Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Odborné články > Červnový report z trhu práce přinesl úlevu, okno pro letošní zvýšení sazeb v USA zůstává otevřené

Červnový report z trhu práce přinesl úlevu, okno pro letošní zvýšení sazeb v USA zůstává otevřené

9.7.2016 12:40

Americká ekonomika v červnu vytvořila 287 tis. nových pracovních míst. To je slušné číslo, jenže přichází po dvou slabších měsících, a tak především tlumí obavy ohledně zdraví americké ekonomiky. Další zvýšení sazeb se tak příliš nepřiblížilo, jako spíše neoddálilo. FED bude sledovat také vývoj globální ekonomiky, vyjednávání Velké Británie s Evropskou unií a americké prezidentské volby.

Americká ekonomika v červnu vytvořila 287 tis. nových pracovních míst mimo zemědělství, nejvyšší počet za osm měsíců. Počet nových míst tak překonal konsensus, který byl postavený na 180 tis., a přinesl pozitivnější náhled na americkou ekonomiku, který byl zkalený velmi slabou zprávou z pracovního trhu za květen, po které trh odepsal možnost zvýšení úrokových sazeb v USA již během léta. Pracovní místa vznikala především v sektorech volného času a pohostinství, zdravotní péče a sociální pomoci a ve finančnictví.

Změna počtu pracovních míst mimo zemědělství od června 2006 do června 2016

Změna počtu pracovních míst mimo zemědělství od června 2006 do června 2016

Růst pracovních míst mimo zemědělství za květen byl revidován z 38 tis. na pouhých 11 tis. nových míst. Podle revize však v dubnu došlo k vytvoření 144 tis. pracovních míst místo dříve publikovaných 123 tis., a tak jsou revidované údaje za květen a červen v souhrnu pouze o 6 tis. míst nižší.

Počet Američanů, kteří sice stáli o práci na plný úvazek, ale museli se spokojit pouze s částečným, v červnu převážil květnový růst o 468 tis. lidí a klesl o 587 tis. na 5,8 mil., nejnižší hodnotu od loňského října. Průměrná délka pracovního týdne zůstává od března beze změny na 34,4 hodinách.

Hodnocení Wall Streetu: Dobrá, leč ne skvělá čísla

Ekonomové hodnotí report převážně pozitivně, ovšem s jistou rezervou. Millan Mulraine, ekonom společnosti TD Securities, považuje dnešní report za povzbuzující. Report podle něj zmírňuje obavy ohledně zdraví amerického trhu práce. Na druhou stranu však nerozptyluje všechny obavy ohledně slábnoucí dynamiky domácí ekonomiky. Slabší růst mezd, které byly meziročně o 2,6 % vyšší při očekávání 2,7% růstu, podle něj ponechává otevřenou otázku, zda ekonomika dosáhla obratu k lepší dynamice jejich zvyšování.

Podle Mulraina dnešní report nepřiměje FED, aby změnil svůj postoj spočívající ve vyčkávání a pozorování. Podobný názor zastává i optimističtější Andrew Hunter ze společnosti Capital Economics, podle kterého byl slabý květen pouze výkyv a zářijové zvýšení sazeb je stále ve hře. I on však uvádí, že FED bude chtít vidět známky pokračujícího růstu zaměstnanosti v červenci a srpnu.

Ian Shepherdson, ekonom společnosti Pantheon Macroeconomics, uvádí, že míra oživení byla nečekaná a předpokládá, že červnový růst bude revidován směrem dolů. Též poznamenává, že průměr za druhé čtvrtletí ve výši 147 tis. nových míst zaostává za tempem z prvního čtvrtletí (196 tis.) i loňským rokem (229 tis.). Také podle Alana Ruskina z Deutsche Bank vytváří klouzavý průměr jasnější obraz, který je podle něj rozhodně solidní, ovšem ne tak pozoruhodný jako samotná červnová hodnota.

Pozitivně překvapil výrobní sektor, ve kterém vzniklo 14 tis. pracovních míst při očekávání zániku 3 tis. Shepherdson však upozorňuje, že data byla sesbírána před britským referendem, které by podle něj sice nemělo příliš ovlivnit celkovou změnu pracovních míst, ale zasáhne exportéry z řad výrobních firem.

Omair Sharif, ekonom Société Générale, uvádí, že centrální bankéře potěší především růst v maloobchodě a volném čase a pohostinství, jelikož utlumí obavy ze zpomalování spotřebních výdajů, hlavního motoru růstu americké ekonomiky.

Růst zaměstnanosti byl v posledních měsících daný odchodem menšího počtu lidí z trhu práce

Míra zaměstnanosti vzrostla o 0,1 p. b. na 62,7 %. Míra nezaměstnanosti vzrostla na 4,9 % (4,8987 %) ze 4,7 % díky vyššímu počtu lidí počítajících se mezi pracovní sílu (nárůst pracovní síly o 414 tis. lidí, z nichž 347 tis. zatím nenašlo práci).

Míra nezaměstnanosti v USA od června 2006 do června 2016

Míra nezaměstnanosti v USA od června 2006 do června 2016

Jak ovšem Sharif upozornil již po dubnovém reportu, kdy míra zaměstnanosti dosáhla 63 %, její růst je daný spíše menším odchodem pracovníků z trhu práce než jejich příchodem. FED tak nemusí být plně spokojen se stavem trhu práce, jelikož zdravý pracovní trh by měl lákat nezaměstnané Američany opět hledat práci. Luke Kawa, novinář agentury Bloomberg, jako možné vysvětlení vývoje nabízí, že se řada pracovníků rozhodla odložit svůj odchod do důchodu, aby ještě navýšili své úspory.

Vývoj příchodů (zelená) a odchodů (oranžová) z amerického trhu práce od roku 2006, šestiměsíční klouzavý průměr

Vývoj příchodů (zelená) a odchodů (oranžová) z amerického trhu práce od roku 2006, šestiměsíční klouzavý průměr

Sharif uvádí, že stárnoucí populace bude mít ve střednědobém období výrazný vliv na příchod a odchod lidí z trhu práce, jelikož podíl důchodců mezi nepracujícími Američany bude zvyšovat svou dominanci a počet Američanů, kteří nevěří, že by našli práci, klesá. Počet nepracujících lidí, kteří se ještě můžou zapojit do trhu práce, je tedy podle něj malý.

Důležitá data

Červencový report z trhu práce bude zveřejněn 5. srpna. Další zasedání FEDu proběhne 26. až 27. července. Zasedání, po kterém bude následovat tisková konference předsedkyně Rady guvernérů FEDu Janet Yellen, připadá na 20. až 21. září. Zvýšení sazeb na zářijovém zasedání nyní trh na základě ocenění futures kontraktů na sazby federálních fondů v pátek večer přikládal 9,8% šanci, prosincovému (14. 12.) 20,6% šanci.

Zdroj: US Department of Labor, The Financial Times, Bloomberg


Jan Tománek
Fio banka, a.s.
Prohlášení


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR24,9248526,30815
USD22,1289323,35707
GBP29,4371431,07086
CHF23,9246125,25239
PLN5,315985,61102

Kompletní informace zde


Tyto stránky používají cookies. Setrváním na těchto stránkách souhlasíte s jejich používáním. Další informace X