Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Odborné články > Warren Buffett na valné hromadě Berkshire Hathaway 2020: „Nikdy nesázejte proti Americe.“

Warren Buffett na valné hromadě Berkshire Hathaway 2020: „Nikdy nesázejte proti Americe.“

4.5.2020 01:10, BRK.A, BRK B

Postřehy z valné hromady Berkshire Hathaway. O čem mluvil Warren Buffett, proč mu v březnu nezvonil telefon a z jakého důvodu omezil zpětný odkup akcií?

Warrenův vzkaz zní jasně: Nikdy nesázejte proti Americe

Warrenův vzkaz zní jasně: Nikdy nesázejte proti Americe

Valná hromada v prázdném sále

Zatímco loňský rok se do Omahy, největšího města Nebrasky, vydalo 40 tis. lidí, letos kvůli koronaviru dorazil pouze Warren Buffett, jeden z jeho zástupců Greg Abel, který má na starosti nepojišťovací podniky konglomerátu, a televizní štáb. Deník The Wall Street Journal tak odhaduje, že Omaha přišla o 21,3 mil. USD, které by jinak návštěvníci městu přinesli.

Po boku Warrena Buffetta obvykle vystupuje jeho dlouholetý zástupce a obchodní partner Charlie Munger. Tomu je však již 96 let, a tak by pro něj byla cesta z Kalifornie, kde žije, náročná.

Warren Buffett mu však v úvodu věnoval několik milých slov – mimo jiné zmínil, že je ve skvělé formě a příští rok bude zpět. Podle některých komentujících si alespoň od Charlieho zřejmě půjčil kravatu.

Prázdný sál haly, kde se v posledních letech konají valné hromady Berkshire Hathaway, zdroj: Yahoo! Finance

Prázdný sál haly, kde se v posledních letech konají valné hromady Berkshire Hathaway, zdroj: Yahoo! Finance

Valná hromada letos proběhla ve zkrácené podobě – po dvouhodinovém úvodním slovu Warrena Buffetta následovala formální část valné hromady, která proběhla velmi stručně, poté spolu s Gregem Abelem několik hodin odpovídali na otázky akcionářů.

Shodou okolností první, co Greg Abel akcionářům řekl, bylo, že nemá, co by dodal – v tradici klasických slov Charlieho Mungera, když zrovna nemá vtipnou průpovídku: „I have nothing more to add.“

Nikdy nesázejte proti Americe

Překvapením letošní valné hromady byla prezentace, kterou Warren Buffett poprvé doprovodil své úvodní slovo. Warren akcionářům vyprávěl příběh Ameriky, národa, který je jen o něco starší než on s 89 lety a Charlie s 96 lety dohromady.

Mluvil o cestě, kterou Amerika učinila z hlediska bohatství od koupě Louisiany po současnost, ale také z hlediska lidských práv, když svou pouť započala s 15% podílem otroků na populaci. A také o cestě, kterou má ještě před sebou.

Jeden ze snímků nesl strohé, leč o to silnější „Never bet against America“, v překladu „Nikdy nesázejte proti Americe“.

Warren vyprávěl o velkém krachu roku 1929 a o dlouhé době, kterou trvalo, než index Dow Jones vymazal své ztráty.

Warren se během svého úvodního slova zopakoval svá doporučení, jaký psychologický přístup by měl mít akciový investor a většině lidí doporučil index S&P 500. Popsal také, proč je konglomerát tak opatrný s hotovostí. Více o indexu S&P 500, dalších amerických indexech a možností, jak do nich investovat, se dočtete v našem seriálu „Americká burza“.

Pro více postřehů (nejen z úvodního slova) bych vás odkázal na kompletní záznam na YouTube, nebo na vlákno na mém twitterovém účtu @JanTomanekFio, kde jsem se v dlouhém vláknu snažil zachytit a přeložit do češtiny to nejzajímavější. Něco jsem převzal i sem, něco ne. Vlákno o valné hromadě Berkshire Hathaway dal také mimo jiné autor knihy o Charlie Mungerovi @TrenGriffin, jehož sledování hodnotovým investorům vřele doporučuji.

Níže bych se chtěl o své dojmy z letošní virtuální valné hromady Berkshire Hathaway podělit v trochu ucelenější formě.

Zleva: plechovka třešnové Coca-Coly, Warren Buffett, arašídový griliáš, dietní a normální Coca-Cola, Greg Abel a další krabice arašídového griliáše od See

Zleva: plechovka třešnové Coca-Coly, Warren Buffett, arašídový griliáš, dietní a normální Coca-Cola, Greg Abel a další krabice arašídového griliáše od See's Candies, zdroj: Yahoo! Finance

Proč v Berkshire Hathaway nezvonil telefon?

„Jsme snad jediné místo na světě, kam můžete zavolat v sobotu, dohodnout si schůzku na neděli a odejít z ní s příslibem 10 mld. USD. A nikdo na světě nebude pochybovat, jestli to slovo platí,“ řekl na loňské valné hromadě Warren Buffett.

Třeba v letech 2008 a 2009 Berkshire poměrně rychle utratila desítky miliard dolarů investicemi zahrnujícími General Electric, Goldman Sachs a železnice Burlington Northern Santa Fe.

Charlie Munger však v nedávném rozhovoru pro deník The Wall Street Journal zmínil, že v Berkshire během březnových turbulencí telefon příliš nezvonil.

„Typická reakce je, že lidé zamrzli. Vezměte si aerolinky. Nevědí, co se zatraceně děje. Všichni vyjednávají s vládou, ale nevolají Warrenovi. Zamrzli. Nikdy neviděli něco takového. Jejich scénář nemá tuhle možnost,“ řekl tehdy Charlie Munger.

 „Dostali jsme se do bodu, kdy se trh s americkými vládními dluhopisy, nejlikvidnější existující trh jaksi rozpadnul. […] Byli jsme velmi blízko kompletnímu zamrznutí trhu s financováním, největší společnosti málem neměly přístup k financování,“ řekl Warren.

Tak proč Berkshire Hathaway nerealizovala velké obchody, když je pro takové chvíle stavěná? Warren Buffett zlepšení sentimentu připisuje včasné a důrazné reakci amerického Fedu pod vedením guvernéra Jeroma Powella z 23. března, díky které byly americké firmy schopné upsat rekordní množství dluhopisů v březnu i dubnu.

 „Neviděli jsme nic atraktivního. Fed udělal správnou věc a rychle, což měl a chválím je za to. Ale znamenalo to, že spousta společností měla možnost se financovat na trhu,“ vysvětlil Warren, proč se tak nemusely obrátit na Berkshire Hathaway.

„Tohle je velmi dobrý čas si peníze půjčit, což znamená, že to není tak dobrý čas peníze půjčovat. […] Je dobré pro naši zemi, že je snadné si půjčit. Ale není to dobré pro Berkshire [jako věřitele], i když jsme [situace jako dlužník využili a také] si půjčili,“ dodal Warren.

Jak Charlie Munger v rozhovoru pro The WSJ, tak Warren Buffett na valné hromadě neopomněli zmínit neznámá rizika spojená s rostoucí rozvahou Fedu, ovšem jak řekl Warren Buffett v sobotu, z historie naopak známe rizika spojená s neaktivitou Fedu.

Proč Berkshire omezila zpětný odkup akcií?

Řada dotazů se podle Becky Quick sešla k tématu zpětného odkupu akcií – třeba: „Proč Berkshire Hathaway neodkupovala zpět své akcie, když se v březnu propadly až o 30 % oproti úrovním, kde je dříve kupovala?“

Becky Quick, oblíbená novinářka Warrena Buffetta z televize CNBC, zdroj: Yahoo! Finance

Becky Quick, oblíbená novinářka Warrena Buffetta z televize CNBC, zdroj: Yahoo! Finance

Warren poznamenal, že takto nízko byly opravdu jen krátkou dobu a řekl: Nemyslím si, že by diskont ceny akcií oproti jejich vnitřní hodnotě by byl o tolik jiný oproti úrovním, kdy jsme je kupovali za vyšší ceny.“

Citoval také slavného ekonoma Johna Maynard Keynese, který řekl: „Když se změní fakta, změním svůj názor. Co vy, pane?“

„Vždycky o tom přemýšlíme. Ale nepřipadá mi, že by bylo nyní výrazně atraktivnější kupovat akcie Berkshire Hathaway, než mi přišlo před třemi, šesti nebo devíti měsíci. Je to vždy možnost a uvidíme, co se stane,“ řekl Warren a dodal: „Není to ani méně atraktivní, […], ale cena se nedostala na úrovně, kde by nám přišlo skutečně lepší oproti ostatním možnostem […].“

„Hodnota některých aktiv klesla. Naše pozice v aeroliniích byla chyba a Berkshire je nyní dnes méně hodnotná, protože jsem tu pozici otevřel,“ varoval před porovnáváním s historickou cenou oproti hodnotě.

Více o zpětném odkupu akcií se můžete dočíst v našem seriálu "Dividendový expres".

Za rok na viděnou

„Uvidíme se příští rok a naplníme tenhle sál!“ zakončil Warren valnou hromadu.

Padla na ní řada dalších zajímavých dotazů a průpovídek. Třeba Warrenův postřeh k investicím dceřiné elektrárenské společnosti Berkshire Hathaway Energy (jejíž výkonným ředitelem je právě Greg Abel), že na energetice se nedá pohádkově zbohatnout, ale zůstat bohatý jde, nebo dotaz herce a Warrenova známého Billa Murrayho, jak se Spojené státy vypořádají s novou třídou veteránů současné pandemie, nebo jak Warren psal tatínkovi Ajita Jaina, který v Berkshire vede pojišťovací operace, jestli nemá ještě jednoho tak šikovného syna…

Rád bych toho napsal více, leč moje kapacita je omezená a pár slov, co jsem chtěl k valné hromadě ještě napsat, se nakonec protáhlo na dvoudílný článek.

V druhém díle se podíváme, koho mohly kvartální výsledky Berkshire Hathaway zklamat, proč Warren Buffett prodal podíl v amerických aerolinkách, co jeho slova a kroky naznačují a co si myslím o aktuálním vývoji na trhu.

Sledujte proto náš twitterový účet @Fio_investice, ať vám druhý díl neuteče.

 

Valná hromada Berkshire Hathaway 2020
DílČlánek
1. Warren Buffett na valné hromadě Berkshire Hathaway 2020: „Nikdy nesázejte proti Americe.“ 
2. Co naznačují slova Warrena Buffetta a kroky Berkshire Hathaway? Proč prodal americké aerolinky? 

 

Zdroj: Berkshire Hathaway, Yahoo! Finance, The Wall Street Journal

PS: Kdybyste se někdo divil, že je Warren trochu zarostlý, tak sám přiznal, že je to více než 7 týdnů, co byl u holiče nebo měl na sobě kravatu, kterou mezitím vyměnil za teplákovou soupravu. Velmi sympatické :-)


Jan Tománek
Fio banka, a.s.
Prohlášení


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR24,7492226,12278
USD20,4115921,54441
GBP28,8202630,41975
CHF22,7030023,96300
PLN5,481595,78581

Kompletní informace zde


Tyto stránky používají cookies. Setrváním na těchto stránkách souhlasíte s jejich používáním. Další informace X