Měď klesá v obavách z nižší poptávky
Měď ztrácí v reakci na obavy z toho, že by japonské automobilky mohly pozastavit produkci i ve svých továrnách v Číně a snížit tak poptávku po průmyslových kovech.
Podle analytiků Nomury automobilky čelí nedostatku mikrořadičů a dalších součástek, které jejich dodavatelé momentálně nejsou schopni vyrobit. Například CEO automobilky Nissan řekl minulý týden, že zhruba 40 dodavatelů společnosti se stále potýká s těžkostmi po japonském zemětřesení. Japonsko bylo v roce 2009 pátým největším „spotřebitelem" mědi na světě. Podle analytika Commerzbank Daniela Briesemanna je ale radiace v okolí elektrárny Fukušima mnohem vyšší, než se zprvu odhadovalo, což by mohlo znamenat neobyvatelnost okolí na několik dalších let. Nedošlo by tedy k rekonstrukci oblasti a to by nutně vedlo k další snížené poptávce po komoditách.
Podle Londýnské burzy kovů (London Metal Exchange, LME) vzrostly zásoby mědi o 625 tun na 439 900 tun, což je nejvyšší hodnota od 6. července. Import mědi do Číny poklesl v únoru na dvouleté minimum.
Dubnový kontrakt na měď (HGJ1) dnes odepisuje 1,54 % na 4,323 USD za libru. Květnový kontrakt (HGK1) ztrácí 1,72 % na 4,343 USD za libru.
Pavel Šlechta
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Nejnovější:
- Indexům se nakonec vzpamatovat nepovedlo
- Indexy mírně oslabují, závěr týdne v napjatém duchu
- Frankfurtská burza uzavírá páteční seanci poklesem
- Americké indexy oslabují po Trumpově eskalaci obchodní války
- Pražská burza v závěru týdne odepisovala
- Americké futures kontrakty indikují open v červeném
- Německo: Běžný účet platební bilance v květnu dosáhl přebytku 9,6 mld. EUR
- Vývoj cen komodit: Stříbro (+2,84 %), měď (-1,58 %) a ropa (+1,13 %)
- Vývoj měnových párů: EUR/CZK 24,67
- Důležitá změna týkající se zpracování investičních pokynů na americkému trhu dne 18. 7.