Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Odborné články > Které akcie nejvíce přispěly k růstu indexu S&P 500 a proč je normální, že vítěz bere vše?

Které akcie nejvíce přispěly k růstu indexu S&P 500 a proč je normální, že vítěz bere vše?

3.1.2020 14:29, AMZN, MSFT, AAPL, JPM, NFLX, GOOG, MA, V, FB*, GOOGL

Které akcie a sektory nejvíce přispěly k růstu amerického indexu S&P 500 v roce 2019, které v uplynulé dekádě? A proč není neobvyklé, že i loni vítěžné akcie braly téměř vše?

Nejrůstovější a nejztrátovější akcie indexu S&P 500 jsme již sdíleli na našem Twitteru. Včetně dividend si loni index připsal výrazných 31,5 %, nejvíce od roku 2013. Nejvíce se dařilo firmám z polovodičového sektoru, naopak pod tlakem byly slabé maloobchodní firmy.

Americký akciový index S&P 500 je však vážený z hlediska tržní kapitalizace. Největší společnosti tak mají v indexu největší váhu a nejvíce s ním hýbají.

Které akcie a sektory nejvíce přispěly k růstu indexu S&P 500 v roce 2019?

V roce 2019 indexu nejvíce pomohly akcie společnosti Apple, které k růstu přispěly z 8,45 %. Celkově v roce 2019 akcionářům vynesly necelých 89 % (růst ceny akcií + dividendový výnos). A jelikož je Apple největší společností světa s kapitalizací přes 1,3 bil. USD, jeho růst má výrazný dopad na celý index.

Akcie, které nejvíce přispěly k růstu indexu S&P 500 v roce 2019 (procentuální podíl na celkovém výnosu)

Akcie, které nejvíce přispěly k růstu indexu S&P 500 v roce 2019 (procentuální podíl na celkovém výnosu)

Dařilo se také dalším technologickým jménům jako Microsoft (celkový výnos 58 %), Facebook (57 %) a dalším. Do sektoru IT jsou řazeny také platební společnosti Visa (43 %) a Mastercard (59 %). Indexu S&P 500 tak loni jasně technologie dominovaly a přinesly mu 31 % růstu. Druhé finance, reprezentované např. bankami J.P. Morgan (47 %), Bank of America (46 %) a Citigroup (58 %), potom přispěly 13 %.

Sektory, které nejvíce přispěly k růstu indexu S&P 500 v roce 2019 (procentuální podíl na celkovém výnosu)

Sektory, které nejvíce přispěly k růstu indexu S&P 500 v roce 2019 (procentuální podíl na celkovém výnosu)

Pomyslnou kotvou naopak byly akcie společnosti Boeing, které v roce 2019 ztratily 11 % kvůli kauze letadel 737 MAX. Nedařilo se ani společnostem Walt Disney a Oracle. Poklesy dalších akcií měly na index S&P 500 minimální dopad.

Které akcie nejvíce přispěly k růstu indexu S&P 500 mezi roky 2010 a 2019?

Graf největších přispěvatelů růstu indexu S&P 500 od roku 2010 se vlastně velmi podobá tomu s nejrůstovějšími z roku 2019. Největšími tahouny trhu i v poslední dekádě byly společnosti Apple a Microsoft. Celkový výnos za tuto dobu u nich činil 1021 %, respektive 557 %.

Akcie, které nejvíce přispěly k růstu indexu S&P 500 mezi roky 2010 a 2019 (procentuální podíl na celkovém výnosu)

Akcie, které nejvíce přispěly k růstu indexu S&P 500 mezi roky 2010 a 2019 (procentuální podíl na celkovém výnosu)

Vítěz (opět) bere vše hodně, aneb jak daleko sahá paměť trhu?

Trendem posledních let je rostoucí dominance největších společností na tržní kapitalizaci celého indexu S&P 500 a mezi investory (především mezi těmi, kteří je nedrží) budí silné vášně.

Ještě v roce 2012 podíl 5 největších firem na tržní kapitalizaci indexu S&P 500 činil necelých 11 %. Na konci roku 2019 vzrostl na téměř 18 % a překonal tak hranici 17 % z roku 1999.

Pokud se budeme koukat na graf od konce 90. let jako někteří komentátoři (s krátkou pamětí), pak toto číslo je relativně vysoké a dominance Applu, který je největší společností osmý rok v řadě, relativně dlouhá.

Analytik James Bianco si však dal tu práci a dohledal čísla již od 60. let, která nám dávají delší perspektivu. Podíl 5 největších akcií se do 80. let držel výše, než je dnes, a v roce 1964 byl dokonce na téměř 28 %. Dnešních 18 % tak není historickou anomálií.

Podíl top 5 největších akcií na celkové tržní aktualizaci indexu S&P 500 od roku 1964, zdroj: James Bianco

Podíl top 5 největších akcií na celkové tržní aktualizaci indexu S&P 500 od roku 1964, zdroj: James Bianco

Dlouhá byla také dominance společnosti IBM, která s jednou přestávkou indexu dominovala přes 20 let a její váha byla oproti Applu vyšší. Ani pozice Applu tak není mimořádná.

Největší akcie v indexu S&P 500 od roku 1964, zdroj: James Bianco

Největší akcie v indexu S&P 500 od roku 1964, zdroj: James Bianco

Bianco však zároveň dodává, že v minulosti bylo 5 největších akcií z odlišných sektorů – Exxon jako ropná společnost, maloobchodní Walmart, Citi z financí, telekomunikační Citi a technologická IBM.

Přidává ještě jeden graf, ve kterém uvádí váhu „segmentu“ FAANMG. Jeho dominanci vysvětluje rozvojem telefonů s rychlým internetem a uvádí, že se jedná o největší koncentraci jednoho odvětví nebo segmentu.

Podíl segmentů trhu sestavených Jamesem Bianco od roku 1964

Podíl segmentů trhu sestavených Jamesem Bianco od roku 1964

Co tato zkratka znamená? Facebook, Apple, Amazon, Netflix, Microsoft a Google. Dříve se také uváděly (a dále uvádějí) zkratky FAANG a FANG, vynechávající některé z výše jmenovaných.

Tak že by se podle posledního grafu skutečně nyní dělo něco mimořádného? Bianco se bohužel v komentáři dále nepouští, ačkoliv zde podle mě začíná být téma nejzajímavější.

Co výše jmenované společnosti spojuje, je vysoké tempo růstu hospodaření a disruptivní vliv na odvětví, ve kterých působí. Všechny také těží z rozvoje internetu a do jisté míry si konkurují, na druhou stranu mají odlišné obchodní modely: zatímco Google (respektive Alphabet) je závislý na ziscích z reklam, Netflix na předplatném, tak Amazonu většinu zisku (nepřináší maloobchodní prodej, který činí většinu jeho tržeb, nýbrž) přináší cloudové služby. Applu nejvíce vynáší jeho zařízení, i když roste podíl služeb, a nejdiverzifikovanější obchodní model má Microsoft, který prodává zařízení, licence, předplatné i cloudové služby.

(Nedávno jsem narazil na článek, ve kterém se podnikatelům radilo, aby se naučili těžit z investic jiných firem – jako třeba Microsoft těžil z investic IBM do počítačů nebo dnešní internetové společnosti těží z investic telekomunikačních společností do kabelů, aniž by se zatížily jejich dluhem. A možná, že tohle je faktor, který výše jmenované společnosti spojuje nejvíc.)

Je tedy otázka, zda je můžeme takto dávat dohromady, i když k tomu jejich výrazný růst a do jisté míry jejich neuchopitelnost v porovnání s jinými společnostmi láká.

Další otázka je, zda bychom podobné skupiny zajímavých společností nebyli schopni vytvořit i v minulosti a jejich podíl na tržní kapitalizaci indexu S&P 500 by se tak nepřiblížil dnešním vahám FAANMG.

Závěr

Moje pointa je tedy následující – z hlediska historických dat je normální, že „vítěz bere vše“, respektive že několik hráčů tvoří většinu hodnoty trhu i růstu (viz Paretův princip). Koncentrace trhu je nyní vyšší než na přelomu milénia, to však neznamená, že by nyní v tomto na trhu stejně jako tehdy byla „bublina“.

Ode všech těchto společností se v dalších letech čeká silný růst zisků a volných hotovostních toků (s výjimkou Netflixu, u kterého se očekávají pokračující kapitálově náročné investice do vlastního obsahu – tudíž zisky porostou, ale cash flow bude záporné).

Co se tedy týká samotného fundamentu těchto firem, tak je rozhodně o poznání solidnější, než měly dotcom firmy během internetové horečky přelomu tisíciletí (kterým stačilo si do jména přidat „.com“ a jejich akcie rostly).

Staré rčení říká, že rozdíl mezi dobrou společností a dobrou investicí je v jejím ocenění. A já si skromně myslím, že to dobré společnosti převážně jsou. Zda je trh podceňuje nebo nadceňuje ve vztahu k jejich růstu a zda jsou tedy levné nebo drahé, je však jiná otázka.

Ani v jedné ze společností FAANMG nedržím podíl, proto jsou mé úvahy čistě akademické. Budu rád, když se zapojíte do diskuze na Twitteru @JanTomanekFio. (Zároveň ocením, pokud někdo náhodou také četl výše zmíněný článek a poslal mi odkaz, bohužel už ho nyní nejsem schopen dohledat.)

Zdroj: S&P Dow Jones Indices


Jan Tománek
Fio banka, a.s.
Prohlášení


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR24,5726225,93638
USD22,5881923,84181
GBP29,1612930,77971
CHF25,3996726,80933
PLN5,738946,05746

Kompletní informace zde