Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Fundamentální analýza

Fio poskytuje klientům kromě klasického zpravodajství i základní fundamentální data o společnostech, která jsou neoddělitelnou součástí rozhodovacího procesu při investování do akcií. "Fundamentální analýza" je v e-Brokeru k dispozici v části "Cenné papíry", která je dostupná z hlavního menu.

Z obsahu fundamentální analýzy považujeme za základní údaje: tržní kapitalizace, účetní hodnota na akcii, cena / účetní hodnota, tržby, cena / tržby, zisk na akcii, P / E, zisková marže, rentabilita vlastního jmění, rentabilita aktiv, dividendový výnos, ... a mnoho dalších.

Pro klienty s potřebou ještě širšího informačního záběru, je v e-Brokeru část "Finanční reporty". V této části se klient může seznámit s ekonomickými údaji o společnosti v plné šíři platných účetních standardů.

Fundamentální analýza se uplatňuje především pro doporučení dlouhodobějšího charakteru.

Tržní kapitalizace

Tržní kapitalizace společnosti. Hodnotu získáme vynásobením počtu akcií vydaných společností tržní cenou jedné akcie. Číslo tržní kapitalizace nám přibližuje velikost společnosti měřenou její celkovou hodnotou.

Účetní hodnota akcie

Účetní hodnota akcie = (Vlastní kapitál - Prioritní akcie) / Počet vydaných kmenových akcií. Toto číslo nám určuje hodnotu akcie podle účetních výkazů společnosti, která ji vydala. Z ní potom můžeme vycházet při stanovení tržní hodnoty akcie.

Cena / účetní hodnota

Čím větší a lepší společnost, tím je tato hodnota vyšší. U méně známých společností s nejasným výhledem naopak toto číslo klesá. Pro společnosti zařazené do indexu DJIA činí v průměru 3,5, pro společnosti S&P's 500 je to 2,8 a pro Nasdaq 2,6.

Tržby

Tržby společnosti za poslední účetní rok. V USA si společnosti obvykle volí odlišný účetní rok od kalendářního.

Cena / tržby

Poměr ceny a tržeb na jednu akcii. Tato hodnota by měla být menší než 2. Jen v případě mimořádně dobré ziskovosti může být toto číslo opodstatněně vyšší.

Zisk na akcii

Nejsledovanější hodnota každé společnosti. Akcionářům dává informaci o tom, zda je podnikání úspěšné. Z čistého zisku se mohou rozdělovat dividendy, které jsou zpravidla vyplácené ročně, v případě amerických společností často i čtvrtletně.

P / E

Aktuální kurz akcie/zisk na akcii. Podobně jako v "Cena/účetní hodnota" nelze určit správnou hodnotu. Odpovídá době, za kterou společnost vyprodukuje zisk po zdanění rovný její tržní kapitalizaci. Např. P / E 15 znamená, že společnost při své současné výkonnosti vydělá tolik, na kolik je nyní trhem oceněna, za 15 let. V současnosti je P / E pro DJIA okolo 30, S&P's 500 cca 32 a Nasdaq asi 37.

Zisková marže

Čistý zisk / celkové tržby x 100. Procentní vyjádření čistého zisku z tržeb společnosti.

Rentabilita vlastního jmění

ROE, čistý zisk / vlastní kapitál. Ukazatel představuje schopnost zhodnocovat vložený kapitál.

Rentabilita aktiv

ROA, (čistý zisk + úroky po zdanění) / celková aktiva. Ukazatel představuje výsledný efekt dosahovaný z celkového kapitálu.

Dividendový výnos

Dividenda na jednu akcii / kurz akcie. Roční procentuální výnos z dividend při aktuální ceně. Pro většinu akcionářů je to jediný příjem z držení akcií, kromě výnosu z nárůstu hodnoty akcie.

 


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR24,0637425,39926
USD22,4276523,67236
GBP28,5594930,14451
CHF25,0868526,47915
PLN5,532675,83973

Kompletní informace zde