Polsko se zřejmě konečně dočká vyšších úrokových měr
Dnešní setkání bankovní rady polské centrální rady je spojováno se všeobecným očekáváním vyšších úrokových sazeb, které by se měly zvýšit na 4 % z dnešních 3,75 %.
Inflace se totiž rychle rozbíhá a spotřebitelské ceny již překonávají cílové hodnoty určené centrální bankou (v únoru 3,6 % oproti 2,5 %). Bankéři chtějí vyššími sazbami zabránit tomu, aby se vyšší ceny výraznějším způsobem promítly do růstu mezd a přispěly tak ke vzniku inflační spirály. Někteří však tyto důvody zpochybňují, zvlášť s ohlédnutím na nezaměstnanost, která v únoru dosáhla 13,2 %.
Růst cen je mimo uvolněnou měnovou politiku podpořen i rychle rostoucí ekonomikou, které pomáhá praktická absence rozpočtových opatření za účelem snížení deficitu státního rozpočtu, který se v roce 2010 pohyboval okolo 8 % HDP.
Zvěsti o zvyšování úrokových sazeb se v posledních měsících šíří celou Evropou. Největší pozornost na sebe poutá ECB, jejíž vedoucí představitel, Jean-Claude Trichet, v poslední době používá jestřábí rétoriku. Trhy tak očekávají brzké zvýšení evropských sazeb o čtvrt procentního bodu z rekordně nízkého 1 %.
Miloslav Veselý
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Nejnovější:
- V USA indexy oslabují
- USA: Zásoby plynu podle EIA k 19. prosinci poklesly o 166 mld. kubických stop
- Německé akcie uzavřely pondělní seanci s nevýrazným ziskem
- ČEZ: Ministerstvo životního prostředí požaduje řadu studií k umístění reaktorů v Tušimicích
- Pražská burza v předposlední obchodní den mírně oslabila
- USA: Index výrobní aktivity dallaského Fedu v prosinci na -10,9 b. při očekávání -6 b.
- Americké akcie na začátku obchodování oslabují
- USA: Pokračující prodeje domů v listopadu meziměsíčně vzrostly o 3,3 % při očekávání růstu o 0,9 %
- Americké futures kontrakty klesají
- Vývoj cen komodit: Měď (-4,47 %), stříbro (-3,36 %), ropa (+2,11 %)




