Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Technická analýza

Klienty, kteří se při investování soustředí spíše na "čtení" grafů, určitě osloví část "Technická analýza". Výhodou je, že si jednotlivé parametry nastavujete sami a volíte i jejich délku ve dnech. Technická analýza slouží k co nejlepšímu načasování nákupu / prodeje akcií a spolu s fundamentální analýzou může významně pomoci k úspěchu Vaší investice. Využívá se především při spekulativním a krátkodobém obchodování s akciemi.

"Technická analýza" je k dispozici v části "Cenné papíry", která je dostupná z hlavní nabídky v hlavičce každé stránky e-Broker.

Technickou analýzu využívají zejména investoři s kratším investičním horizontem.

Svícový graf (Candlestics)

Graf, kde každý obchodní den je zobrazen jako svíce složená s údajů o otevírací a zavírací ceně a denním maximu a minimu, přičemž barva těla svíce vypovídá o denním poklesu či růstu. Často se používá v kombinaci s Bollinger Bands pro přesnější vyhodnocení signálu k obchodu. Využívá s především pro zobrazení kurzu za desítky obchodních dní.

Moving average (MA) (Indikace N / P)

Několikadenní průměrná cena s indikací nákupu/prodeje. Můžete si vybrat 5, 10, 20, 50, 100, 200denní průměr. Klient si počet dní volí podle toho, jaký trend chce sledovat: velmi krátký (5-13 dní), krátký (14-25 dní), kratší střednědobý (26-49 dní), střednědobý (50-100 dní), nebo dlouhodobý trend (100-200 dní). Indikace k nákupu/prodeji přichází po přiřazení MA. Čím je zvolené období delší, tím je indikace spolehlivější.

Exponential moving average (EMA) (Indikace N / P)

Několikadenní exponenciální průměrná cena s indikací nákupu/prodeje. Můžete si vybrat 5, 10, 20, 50, 100, 200denní průměr. EMA bývá mírně spolehlivější než MA, protože při výpočtu dává starším datům nižší váhu. Počet dní se volí stejně jako u MA. Indikace k nákupu / prodeji přichází po přiřazení EMA. Čím je zvolené období delší, tím je indikace spolehlivější.

Bollinger bands (BB horní / střední / dolní)

Pásmo ohraničující klouzavý průměr. Šířka pásma je dána volatilitou kurzu akcie. Čím je pásmo užší, tím menšími výkyvy prochází kurz zvoleného titulu, a naopak. Typicky přichází výraznější změna kurzu po delším období nižší volatility. Připojený indikátor Percent B přesně vyčísluje aktuální cenu oproti šířce pásma Bollinger Bands. Jeho hodnota v intervalu 0 - 1 znamená cenu uvnitř pásma.

Moving average convergence divdergence (MACD)

Je často považován za nejspolehlivější indikátor. Počítá se odčítáním dlouhodobého (26denního) klouzavého průměru od krátkodobého (12denního). Do grafu je zakreslena i tzv. spouštěcí úroveň (9denní MA), která generuje nákupní/prodejní signály. Indikátor MACD osciluje kolem nuly. Nákupní/prodejní signál se generuje ve chvíli, kdy se MACD dostane nad svou spouštěcí úroveň, a je tím silnější, čím dále od nuly se MACD vychýlí.

Money flow index (MFI)

Indikátor momentu, měří sílu proudění peněz do/z akcie. Pracuje s kurzem i objemem. Indikátor se pohybuje v pásmu 20-80, čím je blíž k těmto krajním hodnotám, tím je větší šance na změnu kurzu.

Rate of change (ROC)

Procentní změna ceny za zvolené období. Využívá se zobrazení 5 nebo 10 denní procentní změny. Indikátor osciluje okolo hodnoty 0 a při vychýlení od této hodnoty naznačuje změnu trendu. Protnutí úrovně 0 je pak signálem potvrzujícím změnu trendu.

Volume oscillator (PVO)

Rozdíl mezi dvěma MA objemu dané akcie. Indikátor je nezávislý na ceně akcie. Používá se na potvrzení trendu. Rostoucí kurz + zvyšující se objem = víc kupujících, tedy pravděpodobný další růst. Klesající kurz + zvyšující se objem = víc prodávajících, klesající trend bude pokračovat.

Stochastic oscillator (SO)

Udává, kde se nachází poslední uzavírací kurz vzhledem k cenovému rozpětí. 0 % odpovídá pětidennímu minimu a 100 % maximu. Signálem je protnutí nastavené procentní hranice 20 / 80 nebo 25 / 75 nebo 30 / 70.

Relative strength index (RSI)

Index relativní síly, počítá se pomocí průměrných kladných a záporných změn v ceně za určité zvolené období. Indikátor se pohybuje v pásmu 0-100, přičemž hodnoty nad 70 znamenají překoupenost a hodnoty pod 30 přeprodanost trhu. Přesná číselná hodnota RSI je uváděna v hlavičce grafu a je možné zvolit pásmo nejen 30 / 70 ale i 20 / 80 (pro volatilní tituly) a 40 / 60 (pro indexy).


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR24,0773725,41363
USD22,5463523,79765
GBP28,5512230,13578
CHF25,3072426,71176
PLN5,500025,80528

Kompletní informace zde