes 2% a byl jediným, který z hlavních sektorů zakončil v záporu. Nejvíce naopak přidaly energetické firmy (+1,3%), které pokračovaly v umazávání svých předchozích propadů. Ropa posílila o více jak 3%. Dařilo se i základním materiálům (+0,9%) a financím +0,7%).

Podnikové zprávy

Family Dollar, Dollar Tree, Dollar General

Akcionáři společnosti Family Dollar odložili rozhodnutí, který z konkurentů společnost převezme, na 22. ledna. Akviziční trojúhelník mezi diskontními řetězci Family Dollar, Dollar Tree a Dollar General tak stále nenachází konec.

Family Dollar v létě oznámil plánované spojené se společností Dollar Tree, o Family Dollar však jeví zájem i Dollar General, jednička na americkém trhu diskontních řetězců. Dollar General nabízí vyšší cenu (80 USD za akcii, Dollar Tree pouze 74,50 USD), management Family Dollaru však tvrdí, že by spojení s Dollar Tree má větší šanci na schválení regulátory.

Express Scripts, Abbvie, Gilead, CVS Health

Dohoda mezi správcem léčebných výloh Express Scripts a farmaceutickou společností Abbvie o nižší ceně léčiva proti žloutence typu C výměnou za exkluzivitu může přinutit Gilead a ostatní farmaceutické společnosti ke snížení cen konkurenčních léčiv a podobným dohodám s dalšími správci léčebných výloh.

Společnosti Express Scripts a Abbvie včera oznámily uzavření dohody o exkluzitivě léku Viekira Pak pro pacienty s nejčastějším genotypem 1 žloutenky typu C výměnou za nezveřejněnou nižší cenu léčiva.

John Kreger, analytik ve společnosti William Blair & Co., považuje za nejpravděpodobnější, že Gilead uzavře podobnou dohodnu s CVS Health, dvojkou na trhu. David Lassen, vrcholový manažer společnosti Prime Therapeutics, uvedl, že má jeho společnost o podobnou dohodu zájem a výsledek aktivního jednání s farmaceutickými společnostmi představí v půlce ledna.

Dohoda mezi Express Scripts a Abbvie umožní předepisovat léčivo proti žloutence C levněji. Svazuje však ruce lékařům, pokud by došli k závěru, že by konkurenční léčiva byla vhodnější nebo praktičtější.

Podle Johnatana Fenkela, ředitele centra pro léčbu žloutenky typu C v Nemocnici University Thomase Jeffersona ve Philadelphii se jedná o krok zpět, protože dohoda nutí lékaře předepisovat více léčiv a potýkat se s více vedlejšími efekty a interakcemi léků, i když by mohli dosáhnout stejného efektu jednou tabletou denně.

Na druhou stranu léčiva od konkurenční společnosti Gilead, jsou tak drahá, že je řada pojišťoven odmítá proplácet úplně nebo je proplácí pouze pacientům s pokročilým stadiem nemoci. Léčivo Viekira Pak bude dostupné k předepsání pacientům ve všech stadiích.

Podle Fenkela hrozí, že u pacientů, kteří nezvládnou užívat Viekira Pak ve správném režimu, se vyvine rezistence vůči účinné látce, která je u léčiv Abbvie a Gilead podobná. Abbvie tento problém řeší designem balení léčiva.

Podle informací amerického Ministerstva práce trhu správců léčebných výloh (PBM – Pharmacy Benefit Managers) podle tržeb dominuje společnost Express Scripts s 33% podílem. CVS Health (dříve CVS Caremark) má podíl 26 %, OptumRx 12 %, společnosti Prime Therapeutics, Catamaran a Humana mají každá 5% podíl.

Recenzovaný odborný časopis American Family Physician uvádí, že 72 % pacientů se žloutenkou typu C ve Spojených státech trpí žloutenkou s genotypem 1. 16 až 19 % pacientů trpí genotypem 2, 8 až 10 % genotypem 3 a 1 až 2 % pacientů dalšími genotypy žloutenky C.

Akcie Gilead (GILD) na zprávu o dohodě mezi Express Scripst a Abbvie zareagovaly poklesem o 14,34 %, nejvýraznějším jednodenním poklesem od roku 2001. Společnost Express Scripts (ESRX) si připsala 1,69 %, Abbvie (ABBV) odevzdala 1,09 %. Společnost CVS Health (CVS) uzavřela výše o 1,47 %.

Qualcomm

Čínská vláda údajně vyvíjí tlak na Qualcomm, aby snížil licenční poplatky, které účtuje čínským výrobcům telefonů. Dohoda by ukončila antimonopolní vyšetřování, které trvá od listopadu loňského roku.

Podle zdrojů seznámených se situací čínská vláda snaží přimět Qualcomm, aby licenční poplatky za patenty Qualcommu využívané v mobilních telefonech čínských výrobců nebyly počítány z hodnoty celého zařízení, nýbrž pouze z hodnoty týkajících se komponent.

Podle zdrojů seznámených se situací se Qualcomm obává, že přistoupení na požadavky čínské vlády by vedlo k podobnému vývoji i v dalších zemích. Qualcomm proto údajně usiloval raději o větší pokutu místo změny výpočtu licenčních poplatků.

Qualcomm na licenčních poplatcích, které nabízí sdružené v licenčních balících, za posledních pět let získal 30,5 mld. USD.


Jan Tománek
Fio banka, a.s.
Prohlášení


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR23,7582225,07678
USD21,9625523,18145
GBP27,7178529,25615
CHF25,1345326,52947
PLN5,479695,78381

Kompletní informace zde