Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Odborné články > Souhrn výsledkové sezony na domácím trhu

Souhrn výsledkové sezony na domácím trhu

29.11.2013 16:17

Kdo se stal vítězem a kdo poraženým výsledkové sezony na domácím trhu? Jaké faktory byly u hlavních titulů nejdůležitější?

Výsledková sezona za 3Q na domácím trhu je v podstatě za námi a letmý pohled na celkový přehled moc radosti neudělá. Z hlavních společností obchodovaných na Prime marketu pražské burzy došlo téměř u všech k meziročnímu propadu tržeb. Výjimkou je společnost Fortuna, kde došlo k nárůstu celkově přijatých sázek o více jak 20% a společnost Pegas, kde však došlo pouze k velmi mírnému zlepšení. Přestože je tento pohled velmi zjednodušený, lze tuto skutečnost označit za jeden z faktorů, proč je náš trh letos stále v mínusu, což je ve výrazném kontrastu k výkonnosti vyspělých zahraničních trhů. Vývoj tržeb obchodovaných společností je však v souladu s celkovým stavem domácí ekonomiky, kdy za 3Q byl vykázán meziroční pokles HDP o 1,6%. Ani očekávaná data ohledně tržeb za celý letošní rok na celkovém obrazu situace nic moc nemění. Výraznějšího růstu za celý rok 2013 dosáhne pouze Fortuna (specifický sektor kurzového sázení) a Pegas, u kterého v závěru roku došlo k rozjetí nové výrobní linky v Egyptě. Zbývající firmy se budou pravděpodobně potýkat s poklesem tržeb. Nejvýraznější poklesy o dvouciferné hodnoty budou u společností NWR a CME, u zbývajících firem se bude jedna o mírnější zhoršení do 10%. Při slušném závěru roku by se stagnací mohl „pochlubit" ČEZ.

Z pohledu samotného 3Q dopadla nejhůře pravděpodobně mediální společnost CME, která se nadále potýká se slabým reklamním trhem a důsledky svého rozhodnutí ohledně inzertní politiky na trhu v ČR. Společnost se nadále nachází v čisté ztrátě (-23,3 mil. USD) a v červených číslech se nachází i na provozní úrovni. Od výsledků poklesly akcie o dramatických více jak 50%, když ke sníženému výhledu se přidala v rámci reportu i informace, že společnost nadále řeší vážné problémy s nedostatkem hotovosti a hrozí riziko nesplácení závazků. Vedení v rámci řešení situace zvažuje i další úpis nových akcií. Sníženého výhledu se investoři dočkali i od společnosti Pegas. Ta oproti původnímu předpokladu růstu zisku EBITDA na spodní straně intervalu 5-15% nyní očekává hodnoty 37-39 mil. EUR v porovnání s hodnotou 38,1 mil. EUR z loňského roku. Slabší bylo z našeho pohledu i celkové hospodaření za 3Q, když se částečně negativně projevily problémy v Egyptě společně s vývojem a komercializací nových materiálů v tuzemském závodě ve Znojmu. Přestože z celkového pohledu hospodaření společnost Pegas patří aktuálně k těm nejlepším na domácím trhu, když pokračující expanze pomáhá zvyšovat výnosy a částečně i provozní ziskovost, report za 3Q patřil rozhodně k těm slabším v rámci výsledkové sezony a jednalo se o negativní překvapení. Úvodní propad akcií po zveřejnění výsledků byl již z velké části smazán, v mírném záporu se však akcie oproti kurzu před zveřejněním stále nacházejí. Do třetice snížený výhled a to od společnosti ČEZ. Vedení aktuálně očekává čistý zisk na úrovni 35 mld. Kč (cca -14% y/y) místo původních 37,5 mld. Kč. Pokles je však dán především jednorázovými faktory, když bez těchto vlivů by se naopak výhled zvýšil na 38,3 mld. Kč. Mezi hlavní jednorázové faktory s negativním vlivem patří odpis dlouhodobých aktiv (ve 3Q bylo zaúčtováno 4,8 mld. Kč, za celý rok mají odpisy dosáhnout 8 mld. Kč), naopak pozitivně se ve výsledcích projevilo zaúčtování prodeje elektrárny Chvaletice (+2,9 mld. Kč). Úvodní výrazný pokles kurzu akcií po zveřejnění čísel se v rámci dne velmi rychle umazal, když došlo k bližšímu rozklíčování vlivu jednorázových faktorů a vedení prohlásilo, že neočekává výrazný pokles dividendy vyplacené ze zisku za letošní rok. O vývoji kurzu tak spíše než samotná čísla za 3Q rozhodovaly doplňující informace v rámci reportu.

Za vítěze výsledkové sezony lze považovat společnost Fortuna. Objem přijatých sázek (129,3 mil. EUR, +23% y/y) i zisk EBITDA (5,2 mil. EUR, +62,5% y/y) byl meziročně podstatně vyšší a obě čísla překonala odhady trhu. Částečným negativnem je u společnosti omezený rozsah informací poskytovaných v rámci reportu, který částečně znemožňuje detailnější analýzu. Titul od výsledků posílil o 9% a udržuje si tak postavení suverénně nejvýnosnější akcie na domácím trhu. Od začátku roku si kurz připsal růst přes 40% a rovněž došlo k vyplacení mimořádné dividendy s výnosem přes 15%. Vedení očekává úspěšné hospodaření i v závěru roku a předpokládá, že dojde k překonání výhledu pro letošní rok na úrovni EBITDA. Společnost NWR nadále z celkového pohledu vykazuje slabá čísla a výrazné meziroční poklesy, pozitivní překvapení pro trh se v číslech za 3Q však dostavilo. V kontextu realizovaných úspor byla čistá ztráta z pokračujících operací nižší než očekával trh (-48,5 mil. EUR vs. očekávaných -61,4 mil. EUR). Lepší výsledek, než čekal trh, byl i u provozního zisku, ukazatel EBITDA vykázal již jen nepatrnou ztrátu ve výši 1 mil. EUR při očekávání trhu -22,5 mil EUR.

U bankovních titulů byly k vidění podobné tendence, když jak u Erste Group tak u Komerční banky došlo k meziročnímu poklesu celkových provozních výnosů především v kontextu nižších úrokových výnosů. Španělská Telefonica oznámila v den reportu výsledků české dceřiné společnosti její prodej do rukou skupiny PPF a tato informace v podstatě přebila veškerá data týkající se hospodaření.

V závěru roku pravděpodobně výrazná změn tendencí již nenastane a z celkového pohledu bude nutné rok 2013 z pohledu hospodaření firem hodnotit jako relativně slabý. Pro rok 2014 lze očekávat již ekonomické oživení v ČR, což by se mělo u kotovaných společností projevit v hospodaření pozitivně. Výrazné nárůsty tržeb a zlepšení ziskovosti přes celý trh neočekávám, ale předpokládám, že meziročně silnějších výsledků bude oproti letošnímu roku rozhodně více.


David Brzek, makléř
Fio banka, a.s.
Prohlášení


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR23,6526524,96535
USD21,8049323,01508
GBP27,5417329,07027
CHF24,9628026,34820
PLN5,452985,75562

Kompletní informace zde