Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Odborné články > Kam se poděli medvědi aneb volatilní jaro 2011

Kam se poděli medvědi aneb volatilní jaro 2011

12.4.2011 16:54

S příchodem jara by člověk čekal, že se medvědi probudí ze zimního spánku. Alespoň tak to chodí v přírodě. Burzovní medvědi (tedy ti co spekulují na pokles) se však do minulého týdne tvářili, že se probudit nehodlají. Na přelomu února a března jako by svoje probuzení uspěchali a raději zalezli zpět do brlohů. Statistika z uplynulého týdne je neúprosná. V průzkumu Investors Inteligence mezi profesionálními poradci bylo 57% býků (ti co věří v další růst) a naopak nastal dramatický pokles medvědů na pouhých 15,7%. Šlo přitom o jeden z nejdramatičtějších týdenních poklesů v historii průzkumu. Navíc šlo o jednu z nejnižších hodnot počtu „huňáčů" na trzích. Srovnatelné číslo lze dohledat na konci roku 2009 (15,6%). Poměr sil 3,65 býka na 1 medvěda je nejvyšší od června 2003.

Další věc, která mě v uplynulém týdnu zaujala byl komentář Marka Hulberta na serveru MarketWatch týkající se slavného Richarda Russella a jeho pohledu na trend na akciových trzích. Světe div se. Editor a majitel Dow Theory Letters prohlásil, že velký medvědí trh 2007-2009 se nikdy nekonal, místo toho šlo jen o dramatickou korekci v pokračujícím růstovém trendu! Je to přitom zhruba rok, co Richard Russell patřil mezi nejhlasitější medvědy a doporučoval lidem zbavit se akcií při loňské dramatické jarní korekci...

Zkrátka všude samý optimismus, který zasáhl i pravověrné pesimisty. Indexy se dokázaly přenést přes revoluce v arabských zemích, pokračující evropskou dluhovou krizi či japonskou katastrofu a znovu se vrátily do blízkosti únorových maxim. Americký Dow Jones dokonce únorové maximum prolomil a vyslal společně s pomocí indexu Dow Jones Transportation nákupní signál dle tzv. Dow Theory.. Ještě více se dařilo menším společnostem, které měřeno indexem Russel 2000 dokonce překonaly maxima z roku 2007! Na druhou stranu Nasdaq či SP500 zůstaly před branami letošních maxim.

Většina investorů došla k závěru, že trhy po růstové sérii od konce loňského srpna do letošního února, již prošly očistnou kůrou v podobě cca -6% březnové korekce a máme rovnou nastartováno k dalším výšinám nad 1400 bodů u SP500. Osobně však vnímám situaci odlišně. (Ne že bych se za každou cenu stavěl proti R. Russelovi a jeho teoriím, když vloni se mi tento postup vyplatil a během května a června jsem doporučoval akcie nakupovat. Navíc pohled na akciové indexy z delší perspektivy je na delší povídání). Růst trhů, který následoval po implementaci druhého kola kvantitativního uvolňování tzv. QE2, dosáhl podle mého názoru důležitých maxim. Index SP500 bude mít s překonáním 1350 bodů velké problémy a troufám si tvrdit, že to bude na několik měsíců nepřekonatelná hladina. Poklesy na přelomu února a března byly jen začátkem velké jarní volatility 2011. Její další fáze by mohla v následujících týdnech poslat indexy výrazně zpět pod 1300 bodů. Hloubka této korekce by se mohla dle vývoje pohybovat mezi -5-10% od úrovně 1335 bodů. A co bude hlavním motivem poklesů? Budou to obavy z blížícího se ukončení QE 2 (červen) společně se zesilující jestřábí rétorikou FEDu? Nebo se oživí neklid v arabských zemích či bude mít pokračování evropská dluhová krize? Do reality může investory postavit také začínající výsledková sezóna v USA. Každopádně společně s přehnanou spokojeností investorů existuje dost důvodů pro nižší ceny v dalších týdnech. Jak by řekl klasik, pořádná korekce „dicinky" na jaře, pane Kohn.
.


Pavel Hadroušek, makléř, Fio banka, a.s.


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR23,7105525,02645
USD21,9946623,21534
GBP27,6200629,15294
CHF25,0649626,45604
PLN5,474775,77863

Kompletní informace zde