Siemens s lepším ziskem a zvýšeným výhledem
Siemens, největší evropská strojírenská společnost, dnes uveřejnila hospodářské výsledky za první kvartál letošního roku, respektive druhý kvartál svého fiskálního roku. Kromě příjemného překvapení ziskem a potvrzení konsensu prodejů se akcionáři dočkali i zvýšeného výhledu.
Prodeje společnosti 17,717 mld. EUR meziročně poklesly o 2,80 %, na konsensus trhu 17,737 mld. EUR nestačily o pouhých 0,11 %. Svou hodnotou překvapil čistý zisk 1,611 mld. EUR, před rokem akcionáři našli ve výkazu hodnotu 1,464 mld. EUR, nyní analytici očekávali 1,464 mld. EUR. Zisk na akcii 1,846 EUR překonal očekávání trhu 1,74 EUR a znamenal meziroční nárůst skoro o 16 %.
Společnost zároveň zvýšila výhled prodejů a čistého zisku v reakci na rostoucí poptávku po strojírenském vybavení. Podle CEO společnosti Petera Loeschera se také začínají vyplácet prostředky investované do inovace. Prodeje by za letošní fiskální rok měly oproti loňsku vzrůst o „průměrné jednociferné číslo", společnost předtím udávala pouze „mírný růst". Analytici očekávají spíše mírný pokles o 0,80 %. V odhadech provozního zisku je společnost o něco konkrétnější - z loňských 4,3 mld. EUR odhadovala růst o 35 %, nyní čeká hodnotu 7,5 mld. EUR.
Společnost si prochází pod taktovkou CEO reorganizací. Loescher již prodal divizi poskytující počítačové služby společnosti Atos Origin SA a připravuje dceřinnou společnost Osram na IPO. Siemens také prodal svůj podíl ve venture s francouskou Arevou za 1,52 mld. EUR.
Z analytických společností oslovených agenturou Bloomberg 26 doporučuje „kupovat", 12 „držet" a 3 „prodávat", průměrný cíl pro cenu akcie je 107,20 EUR.
Společnost Siemens (SIE) včera odepsala 0,62 % na 96,79 EUR.
Pavel Šlechta
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Související odkazy
Nejnovější:
- Německá burza dnes oslabila
- Pražská burza prohlubuje ztráty, Čez pod 1 000 Kč (-1,63%)
- USA: Nové pracovní pozice JOLTs v dubnu na 10103 tis. při očekávání 9400 tis.
- Americký trh zahájil poklesem, Advance Auto Parts po výsledcích propadl
- CTP rozšiřuje své portfolio v ČR, podepsala nájemní smlouvy s lékárnami Dr. Max
- Americké futures kontrakty v červených číslech
- Německo: Index CPI v květnu dle předběžných dat meziročně vzrostl o 6,1 % při očekávání 6,5 %
- USA: Index žádostí o hypotéky MBA k 26. květnu poklesl o 3,7 %
- Vývoj měnových párů: Dolar posiluje vůči koruně o 0,91 %
- Vývoj cen komodit: Ropa (-2,85 %), pšenice (-2,41 %), kukuřice (-1,3 %)