Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Souhrn z trhu - reporty > Denní report - čtvrtek 31.07.2014

Denní report - čtvrtek 31.07.2014

31.7.2014 22:13

ČR: Pražská burza uzavřela ve ztrátě, NWR dále konverguje k nule, SRN: Německá burza oslabila o dvě procenta, USA: Akcie v zámoří pod silným tlakem

Pražská burza

Hlavní zprávy

2T repo sazba (31. červenec):

aktuální hodnota: 0,05 %
očekávání trhu: 0,05 %
předchozí hodnota: 0,05 %

Peněžní zásoba M2 (y-y) (červen):

aktuální hodnota: 3,9 %
očekávání trhu: --
předchozí hodnota: 5,0 %

Očekávané události

09:30 Index nákupních manažerů HSBC (červenec): odhady: 54.8, předchozí: 54.7
2014 Rozpočet (červenec): odhady: --, předchozí: 1.5 mld.

Popis trhu

Index pražské burzy PX dnes oslabil 0,53% a uzavřel na 956,7b. Většímu poklesu zabránily lepší než očekávané výsledky rakouské Erste bank, která zpevnila o 1,4% na 545 Kč a nenásledovala tak celkově negativní vývoj v bankovním sektoru. Indexu též pomohla růstová korekce u O2 ČR (+1,7%) před zítřejšími výsledky.

Pod tlakem se naopak ocitla Komerční banka, která odepsala 2,2% a zavřela těsně pod úrovní 4500 Kč. Nedařilo se ani ČEZu, jenž oslabil o 0,8% na 587 Kč. Propadákem dne se (opět) staly akcie NWR, které po dalším odkrytí restrukturalizačních „karet" ztratily čtvrtinu své hodnoty se závěrem na 2,90 Kč. Dále tak roste pravděpodobnost, že se poprvé v historii v dalších měsících dočkáme ceny akcie s cenovkou nižší než 1 Kč na prestižním segmentu pražské burzy. Po včerejším rally se výběr zisků dostavil i u CETV (-1,6%), oslabovala i Fortuna (-0,9%).

Podnikové zprávy

Lobkowicz

Společnost Pivovary Lobkowicz Group (PLG) včera po uzavření trhu oznámila, že fond spravovaný společností Enterprise Investors (vlastní zhruba 40% podíl ve výrobci limonád Kofola) jeví zájem o koupi podílu v PLG. Konkrétně byla ze strany Enterprise Investors zahájena finanční, technická, environmentální a právní prověrka (tzv. due diligence) společnosti PLG.

Potvrdily se tak spekulace z předchozích dní, že majoritní akcionáři PLG uvažují o prodeji části svých podílů. Ti uvažovali o prodeji akcií již při květnové IPO (veřejná nabídka akcií), konkrétně bylo původně v plánu prodat zhruba třetinový podíl (více než 3 mil. ks akcií, což při aktuální tržní ceně akcie okolo 159 Kč znamená více než 500 mil. Kč). K prodeji akcií ze strany majoritních akcionářů však tehdy nedošlo, společnost nakonec v rámci IPO upsala nový kapitál v hodnotě cca 400 mil. Kč (cca 2,5 mil. ks akcií), aniž by došlo k prodeji stávajících podílů. K tomuto prodeji může tedy dojít nyní, pokud due diligence proběhne úspěšně a pokud dojde k dohodě mezi majoritními akcionáři PLG a Enterprise Investors. Jak informuje PLG ve své tiskové zprávě, Enterprise Investors má časově omezenou exkluzivitu k jednání s akcionáři.

Zprávu vnímáme jako mírně pozitivní pro dnešní obchodování s akciemi PLG. Potenciální koupě podílu v PLG ze strany Enterprise Investors by podle našeho názoru mohla vytvářet pozitivní tlak na cenu akcie PLG. Majoritní akcionáři tehdy v rámci IPO nevyužili nabídkové ceny ve výši 160 Kč za akcii a své podíly si tak tehdy ponechali. V rámci aktuálních jednání s Enterprise Investors tak podle našeho názoru budou mít vlastníci PLG tendenci požadovat vyšší cenu než 160 Kč za akcii.

Německo

Hlavní zprávy

Maloobchodní tržby (m-m) (červen):

aktuální hodnota: 1,3 %
očekávání trhu: 1,0 %
předchozí hodnota: -0,6 %

Maloobchodní tržby (y-y) (červen):

aktuální hodnota: 0,4 %
očekávání trhu: 1,3 %
předchozí hodnota: 1,9 %

Eurozóna:

Míra nezaměstnanosti (červen):

aktuální hodnota: 11,5 %
očekávání trhu: 11,6 %
předchozí hodnota: 11,6 %

CPI očekávání (y-y) (červenec):

aktuální hodnota: 0,4 %
očekávání trhu: 0,5 %
předchozí hodnota: 0,5 %

CPI jádrový (y-y) (červenec):

aktuální hodnota: 0,8 %
očekávání trhu: 0,8 %
předchozí hodnota: 0,8 %

Očekávané události

09:55 Index nákupních manažerů Markit/BME (červen): odhady: 52.9, předchozí: 52.9

Eurozóna:

10:00 Index nákupních manažerů Markit (červen): odhady: 51.9, předchozí: 51.9

Popis trhu

Index DAX zakončil na 9407 bodech (-1,94 %).

Podporu německým akciím neposkytla ani nezměněná nezaměstnanost na 6,7 %. Již od úvodu obchodování se německé akcie pomalu sesouvaly dolů, aby nakonec zakončily na nejnižší hodnotě za poslední tři měsíce. Poklesům dominoval výrobce sportovního oblečení Adidas (ADS), který po profit warningu poklesl o 15,4 %! Po zveřejnění výsledků se nedařilo ani dopravci Lufthansa (LHA -7,3 %), výrobci pneumatik Continental (CON -1,9 %), automobilce Volkswagen (VOW -0,7 %) a průmyslovému konglomerátu Siemens (SIE -0,3 %). Světlou výjimkou byla reportovaná čísla od farmacie Fresenius (FRE +3,7 %) a Fresenius Medical Care (FME +2,6 %). Další farmacie Merck (MRK) zakončila na nule, zbytek titulů německého pelotonu zakončil v červeném.

Podnikové zprávy

Siemens

Společnost Siemens oznámila zisk za fiskální třetí čtvrtletí, který překonává očekávání analytiků. Zisk z pokračujících činností vzrostl o 36 % na 1,4 mld. eur. Analytici oslovení agenturou Bloomberg očekávali 1,3 mld. eur. Tržby klesly o 3,7 % na 17,9 mld. eur kvůli silnému euru.

CEO společnosti Joe Kaeser oznámil, že s výsledky je, až na energetickou divizi, spokojen. Akvizicí v hodnotě 1,3 mld. dolarů většiny energetické divize Rolls-Royce Holdings Siemens získá investiční příležitosti v oblasti těžby břidlicového plynu v USA. Dále se chce společnost více zaměřit na elektrifikaci, což zahrnuje výrobu elektřiny a řízení energie v budovách a „chytrých" továrnách.

Fresenius

Německá zdravotnická skupina Fresenius oznámila výsledky, které mírně překonaly očekávání analytiků. Upravený čistý zisk za druhé čtvrtletí vzrostl o 0,4 % na 259 mil. eur. Analytici oslovení agenturou Reuters očekávali 255 mil. eur.

Rovněž se zvýšil výhled společnosti pro růst ročních tržeb v rozpětí 14-16 % (bez dopadu měnových výkyvů). V předchozím období očekávala 12-15 %. Upravený čistý zisk podle společnosti bude růst o 2-5 %.

Dceřiná společnost Fresenius Medical Care, která se zabývá dialýzou, oznámila pokles čistého zisku o 11% na 234 mil. dolarů kvůli jednorázové položce spojené s akvizicí ve výši 18 mil. dolarů. Očekávání analytiků oslovených agenturou Reuters bylo 252 mil. dolarů.
V červnu Fresenius Medical Care odsouhlasila nákup většinového podílu ve společnosti Sound Inpatient Physicians Inc. za 600 mil. dolarů. Akvizicí získá možnost poskytovat více služeb napojené na dialýzu ledvin. Podle vyjádření společnosti by se letos výnosy měly zvýšit o 500 mil. dolarů.

Volkswagen

Největší evropská automobilka Volkswagen oznámila za druhé čtvrtletí nižší pokles zisku, než očekávali analytici oslovení agenturou Bloomberg. EBIT klesl na 3,33 mld. eur ze 3,44 mld. eur. Očekávání analytiků bylo 3,31 mld. eur. Tržby se snížily o 2,2 % na 51 mld. eur. Provozní zisk za první pololetí se snížil o 32 % na 1,01 mld. eur.

Podle vyjádření společnosti se tržby snížily kvůli negativním dopadům měnových kurzů. Slabá měna v klíčových rozvojových zemích zvýšila ceny, a tím oslabila poptávku.
V současnosti je Volkswagen, podle prodejů, druhá největší automobilka na světě. Nedávno společnost uvedla plán na investici 900 mil. dolarů na výrobu nového sportovně-užitkového modelu v USA, kde váznou prodeje automobilů.

Lufthansa

Druhá největší evropská aerolinka Lufthansa oznámila pokles zisku za druhé čtvrtletí. Společnost rovněž snížila svůj výhled ohledně poptávky. Tržby poklesly o 2,1 % na 6,3 mld. eur, provozní zisk se snížil o 17 % na 359 mil. eur. Přičemž analytici oslovení aerolinkou očekávali 394 mil. eur.

Podle vyjádření společnosti se snižují ceny letenek kvůli nadbytku kapacity v Americe, Evropě a v poslední době v Asii. Průměrné ceny letenky klesly o 3,8 %.

Poptávku ovlivňuje i řada globálních konfliktů. Rakouská divize společnosti čelí poklesům letů do Ruska a Ukrajiny a musela zrušit lety do Damašku v Sýrii, Tripolisu v Libyi a Bagdádu v Iráku. Provozní ztráta za první pololetí této divize se zvýšila o 26 % na 44 mil. eur.

V dubnu proběhla stávka pilotů, která měla stát společnost až 60 mil. eur.

USA

Hlavní zprávy

Bloomberg index spotřebitelského komfortu (27. červenec):

aktuální hodnota: 36,3 b.
očekávání trhu: --
předchozí hodnota: 37,6 b.

Chicago index nákupních manažerů (červenec):

aktuální hodnota: 52,6 b.
očekávání trhu: 63,0 b.
předchozí hodnota: 62,6 b.

Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti (26. červenec):

aktuální hodnota: 302 tis.
očekávání trhu: 300 tis.
předchozí: 284 tis.

Pokračující žádosti o podporu v nezaměstnanosti (19. červenec):

aktuální hodnota: 2539 tis.
očekávání trhu: 2492 tis.
předchozí hodnota: 2500 tis.

Očekávané události

14:30 Změna pracovních míst mimo zemědělství (červenec): odhady: 231 tis., předchozí: 288 tis.
14:30 Změna pracovních míst v soukromém sektoru (červenec): odhady: 230 tis., předchozí: 262 tis.
14:30 Změna pracovních míst ve výrobním sektoru (červenec): odhady: 14 tis., předchozí: 16 tis.
14:30 Míra nezaměstnanosti (červenec): odhady: 6.1%, předchozí: 6.1%
14:30 Osobní příjem (červen): odhady: 0.4%, předchozí: 0.4%
14:30 Osobní výdaje (červen): odhady: 0.4%, předchozí: 0.2%

Popis trhu

Americké akciové trhy ve čtvrtek silně oslabily (S&P -2,00 %, DJI -1,88 %, Nasdaq -2,09 %). Z makroekonomických zpráv nepotěšil růst dlouhodobě nezaměstnaných ani chicagský index nákupních manažerů, který dramaticky poklesl o celých deset bodů na 52,6 b.
Pozornosti investorů dnes neunikly firmy ohlašující výsledky hospodaření za 2Q. Největší ropná společnost obchodovatelná na burze, Exxon Mobil (XOM) po oznámení klesající produkce klesla o 4,2 %. Po výsledcích se nedařilo ani provozovateli kabelových televizí Time Warner Cable (TWC -4,2 %), který se do konce roku stane součástí konkurenta Comcast, jenž ho v únoru koupil za 45 mld. dolarů. Na reportovaná čísla velice negativně reagovaly akcie antivirové AVG (-13,5 %), kterou tíží dramatický pokles příjmů z platforem, jenž prozatím není dostatečně kompenzován příjmy od stálých předplatitelů. Pokles zaznamenal rovněž výrobce cereálií Kellogg (K -6,1 %). Po skončení čtvrtečního obchodování ohlašuje výsledky Tesla, v pátek potom velikáni jako Procter&Gamble či Chevron.

Podnikové zprávy

AVG

Antivirová firma AVG ve druhém čtvrtletí dosáhla tržeb 88 mil. dolarů (-12,3 %). Tržby od stálých předplatitelů vzrostly na 68,2 mil. dolarů (+12 %), avšak příjmy z platforem, které firma postupně opouští, klesly na 19,8 mil. dolarů (-50 %).

Čistý zisk poklesl na 13,7 mil. dolarů (-37 %) neboli 26 centů na jednu akcii. Vedení společnosti dnes oznámilo obnovení spolupráce s vyhledávačem Yahoo!, se kterým spolupracuje již od roku 2012 o další tři roky.

Počet aktivních uživatelů ke konci čtvrtletí poklesl na 182 mil. (-2,7 % q/q) a počet mobilních uživatelů vzrostl na 85 mil. (+5 % q/q). Během 2Q společnost odkoupila zpět 669 tisíc vlastních akcií za průměrnou cenu 20,07 dolaru a splatila veškerý dlouhodobý dluh.

Antivirová společnost aktualizovala svůj výhled hospodaření na letošní rok. Tržby byly revidovány na spodní hranici původně stanoveného pásma 365 - 405 mil. dolarů. Čistý zisk je nadále očekáván uprostřed původního rozmezí 1,0 - 1,3 dolaru na akcii.

Adidas

Druhý největší světový výrobce sportovního zboží Adidas snížil výhled zisku o 180 mil. eur. Důvodem je propad poptávky golfového vybavení v Severní Americe v kombinaci s nejistotou v Rusku.

Tržby za druhé čtvrtletí vzrostly o 2 % na 3,47 mld. eur, přičemž analytici oslovení agenturou Bloomberg očekávali 3,48 mld. eur. Čistý zisk činil 144 mil. eur, zatímco očekávání bylo 150 mil. eur. Prodeje golfového vybavení poklesly o 18 %.
Adidas oznámí kompletní výsledky za druhé čtvrtletí 7. srpna.

Výhled čistého zisku byl snížen na 650 mil. eur z předchozího rozpětí 830-930 mil. eur. Analytici očekávají v roce 2015 tržby ve výši 15,7 mld. eur. Původně společnost plánovala tržby ve výši 17 mld. eur.
Situace v Rusku je veliký problém pro Adidas. Rusko totiž patří k nejvíce ziskovým trhům společnosti. V roce 2013 tržby v Rusku činily 1 mld. eur. Výrobce sportovního oblečení plánuje v Rusku zavření obchodů.
Pokles poptávky po golfovém vybavení v Severní Americe je způsoben nižší frekvencí nákupů stávajících hráčů a nižšímu zájmu mladých lidí o samotnou hru.

Exxon

Exxon Mobil, největší veřejně obchodovatelná ropná společnost, dnes ohlásila překvapivě dobré výsledky za druhý kvartál. Exxon v 2Q dosáhl tržeb 111,6 mld. dolarů (+4,7 %). Čistý zisk vzrostl o 28 % (díky nižší srovnávací základně) na 8,78 mld. dolarů neboli 2,05 dolaru na jednu akcii. Ačkoli firma meziročně vytěžila méně ropy i zemního plynu, výsledky byly pozitivně ovlivněny vyššími prodejními cenami. Výdaje během druhého čtvrtletí klesly na 9,8 mld. dolarů (-4 %).

Již od května Exxon plánuje spustit vrty na těžbu ropy a plynu z ruských arktických moří. Vztahy mezi Ruskem a USA se ovšem v poslední době značně vyostřují a většina velkých automobilek či energetik naopak plánují své ruské činnosti omezit.
Společnost v 2Q svým akcionářům rozdělila 6 mld. dolarů, polovinu ve formě dividend a polovinu ve formě zpětného odkupu akcií.


Vojtěch Cinert
Fio banka, a.s.
Prohlášení


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR23,6526524,96535
USD21,8049323,01508
GBP27,5417329,07027
CHF24,9628026,34820
PLN5,452985,75562

Kompletní informace zde