Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Odborné články > Je cílová cena na ČEZ ve výši 300 Kč již přehnaně nízko?

Je cílová cena na ČEZ ve výši 300 Kč již přehnaně nízko?

4.3.2016 15:06, BAACEZ

Akcie energetické společnosti ČEZ jsou v posledních týdnech pod drobnohledem investorů i analytiků. Od poloviny loňského roku tržní ceny elektřiny propadly zhruba o třetinu, a tak nyní na trhu často dochází k přehodnocování výhledů hospodaření ČEZu ze strany jednotlivých bank a brokerů.

Překotnému vývoji na cenách elektřiny, určité nejistotě jakým směrem se bude vyvíjet hospodaření ČEZu ve střednědobém a dlouhodobém horizontu, odpovídají i cílové ceny na akcie ČEZ, resp. jejich poměrně široký range. Rozpětí cílových cen se v poslední době pohybovalo v intervalu 380 – 660 Kč, což značí rozdílné pohledy na budoucí ziskovost ČEZu ze strany bankovních a brokerských domů. Včera však přišel nový report od americké investiční banky JPMorgan, který přinesl razantní snížení cílové ceny z 600 Kč na 300 Kč. Tato nová analýza tak staví cílovou cenu, resp. budoucí hospodaření ČEZu do jiné roviny a zdá se, že analytici JPMorgan nad ČEZem „zlomili hůl“. Podle jejich výhledu hospodaření to tak vypadá, prognózy ziskovosti jsou totiž poměrně pesimistické. Provozní zisk EBITDA podle JPMorgan směřuje již v roce 2017 pouze k úrovni 50 mld. Kč a od roku 2018 by se měl dokonce propadat k hladině 40 mld. Kč. To pak ve střednědobém horizontu posouvá čistou ziskovost pouze do řádu jednotek miliard korun.

Podle našeho názoru jsou tyto predikce velmi pesimistické, a to zejména z toho důvodu, že JPMorgan ve svém výhledu počítá s prakticky konstantními provozními náklady. Analytici JPMorgan zejména na základě své predikce cen elektřiny (která mimochodem nevyznívá nerealisticky) logicky snížili budoucí tržby, ale nákladová stránka zůstala prakticky nezměněna. Domníváme se, že jejich nová analýza dostatečně nereflektuje jak předpokládaný pokles variabilních nákladů (nižší ceny elektřiny by se podle našeho názoru měly zčásti projevit i na straně nákladů, když ČEZ nejen prodává, ale pro své potřeby rovněž nakupuje elektřinu; do variabilních nákladů by se měly dále pozitivně projevit např. klesající ceny plynu nebo nižší ceny uhlí), tak snahu managementu o realizaci úsporných opatření s cílem omezovat stálé provozní náklady.

Naše poslední analýza na ČEZ s cílovou cenou 598 Kč vydaná v listopadu loňského roku vyznívá, v kontextu nedávného propadu tržních cen elektřiny, příliš optimisticky. Nyní pracujeme na její aktualizaci a zcela jistě v ní zohledníme nižší ceny elektřiny. Náš aktuální náhled na střednědobé hospodaření však není zdaleka tak pesimistický jak uvádí JPMorgan, když EBITDA zisk za rok 2017 vidíme v rozmezí 58 – 60 mld. Kč a v letech 2018 až 2020 by mohl klesnout do intervalu 50 – 55 mld. Kč. Takovéto úrovně hospodaření podle našich aktuálních odhadů implikují cílové ceny někam do rozmezí 400 – 450 Kč. Relativní srovnání s akciemi konkurenčních evropských energetik na základě násobků očekávaného letošního P/E vychází ještě optimističtěji, když oceňuje akcie ČEZ do rozmezí 440 – 500 Kč. Stále se tak domníváme, že akcie ČEZ jsou na současných úrovních podhodnocené. Cílovou cenu od JPMorgan ve výši 300 Kč tak vnímáme jako přehnaně nízkou, založenou na velmi pesimistických předpokladech, jejichž naplnění nevidíme jako příliš pravděpodobné. Ostatně trh na včerejší zveřejnění této cílové ceny zatím reaguje opačně, když akcie ČEZu se posunula z úrovní 366 Kč na hladinu 380 Kč.

 

Zajímavé postřehy analytiků a makléřů Fio banky nově i na Twitteru @Fio_investice (https://twitter.com/Fio_investice).


Jan Raška, analytik
Fio banka, a.s.
Prohlášení


Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Fio banka na Twitteru Fio banka na Facebooku Fio banka na Google+ Fio banka na Youtube

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR24,7972425,99076
USD20,3068021,28420
GBP28,0851129,43689
CHF21,0596822,07332
PLN5,952256,23875

Další měny


Tyto stránky používají cookies. Setrváním na těchto stránkách souhlasíte s jejich používáním. Další informace X