Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Souhrn z trhu - reporty > Denní report - pátek 19.12.2014

Denní report - pátek 19.12.2014

19.12.2014 22:07

ČR: Pražské burze se tento týden nedařilo, CETV ale nejvýše od března, SRN: Německá burza se vrátila do červených čísel, USA: Wall Street uzavírá potřetí v zeleném, s týdenním ziskem 3,41%

Pražská burza

Popis trhu

Pražská burza na závěr týdne oslabila, index PX-TR tak končil níže na 1382 bodech (-0,7%). Domácí trh tak ztratil během uplynulého týdne -2,7% a kupodivu na růstový obrat na zahraničních trzích nezareagoval. Do konce roku, ale pár seancí zbývá, takže šance tu je v příštích dnech. Zajímavá dnes byla také závěrečné aukce, ve které protekly nadprůměrné objemy. Akcie ČEZu se staly nakonec nejvíce aktivním titulem s 260 mil. Kč. Jeho kurz se právě v závěrečné aukce svezl zpět pod 595 Kč (-0,25%). Přes 200 mil. Kč se ještě dostala Komerční banka, ani té se však nepodařilo zakončit v kladných vodách (-0,13%). Akcie Erste dokonce uzavíraly pod 530 Kč (-2%). Nejvíce ztrácely akcie O2, které se obchodovaly pod 230 Kč (-2,7%). Závěrečná aukce přinesla mínus také pro Unipetrol (-2,4%), který zaznamenal denní maximum na 134 Kč. Naopak rostly akcie mediální CETV, které to dotáhly na 66 Kč (+2,4%). Je to nejvyšší hodnota pro CETV od března letošního roku. Dařilo se také Philip Morris, který přidal +1,4% na 10 540 Kč.

Podnikové zprávy

Fortuna

Ministerstvo financí ČR dnes oficiálně představilo dříve avizovaný návrh na vyšší zdanění sázkových kanceláří, loterií a hazardních společností. V případě sázkových kanceláří návrh počítá s nárůstem loterijní daně pro kurzové sázky od roku 2016 o 50 % při zvažované daňové sazbě 30 % z hrubých výher. Pro loterii Fortuny by pak měla od roku 2016 platit rovněž 30% daňová sazba. V současné době odvádí Fortuna v České republice vedle 19% daně z příjmu právnických osob 20% loterijní daň z hrubých výher (rozdíl mezi přijatými sázkami a vyplacenými výhrami).

Na základě dřívější rétoriky představitelů MFČR bylo zřejmé, že s poklesem současné sazby loterijní daně pro sázkové kanceláře nelze počítat. Z pohledu Fortuny tak bylo nejoptimističtějším reálným scénářem zachování současné 20% daňové sazby. V tuto chvíli je obtížné předjímat, jestli současný návrh dozná během následujícího roku některých změn. Pokud by však stávající návrh vešel v nezměněné podobě od 1. ledna 2016 v platnost, jeho dopad na hospodaření Fortuny by byl poměrně výrazný.

Český trh je pro Fortunu klíčovým trhem. Sportovní sázení v ČR se podílí na celkových přijatých sázkách skupiny téměř 60 %. Přijaté sázky z číselné loterie v ČR pak představují cca 2 % celkových přijatých sázek skupiny Fortuna. Podíl hrubých výher za ČR dosahuje na celkových výsledcích Fortuny cca 49 – 50 % (nižší marže hrubých výher v ČR v porovnání se Slovenskem a Polskem).   

Za loňský rok odvedla Fortuna na loterijní dani 10,8 mil. EUR. Při uplatnění navrhované 30% sazbě z kurzových sázek a číselných loterií by loterijní daň činila cca 16,3 mil. EUR, což by představovalo nárůst loterijní daně o 50 %. Dopad na provozní zisk společnosti na úrovni EBITDA by pak při zachování jinak stejných podmínek představoval pokles o 20 %. Stejný dopad na provozní zisk EBITDA Fortuny (v intervalu 18 - 20 %) by měl dle naší projekce uvažovaný návrh zdanění v roce 2016.   

Nová úprava hazardního průmyslu z dílny MFČR by z pohledu sázkových kanceláří měla přinést kromě negativních faktorů z titulu vyššího zdanění i některé pozitivní aspekty. Od 1. ledna 2016 by nová úprava hazardu v ČR měla umožnit sázkovým kancelářím provozovat on-line hazardní hry (kasino, číselné loterie, poker). Přes zajímavý tržní potenciál segmentu on-line her ovšem nepředpokládáme, že by dokázaly v budoucnu nahradit výpadek z titulu vyššího zdanění. Otázkou zůstává, zda by při navrhovaném zdanění online kasin sazbou 40 % byl pro sázkové kanceláře tento segment atraktivní.

Zajímavější potenciál pro nás představuje snaha MFČR zlegalizovat působení internetových zahraničních sázkových kanceláří na českém trhu. U nelicencovaných zahraničních internetových provozovatelů prosází Češi odhadem 6 – 7 mld. Kč ročně. Od roku 2016 by se na zahraniční sázkové kanceláře měly dle představ MFČR vztahovat stejné daňové povinnosti jako na tuzemské sázkové kanceláře. Předpokládáme, že při uvažované 30% sazbě loterijní daně z kurzových sázek by nebyl český trh kurzového sázení pro zahraniční sázkové kanceláře atraktivní a v převážné většině by nepožádaly o potřebnou licenci k provozování své podnikatelské činnosti. V takovém případě je MFČR připraveno zabránit působení nelegálních sázkových kanceláří v ČR od roku 2016 blokací jejich internetových stránek, jak jsme vyrozuměli z dnešní tiskové konference. 

Riziko zavedení vyššího zdanění v ČR je v našem současném ocenění při cílové ceně pro akcie Fortuny 134 Kč na akcii částečně ošetřeno uplatněním rizikové přirážky v diskontní míře. Prozatím ponecháváme naši cílovou cenu i investiční doporučení v platnosti.

Unipetrol

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže schválil převzetí České rafinérské společností Unipetrol. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Podle ÚOHS na středoevropském trhu ex-refinery dodávek bezinu, motorové nafty, velkoobchodních dodávek LPG, topných a leteckých paliv nebudou mít spojující se společnosti podíl převyšující 15 %. I na českém trhu bude čelit konkurenci řady společností.

S fúzí nesouhlasí Unie nezávislých petrolejářů, obává se příliš dominantního postavení Unipetrolu na trhu. Podala proto k ÚOHS námitku.

Unipetrol v červenci využil překupního práva na 32,5% podíl italské společnosti Eni v České rafinérské, za který zaplatí 30 mil. EUR. Po dokončení transakce bude Unipetrol jediným vlastníkem České rafinérské. Na začátku letošního roku koupil ještě 16% podíl od společnosti Shell Overseas Investments.

Německo

Hlavní zprávy

PPI (m-m) (listopad):
aktuální hodnota: 0,0 %
očekávání trhu: -0,2 %
předchozí hodnota: -0,2 %

PPI (y-y) (listopad):
aktuální hodnota: -0,9 %
očekávání trhu: -1,1 %
předchozí hodnota: -1,0 %

Spotřebitelská důvěra GfK (leden):
aktuální hodnota: 9,0
očekávání trhu: 8,8
předchozí hodnota: 8,7

Hlavní zprávy (eurozóna)

Běžný účet ECB (sezónně očištěno) (říjen):
aktuální hodnota: 20,5 mld. EUR
očekávání trhu: --
předchozí hodnota: 30,0 mld. / revize: 32,0 mld. EUR

Běžný účet (bez sezónního očištění) (říjen):
aktuální hodnota: 30,6 mld. EUR
očekávání trhu: --
předchozí hodnota: 31,0 mld. / revize: 32,9 mld. EUR

Očekávané události

08:00 Index importních cen (m-m) (listopad): odhady: -0,7 %, předchozí: -0,3 %
08:00 Index importních cen (y-y) (listopad): odhady: -1,9 %, předchozí: -1,2 %

Očekávané události (eurozóna)

16:00 Spotřebitelská důvěra (prosinec - první, předběžný údaj): odhady: -11,0, předchozí: -11,6

Popis trhu

Index DAX uzavřel se ztrátou 0,25 % na 9786,96 b. Přes procento si připsaly pouze čtyři tituly, nejvíce se dařilo výrobci spotřebního zboží Henkel (HEN3; +2,72 %). Continental (CON) si připsal 1,67 %. SAP (SAP) uzavřel výš o 1,63 %. Beiersdorf (BEI) přidal 1,10 %.

Aerolinka Lufthansa (LHA) odepsala 3,46 %, stále se neblíží dohodě se všemi odboráři. RWE (RWE) odevzdalo 2,63 %. Nedařilo se ani chemické společnosti BASF (BAS; -1,57 %), která kvůli politickému napětí nemohla uzavřít plánovaný obchod s Gazpromem.

Podnikové zprávy

BASF

Německá chemická společnost BASF a ruská enegetická společnost Gazprom upustily od plánované výměny aktiv kvůli narůstajícímu napětí mezi Západní Evropou a Ruskem. BASF by získal přístup na ruská naleziště plynu, Gazprom by převzal obchodování plynu a podíl ve společnosti zabývající se průzkumem.

Ustoupení od obchodu se projeví ve výsledcích BASF jako náklady ve výši 211 mil. EUR za rok 2014 a 113 mil. EUR za rok 2013.

Dohoda počítala s tím, že by Wintershall, dceřiná společnost BASF, získala podíl v západosibiřském nalezišti ropy, které by společně s Gazpromem provozovala. Ruským státem kontrolovaný Gazprom by získal společně provozovaná aktiva zabývající se obchodováním a skladováním plynu a 50% podíl ve Wintershall Nordzee, společnosti zabývající se průzkumem nalezišť ropy a plynu v jižních oblastech Severního moře.

Společnost BASF si od výměny aktiv slibovala přechod od obchodování s plynem k průzkumu nalezišť a produkci plynu. BASF také skrze Wintershall držela 15% podíl ve zrušeném plynovodu South Stream.

USA

Očekávané události

14:30 Index aktivity Chicago Fed (listopad): odhady: 0,25, předchozí: 0,14
16:00 Prodeje existujících domů (listopad): odhady: 5,20 mil., předchozí: 5,26 mil.
16:00 Prodeje existujících domů (m-m) (listopad): odhady: -1,1 %, předchozí: 1,5 %

Popis trhu

K nejlepšímu týdnu za poslední dva měsíce nakročily americké akciové indexy. Sebedůvěru jim dodal FED ve svém středečním prohlášení, že bude trpělivý s ohlášeným zvyšováním sazeb. V podobném duchu dnes hovořil i další představitel FEDu C.L. Evans z Chicagské pobočky. Pozitivní efekty tak při absenci dalších významných zpráv přetrvaly i dnes. Při pohledu na sektory indexu S&P vidíme, že díky rostoucí ropě (+4,6%) se dařilo energetickým společnostem v čele s těžaři. Rostl i sektor zdravotní péče. Naopak v červených číslech skončil sektor telekomunikací.

Podnikové zprávy

Blackberry

Blackberry meziročně klesly tržby o 34 %, přesto však dosáhlo kladného cash flow, o čtvrtletí dříve oproti plánu. Kanadský výrobce představil model Classic, který se v inovovaném hávu vrací s proslulou klávesnicí.

Tržby společnosti za třetí čtvrtletí fiskálního roku 2015 meziročně klesly o 34 % na 793 mil. USD z 1,193 mld. USD. Společnost však dosáhla kladného cash flow ve výši 43 mil. USD, o čtvrtletí dříve, než plánovala.

Zisk na akcii, očištěný o jednorázové položky, dosáhl 0,01 USD na akcii oproti ztrátě 0,67 USD ve třetím čtvrtletí loňského fiskálního roku.

Analytici oslovení agenturou Bloomberg očekávali tržby ve výši 931,333 mil. USD a ztrátu 0,05 USD na akcii na úrovni očištěného zisku.

Blackberry představilo nový telefon Blackberry Classic, který má nahradit populární, leč stárnoucí model BlackBerry Bold 9900. Blackberry se tímto modelem vrací ke kořenům, hardware má podobný výkon jako modely s klávesnicí Q10 a P9983, vrátily se však i fyzické navigační klávesy a optický trackpad, který u modelu Passport nahradila klávesnice umožňující ovládat telefon pouhým přejetím prstu. Classic běží na platformě Blackberry 10 a díky Amazon Appstore na něm lze používat i aplikace určené pro Android. Ve Spojených státech se prodává za 449 USD.

2 z 36 analytiků oslovených agenturou doporučují akcie k nákupu, 22 držet, 2 prodat. Průměrná cílová cena činí 9,78 USD.

Nike

Nike, největší světový výrobce sportovního vybavení, představil výsledky za uplynulé čtvrtletí. Společnost představila tržby a zisk akcií nad konsensem trhu. Budoucí objednávky, naznačující tržby v následujícím čtvrtletí, však za očekáváním lehce zaostaly.

Tržby společnosti Nike za druhé čtvrtletí fiskálního roku 2015 vzrostly o 15 % (o 18 % po očištění o vliv měn) na 7,380 mld. USD z 6,431 mld. USD za 2Q fiskálního roku 2014. Značka Converse se na tržbách podílela 434 mil. USD, meziročně vzrostla o 24 % po očištění o vliv měnových kurzů.

Zředěný zisk na akcii meziročně vzrostl o 25 % na 0,74 USD z 0,59 USD za stejné období minulého fiskálního roku.

Analytici oslovení agenturou Bloomberg očekávali tržby ve výši 7,148 mld. USD a zisk na akcii ve výši 0,701 USD.

Objednávky produktů značky Nike pro dodání od prosince do dubna 2015 po očištění o pohyb měnových kurzů meziročně vzrostly o 11 %. Analytici očekávali 11,3 %. Růst objednávek lehce zaostal za odhady analytiků v Severní Americe (meziročně +13 %, očekávání +13,1 %) a Západní Evropě (meziročně +13 %, očekávání 15 %), naopak ve Střední a Východní Evropě vzrostly o 18 % při očekávání pouze 12,6 %. V čínských zemích vzrostly o 13 % při očekávání 7,1 %.

V uplynulém čtvrtletí společnost uskutečnila zpětný výkup akcií v hodnotě 4,25 mil. USD. V rámci schváleného programu může do roku 2016 vykoupit akcie v hodnotě až 3,3 mld. USD.

22 z 34 analytiků doporučuje titul ke koupi, 12 držet. Průměrná cílová cena činí 102,83 USD.


Jan Tománek
Fio banka, a.s.
Prohlášení


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR24,6349026,00210
USD22,6037623,85824
GBP29,3602730,98973
CHF25,2980026,70201
PLN5,754036,07337

Kompletní informace zde