Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Analýzy > Zvyšujeme cílovou cenu na akcie ČEZ ze 659 Kč na 736 Kč s investičním doporučením "akumulovat"

Zvyšujeme cílovou cenu na akcie ČEZ ze 659 Kč na 736 Kč s investičním doporučením "akumulovat"

25.8.2021 08:43, BAACEZ

V naší nové analýze na akcie společnosti ČEZ zvyšujeme cílovou cenu vztahující se k 12měsíčnímu investičnímu horizontu z 659 Kč na 736 Kč. Ve vztahu k aktuální tržní ceně tento akciový titul nabízí zhruba 10% růstový potenciál, a proto stanovujeme doporučení „akumulovat“.

Cílovou cenu vylepšujeme na pozadí výrazně rostoucích tržních cen elektřiny, což se v příštích letech pozitivně projeví do realizačních cen, za které bude ČEZ prodávat silovou elektřinu ze svých elektráren. Energetický trh v posledním období prochází významnou expanzí. Ceny elektřiny na energetických burzách se nachází na 13letých maximech. Od podzimních minim vykázal robustní nárůst zejména roční kontrakt, jenž přidal více než 124 % a nyní dosahuje úrovní přesahující 80 EUR/MWh. Pozadu nezůstávají ani delší kontrakty, které vzrostly o 75 %, resp. 50 % na cca 70 EUR, resp. 64 EUR. Vývoj na cenách elektřiny je odrazem „býčího“ trendu na komoditních trzích, včetně trhu s emisními povolenkami. Mix zvýšené poptávky a omezení na straně nabídky výrazně podporuje ceny uhlí a zemního plynu. Obě komodity se nachází na víceletých maximech.

Samostatnou kapitolou je pak evropských trh s emisními povolenkami (EU ETS), který jednak pod vlivem dřívějších regulatorních zásahů v podobě vzniku tržní stabilizační rezervy získal stabilitu, a jednak pod vlivem čím dál přísnějších evropských klimatických cílů výrazně oživil. Energetický trh zpozorněl. Do hry vstupuje výrazně ambicióznější „Green Deal“ (Zelená dohoda) znamenající větší tlaky na dekarbonizaci evropských ekonomik. Důvěra ze strany energetických a průmyslových společností v postupné naplňování ekologicko-klimatických cílů a v postupnou přeměnu energetiky založené na fosilních palivech na energetiku bezemisní je patrná. Trh EU ETS se v reakci na výše uvedené na přelomu roku 2020 a 2021 naplno rozpohyboval, obavy z budoucího nárůstu cen povolenek nastartovaly poptávku. Od letošního roku tak ceny povolenek zažívají nebývalý růst, z cen kolem 30 EUR/tCO2 se postupně dostávaly přes hranici 50 EUR, aktuálně se obchodují v blízkosti 55 – 57 EUR a jsou na historických maximech. Právě tento pohyb na povolenkách byl hlavním podpůrných faktorem pro ceny elektřiny.

Jsou tedy vytvořeny podmínky k tomu, aby v nejbližších letech realizační ceny elektřiny výrazněji rostly s pozitivním dopadem do ziskovosti ČEZu, resp. do výplaty dividend. Byť jsou ceny komodit, emisních povolenek a tržních cen elektřiny na dlouholetých či historických maximech a v našich predikcích konzervativně předpokládáme v krátkodobém horizontu určité korekce cen (např. spuštění plynovodu Nord Stream 2 může přinést zvýšení nabídky ruského plynu v Evropě a tlaky na pokles ceny, s postupným odezněním překážek na nabídkové straně může korigovat i cena uhlí), tak z delšího pohledu budou podle našeho názoru převládat faktory podporující ceny elektřiny. Především by to měl být již výše zmíněný systém EU ETS, resp. ceny povolenek. Krátkodobé korekce či volatilita pravděpodobně přijdou, zejména po výrazných růstech v posledním půlroce, nicméně v následující dekádě očekávané neutuchající tlaky na dekarbonizaci by měly vytvářet dlouhodobou podporu pro ceny povolenek s pozitivním dopadem do cen elektřiny. Vedle toho v letošním a příštím roce vrcholí odstavení německých jaderných elektráren a v roce 2022 bude končit první fáze německého odklonu od uhlí. V nejbližším období tak na stěžejním německém energetickém trhu dojde k odstavení významného instalovaného výkonu konvenčních zdrojů a byť proti tomu půjde rozvoj OZE, tak z celkového pohledu jsme nadále toho názoru, že úbytek konvenčních kapacit by měl být zřetelným podpůrným faktorem pro ceny elektřiny. 

Zvyšujeme tak výhled realizačních cen elektřiny v základním zatížení baseload pro rok 2022 z předchozích 46,7 EUR na 55,2 EUR, resp. pro období 2023 – 2025 z úrovní kolem 50 EUR do rozmezí 60 – 63 EUR. Příznivý vývoj prodejních cen elektřiny bude tlumen předpokládaným růstem nákupních cen emisních povolenek, nicméně produktový mix by měl být, vlivem očekávané klesající výroby z uhlí a rostoucího podílu produkce z jádra, OZE a plynu, natolik příznivý, že efekt rostoucích cen elektřiny převáží s pozitivním dopadem do zisků. Po letošním očekávaném poklesu ziskovosti způsobeném především divesticemi rumunských a bulharských aktiv tak od příštího roku predikujeme pozitivní trend v hospodaření s nárůstem EBITDA nejprve k úrovni 64 mld. Kč, ve střednědobém horizontu pak odhadujeme posun provozní ziskovosti do intervalu 68 – 70 mld. Kč. Očištěný čistý zisk, sloužící jako základna pro výplatu dividendy, v příštím roce očekáváme vyšší o 24 % na úrovni 24,3 mld. Kč, pro období let 2023 – 2025 shledáváme čistou ziskovost mezi 27 – 29 mld. Kč. Srovnání s naší předchozí predikcí ziskovosti není zcela porovnatelné, když loňská analýza ještě obsahuje bulharská aktiva. I přes absenci bulharského byznysu však výhled vyznívá optimističtěji než předešlé odhady, na úrovni EBITDA je vyšší v průměru o téměř 3 %, výhled čistého zisku pak zvedáme v průměru o téměř 10 %, když se navíc projevují mírně nižší odpisy a úrokové náklady.

Nadále vnímáme akcie ČEZu jako atraktivní dividendový titul. Po letošní mimořádné výplatě ve výši 52 Kč na akcii vylepšené o příjem z prodeje rumunských aktiv v příštím roce očekáváme pokles dividendy k 41 Kč, když její objem by měl více kopírovat vývoj ziskovosti, resp. příjem z ostatních divestic nebude zdaleka tak výrazný jako v případě Rumunska. Nicméně námi předpokládaný růst ziskovosti od roku 2022 s pozitivním dopadem do cash flow a zadlužení bude vytvářet dostatečnou likvidní pozici k tomu, aby mohl být realizován dividendový výplatní poměr na horní hraně rozpětí 80 – 100 %. To nám pak implikuje dividendu vyplacenou v roce 2023 alespoň ve výši 45 Kč, což značí 7% dividendový výnos. V letech 2024, resp. 2025 se podle našich odhadů může dividenda blížit k hladině 51 Kč, resp. 52 Kč a výnos stoupat k 8 %.

Potenciální stavba nového jaderného bloku v Dukovanech by podle našeho názoru nyní neměla výrazněji tlumit investiční potenciál akcií ČEZ. Diskont, jenž byl dříve u tohoto akciového titulu patrný z důvodu možných rizik spojených s výstavbou, v průběhu posledního roku odeznívá. Je to patrné z vývoje ceny akcie, která za posledních dvanáct měsíců vzrostla o cca 43 %, resp. od začátku letošního roku přidala zhruba 30 %. To značí, že akcie ČEZu daleko více reflektují pozitivní trend na tržních cenách elektřiny a téma výstavby ustupuje do pozadí. Přispělo k tomu loňské podepsání prvních dvou smluv mezi státem a ČEZem, které energetické společnosti poskytují značné garance, zejména v podobě plánovaného schématu výkupní ceny elektřiny. Navíc pomáhá rovněž indikace o vyšším podílu státního financování z původně uvažovaných 70 % až na 100 % vyplývající z letošních jednání mezi státem a ČEZem. Projekt výstavby je teprve na svém počátku, neovlivňuje námi predikované zisky, likvidní pozici společnosti, potažmo nemá negativní dopad do námi odhadované výplaty dividend ve střednědobém horizontu. Náš pohled na danou problematiku oproti loňské analýze neměníme a momentálně nevnímáme projekt výstavby nového jádra jako fundamentální hrozbu.

I přes výraznější růsty v posledním období a atakování nejvyšších úrovní od začátku roku 2013 nadále shledáváme v akciích ČEZu investiční potenciál, což je patrné nejen ve vztahu k naší cílové ceně, ale i v rámci srovnání s konkurenčními západoevropskými energetikami. Zejména je vidět stále mírný diskont vůči sektoru na ukazateli EV/EBITDA, kde se akcie ČEZu obchodují na úrovni 7,7x, resp. 7,1násobku letošního očekávaného EV/EBITDA, resp. očekávaného EV/EBITDA pro příští rok, zatímco konkurenční utility se dle mediánu pohybují v blízkosti 8x. Toto relativní srovnání pak naznačuje hodnotu akcií ČEZu v rozmezí 713 – 779 Kč.

 


Jan Raška, analytik
Fio banka, a.s.
Prohlášení


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR23,7606625,07935
USD20,9224122,08359
GBP28,4179229,99508
CHF22,8309524,09805
PLN5,246905,53810

Kompletní informace zde


Tyto stránky používají cookies. Setrváním na těchto stránkách souhlasíte s jejich používáním. Další informace X