Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Odborné články > Charlie Munger by dnes oslavil 100 let. Co jste o místopředsedovi Berkshire Hathaway možná nevěděli?

Charlie Munger by dnes oslavil 100 let. Co jste o místopředsedovi Berkshire Hathaway možná nevěděli?

1.1.2024 17:40, DJCO, BRK.A, BRK B

Americký investor a filantrop Charlie Munger byl spojován především s Berkshire Hathaway, jeho životní dráha však byla mnohem pestřejší.

Charlie Munger v roce 2010 (Zdroj: CC BY 2.0, Nick Webb)

Charlie Munger v roce 2010 (Zdroj: CC BY 2.0, Nick Webb)

Když 28. listopadu 2023 zemřel Charlie Munger, média o něm psala především v souvislosti s jeho investorským kolegou Warrenem Buffettem. S ním jej spojovala rodná Omaha a několik desetiletí společného úsilí v rámci konglomerátu Berkshire Hathaway (BRK B, respekive BRK.A). Jeho osobnost si však zaslouží pozornost i sama o sobě. Co jste o Charlie Mungerovi možná nevěděli?

Valná hromada Berkshire Hathaway

Valná hromada Berkshire Hathaway

Munger jako advokát

Charlie Munger v roce 1948 vystudoval práva na americké Harvardově univerzitě. V roce 1962 založil s dalšími šesti partnery právní kancelář Munger, Tolles & Olson. Přestože z ní Munger v roce 1965 odešel, společnost nese dodnes jeho jméno. Za svou existenci se několikrát objevila na předních příčkách nejlepších amerických právních firem, v rámci tzv. AmLaw A-List.

Investorská dráha

„Charlie mě obrovsky nasměroval. Panečku, kdybych byl poslouchal jen Bena (Grahama), byl bych o dost chudší,“ prohlásil v roce 1988 Buffett o Mungerovi.

„Zapomeň na nákupy ucházejících podniků za skvělé ceny, místo nich kupuj skvělé podniky za ucházející ceny,“ popsal ve výroční zprávě za rok 2014 Buffett, jak Charlie ovlivnil jeho přístup k investování.

Charlie Munger byl úspěšným investorem již před tím, než spojil své síly s Warrenem Buffettem. Po odchodu ze své právní firmy se začal plně soustředit na investice a založil Wheeler, Munger and Company s Jackem Wheelerem.

Podle Buffettovy eseje Superinvestors of Graham-and-Doddsville, Munger v letech 1962-1975 generoval složení roční výnos v průměrné výši 19,8 %. V letech 1973 a 1974 však investiční společnost realizovala významné ztráty a Munger z ní v roce 1976 odešel.

Charlie Munger s Warrenem Buffettem v roce 1998 (Zdroj: CC BY-SA 4.0, Frank Tursetta)

Charlie Munger s Warrenem Buffettem v roce 1998 (Zdroj: CC BY-SA 4.0, Frank Tursetta)

Angažmá v Daily Journal Corporation

Munger byl dlouholetým ředitelem Daily Journal Corporation (DJCO), amerického vydavatelského domu, který je od roku 1987 veřejně obchodovaný na burze Nasdaq. Munger společnost koupil v roce 1977 a pod jeho vedením se témata začala soustředit především na právní otázky, nemovitostní sektor, obchodování a v posledních letech i technologie. Zatímco na valných hromadách Berkshire Hathaway přenechával prostor Warrenu Bufettovi a byl známý pro poznámku „Nemám, co bych dodal.“, na valných hromadách Daily Corporation byl v centru pozornosti on. Na té poslední v únoru 2023 pronesl téměř tříhodinovou řeč.

Charlieho almanach

V roce 2005 vyšly Mungerovy přednášky a rozhovory souhrnně ve sborníku „Poor Charlie's Almanack“, jehož název odkazuje na almanach vydávaný Benjaminem Grahemem, kterého Munger považoval za svůj vzor. Kniha kompiluje nejen Mungerovy investiční myšlenky, ale i přístupy k dosahování rozhodnutí. Její nejnovější verze vyšla v prosinci 2023 a v online verzi je dokonce volně dostupná zde.

Také čínský překlad knihy je velmi populární, když se ho prodalo přes 1,2 milionu kusů. Podle čínského investora Li Lua vnímá čínská kultura Mungera jako představitele moderního konfucianismu a to „udržováním ctnostného a osvíceného života a zároveň přijímáním tržní síly kapitalismu“.

První vydání Charlieho almanachu

První vydání Charlieho almanachu

Studentské koleje bez oken

Legendární investor ve svém volném čase navrhoval koleje pro vysokoškolské studenty. Výrazně se podílel např. na návrzích ubytoven na Stanfordské či Michiganské univerzitě. Hodně mediální pozornosti získala tzv. Munger Hall, plánovaná studentská ubytovna na University of California v Santa Barbaře. Velké vášně vzbuzovala především tím, že většina studentských pokojů neměla mít okna. Munger na výstavbu věnoval 200 mil. USD, s podmínkou, že univerzita se bude přesně držet jeho návrhů. Plány na výstavbu však byly v roce 2023 zrušeny.

Mungerovy koleje na Stanfordově univerzitě  (Zdroj: CC BY-SA 3.0, Emma Pease)

Mungerovy koleje na Stanfordově univerzitě (Zdroj: CC BY-SA 3.0, Emma Pease)

Zdroj: WSJ, Forbes, CNBC, Financial Times, Architect´s Newspaper, LinkeIn

 

 

 


Olga Švepešová Blaťáková, Fio banka, a.s.


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR24,5813825,94562
USD23,0338224,31218
GBP28,6889030,28110
CHF25,3563826,76363
PLN5,701056,01745

Kompletní informace zde