Společnosti zabývající se umělou inteligencí zavádějí efektivnější modely, které běží na méně čipech
Necelé dva měsíce po virálním úspěchu čínské společnosti DeepSeek, který vyvolal úvahy o výdajích technologických firem na vývoj modelů umělé inteligence, někteří přední AI hráči přijímají přístup "méně je více". V posledních dnech mezi ně patří technologický konglomerát Alphabet nebo kanadská technologická společnost Cohere.
Kanadská technologická společnost Cohere představila svůj nový Command A model, který je dle společnosti rychlejší a využívá méně výpočetního než ostatní konkurenti. Cohere označuje Command A jako „maximální výkon, minimální vypočetní výkon“ pro své klienty.
„Inovace a efektivita, nikoli nadměrný výpočetní výkon je klíčem pro vývoj AI,“ uvedl Nick Frosst, spoluzakladatel společnosti Cohere pro technologický magazín Betakit.
Tento model Command A by měl plnit složité byznysové úkoly, zatímco poběží pouze na dvou AI čipech A100 nebo H100 od společnosti Nvidia. Tyto zprávy přicházejí den poté, co technologický konglomerát Alphabet představil nový AI model Gemma 3, který může údajně běžet pouze na jednom čipu H100. Obě společnosti uvedly, že jejich modely buď konkurovaly, nebo překonaly nejnovější čínský AI model DeepSeek v určitých úlohách.
„Myslím, že služba, kterou DeepSeek poskytl, spočívala v upozornění trhu na to, jak neefektivní mnozí hráči byli,“ uvedl Aidan Gomez, spoluzakladatel a generální ředitel společnosti Cohere.
Zdroj: Betakit, ZDNET, Bloomberg
Michal Bárta
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Související odkazy
- Google údajně zadal u Intelu objednávku na více než 3 miliony TPU, zájem prý projevuje i NVIDIA
- Americké akcie zahajují páteční obchodování poklesem
- Alphabet plánuje získat 80 mld. USD emisí nových akcií, Berkshire odkoupí akcie za 10 mld. USD
- NVIDIA představila nový čip pro PC na architektuře ARM ve spolupráci se společností MediaTek
- Americké indexy otevírají seanci v záporu
Nejnovější:
- Zámořské akcie oslabily
- Americké akcie výrazně oslabují
- Frankfurtská burza v závěru obchodování v červených číslech
- USA: Velkoobchodní zásoby v dubnu podle konečných dat meziměsíčně vzrostly o 0,6 %
- Pražská burza posílila s pozitivním vývojem na západoevropských trzích
- USA: Pokračující prodeje domů v květnu meziměsíčně vzrostly o 3,2 % při očekávání růstu o 1,1 %
- Wall Street je zpočátku úterní seance pozitivně naladěna
- Primoco se vyjádřilo ke sporu s akcionářem ohledně změny stanov
- Americké futures indikují otevření trhu v plusu
- USA: Obchodní bilance v dubnu dosáhla schodku 55,9 mld. USD při očekávání -56,1 mld. USD




