Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > O nás > Média > Aktuality > Poradíme vám, kde zaevidovat nově zaknihované akcie

Poradíme vám, kde zaevidovat nově zaknihované akcie

10.6.2014 13:49

Máte akcie, které se veřejně neobchodují, a přišla vám informace o změně jejich formy z listinných na zaknihované? Níže vám popíšeme, co můžete udělat pro to, abyste o své akcie nepřišli.

Pokud jste dostali oznámení, ve kterém je uvedeno, že se listinné akcie na majitele mění na zaknihované akcie na jméno, zpravidla jste byli vyzvání k odevzdání listinných akcií a ke sdělení čísla svého majetkového účtu v Centrálním depozitáři cenných papírů, a.s. (dále jen „CDCP"), na který mají být zaknihované akcie zaevidovány, a to společně se specifikací obchodníka s cennými papíry - účastníka CDCP, u kterého je tento majetkový účet zařazen.

Majetkový účet v CDCP je účet, na kterém jsou evidovány zaknihované cenné papíry vydané v České republice. Abyste mohli s cennými papíry (akciemi) evidovanými na majetkovém účtu nakládat, je potřeba, aby byl tento účet zařazen pod některého z účastníků CDCP, kterým je například Fio banka.

Ilustrační obrázek: Listinné akcie

Pokud již máte majetkový účet zařazen pod některého z účastníků CDCP, stačí vám jeho číslo nahlásit dané akciové společnosti, aby vám na něj mohla nově zaknihované cenné papíry (akcie) zaevidovat.

Pokud majetkový účet nemáte zařazen pod žádného z účastníků CDCP, ale v minulosti jste vlastnili cenné papíry například z kupónové privatizace, můžete využít formulář pro ověření existence majetkového účtu v nezařazené evidenci, který naleznete na stránkách CDCP zde. Po vyplnění identifikačních údajů se dozvíte, zda je váš původní majetkový účet stále platný, což může znamenat i to, že na něm stále leží nějaké akcie.

Zjistili jste, že je váš majetkový účet stále platný?

Máte platný majetkový účet, ale neznáte jeho číslo? Nevadí, číslo majetkového účtu je možné zjistit za 60 Kč na kterékoliv pobočce Fio banky. Přehled poboček naleznete zde.

Pokud jeho číslo znáte nebo jste si jej nechali zjistit, můžete si na kterékoliv pobočce Fio banky zdarma zřídit obchodní účet a následně požádat o převod vašeho majetkového účtu z nezařazené evidence CDCP pod Fio banku. Poté budete moci dané akciové společnosti sdělit jeho číslo, aby vám na něj připsala zaknihované cenné papíry.

Zjistili jste, že je váš účet neplatný nebo jste majetkový účet dříve neměli?

V tom případě si můžete za 40 Kč založit zcela nový majetkový účet, jehož číslo následně sdělíte dané akciové společnosti, aby vám na něj mohla připsat zaknihované cenné papíry.

Co bude následovat, bude potřeba platit poplatky za správu akcií?

Fio banka si žádné poplatky za správu cenných papírů neúčtuje. CDCP však za správu cenných papírů poplatky účtuje, přičemž Fio banka je klientům následně přeúčtovává.

Pokud budou nově zaknihované cenné papíry neobchodovatelné, respektive se bude jednat o tzv. nekótované cenné papíry, vypočítává se poplatek z nominální hodnoty těchto cenných papírů. Při malých objemech se však žádné poplatky neplatí. Například při objemu akcií v nominální hodnotě 100 000 Kč, nebudete za evidenci těchto cenných papírů platit CDCP žádné poplatky. Přesnou výši si můžete kdykoliv spočítat v kalkulačce poplatků, která je dostupná přímo na stránkách CDCP zde.

Na řádcích výše jsme se snažili popsat nejčastější případy, se kterými se můžete jako akcionáři setkat. Pokud však budete mít jakékoliv doplňující otázky k tématu, neváhejte se na nás obrátit:

  • osobně na pobočkách
  • prostřednictvím webového formuláře
  • nebo přes Fio servis, který naleznete přímo ve vaší aplikaci Internetbanking, Smartbanking, e-Broker či Smartbroker


Fio banka, a.s.
Prohlášení


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR23,8457925,16921
USD22,7701424,03386
GBP27,5154629,04254
CHF24,7122526,08375
PLN5,151545,43746

Kompletní informace zde