Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Souhrn z trhu - reporty > Denní report - pátek 16.04.2021

Denní report - pátek 16.04.2021

16.4.2021 22:18

ČR: V závěru týdne slušný růst, index PX zpět nad 1100 bodů, SRN: Frankfurtská burza uzavřela se ziskem, dařilo se automobilkám, USA: Pozitivní závěr v zámoří

Pražská burza

Popis trhu

Pražská burza v závěru týdne slušně rostla. Index PX posílil o 0,88 %, vrátil se nad hranici 1100 bodů a opět o něco málo vylepšil více jak roční maxima. Dařilo se i evropským indexům, když německý DAX krátce před koncem posiloval o více jak 1 % a vylepšoval své historické maximum. Optimismus pramenil nadále z očekávání rychlého ekonomického oživení. Po silných datech z USA a Číny byla dnes v Evropě sledována statistika prodejů automobilů. Meziroční růst registrací v březnu o 63 % je ovlivněn nízkou srovnávací základnou, na druhou stranu absolutní číslo 1,39 mil. registrací je nejvyšší od června 2019. Tato statistika společně s velmi dobrými výsledky Daimleru podporovala celý automobilový sektor, dařilo se i bankovnímu sektoru. Růst prakticky napříč trhem byl patrný i na pražské burze. Akciím Monety pomohla zpět přes 80 Kč informace o schválení nepodmíněná části odkupu skupiny PPF ze strany ČNB. Kurz posílil o 2,76 %. Erste Group se vrátila na 760 Kč při růstu o 1,7 %. Komerční banka po včerejším růstu mírně zvolnila a posílila pouze o 0,44 %. Cena 678 Kč je proti středeční fat finger ceně 635 Kč dobrá. Detailní celoroční výsledky představila v týdnu Kofola a dnes byl konferenční hovor. Z managementu je znát zdravé odhodlání a optimismus před dalším náročným rokem a oceňují to i investoři. Titul se dostal již na 281 Kč, dnes růst o 1,08%. Intraday maxima přes 600 Kč z úvodu týdne se ČEZu vylepšit nepodařilo, závěrečná cena 596 Kč (+1,36 %) však nejvyšší za posledních 6 let je. Rozhovor šéfa Vodafone toho moc o možné spolupráci s ČEZ neodhalil. Na 266 Kč se v závěru týdne posunuly akcie O2 (+0,19 %).

Podnikové zprávy

Moneta: Tanemo ze Skupiny PPF získalo souhlas ČNB s navýšením podílu na 28,36 %
Erste Group Bank: UBS zvyšuje cenu v přepočtu na 828 Kč
Kofola ČeskoSlovensko: konferenční hovor s managementem
SAB Finance nastínila výsledky za 1Q

Německo

Popis trhu

Akcie indexu DAX rostly v průběhu celého dne. Obchodní seanci tak index zakončil se ziskem o 1,34 % na 15460,02 b. Podobně se pohybovaly i akcie celoevropského indexu STOXX 600, index si v závěru připsal 0,89 % na 442,45 b.

V Evropě se dařilo všem sektorům kromě energetiky. Největší zisky zaznamenal průmyslový sektor (+1,55 %) tažený společností Siemens (SIE, +4,1 %). Velké zisky si připisoval také spotřební sektor, do kterého jsou řazeny např. automobilky Daimler (DAI, +2,6 %) a Volkswagen (VOW3, +2,7 %). Daimler zveřejnil předběžné výsledky nad očekáváním, Volkswagen oznámil za 1Q 2021 globální růst počtu doručených aut o 21 %. Největší růst byl zaznamenán v Severní Americe (+16 %) a v Číně (+61 %), poklesly jen doručení aut zákazníkům v západní Evropě (4,6 %), ve zbytku světa tento ukazatel rostl. Dařilo se také financím (+1,05 %), materiálům (+0,96 %), nemovitostem (+0,89 %), komunikačním službám (+0,76 %) a utilitám (+0,54 %).

Z indexu DAX kromě již výše zmíněných společností výrazněji posilovaly také akcie Covestro (1COV, +3,2 %) a Continental (CON, +3,0 %). Žádná společnost z tohoto indexu neznamenala významější pokles.

Podnikové zprávy

CD Projekt Red zveřejnil předběžné výsledky předvídající tržby pod očekáváním

Eurozóna

Hlavní zprávy

Registrace nových aut (EU27) (březen):
aktuální hodnota: 87.3%
očekávání trhu: --
předchozí hodnota: -19,3 %

Obchodní bilance (sezónně očištěno (únor):
aktuální hodnota: 18,4 mld.
očekávání trhu: 22,0 mld.
předchozí hodnota: 24,2 mld. / revize: 28,7 mld.

Obchodní bilance (bez sezónního očištění) (únor):
aktuální hodnota: 17,7 mld.
očekávání trhu: --
předchozí hodnota: 6,3 mld.

CPI (y-y) (březen - konečný):
aktuální hodnota: 1,3 %
očekávání trhu: 1,3 %
předchozí hodnota: 0,9 %

CPI (m-m) (březen - konečný):
aktuální hodnota: 0,9 %
očekávání trhu: 0,9 %
předchozí hodnota: 0,9 %

CPI jádrový (y-y) (březen - konečný):
aktuální hodnota: 0,9 %
očekávání trhu: 0,9 %
předchozí hodnota: 0,9 %

Očekávané události

10:00 Běžný účet ECB (sezónně očištěno) (únor): očekávání trhu: --, předchozí hodnota: 30,5 mld.

11:00 Stavební výroba (m-m) (únor): očekávání trhu: --, předchozí hodnota: 0,8 %

11:00 Stavební výroba (y-y) (únor): očekávání trhu: --, předchozí hodnota: -1,9 %

USA

Hlavní zprávy

Započatá výstavba (březen):
aktuální hodnota: 1739 tis.
očekávání trhu: 1613 tis.
předchozí hodnota: 1421 tis.

Počet nově vydaných stavebních povolení (březen):
aktuální hodnota: 1766 tis.
očekávání trhu: 1750 tis.
předchozí hodnota: 1682 tis.

Index spotřebitelské důvěry University of Michigan (duben - předběžný):
aktuální hodnota: 86,5 b.
očekávání trhu: 89,0 b.
předchozí hodnota: 84,9 b.

Popis trhu

Americké akciové indexy dnes při relativně klidné seanci uzavřely unisono v kladném teritoriu a Dow Jones (+0,48%) spolu s S&P500 (+0,36%) tak opět přepsaly historické tabulky. Technologický Nasdaq nakonec dokázal vymazat lehké ztráty a ukončil páteční seanci silnější o 0,1% a přiblížil se tak nadohled únorovým maximům na pozadí optimismu ohledně budoucího ekonomického vývoje po slušných čínských makrodatech, díky nimž tamní trh překonal výkonnost ostatních asijských akciových indexů.

S&P500 vykázal šestý mezitýdenní růst v řadě, podpořený i solidním zahájením výsledkové sezony za 1. čtvrtletí. Hlavní porce kvartálních reportů bude ale investorům naservírována až v příštích 2 týdnech s publikací čísel i ze strany vlajkových lodí technologického sektoru.  

Mírné pohyby dnes vykazují též dluhopisy bez jednoznačného směru. Výnos referenčního 10letého vládního dluhopisu stagnoval těsně pod hladinou 1,6%. Drahé kovy zamířily vzhůru. Zlato zpevnilo na 1,775,8 USD/oz se ziskem 0,7%, stříbro posílilo o 0,4% na 25,95 USD/oz.

Energie vykázaly smíšenou bilanci – zatímco ropa ztratila 0,5%, zemní plyn přidal 1% na 2,68 USD/mmbtu. A právě energetický sektor dnes v rámci S&P500 nejvíce oslabil při poklesu o 0,9%. Solidně si naopak stál segment základních materiálů (+1,2%), dařilo se i utilitám (+0,8%).

Z individuálních pohybů S&P500 konstituentů zmiňme na růstové straně 9% povýsledkový pohyb vzhůru na historická maxima u výrobce nátěrových hmot PPG Industries (PPG) s čísly významně nad konsenzem trhu. Mezi poraženými se naopak držely banky v čele se State Street (STT -7%), která svým kvartálním reportem investory zklamala. Chladné přijetí výsledků bylo patrné též u Bank of New York Mellon (BK -4%) a překvapivě po slušném reportu i u Morgan Stanley (MS -2,8%).

Podnikové zprávy

Morgan Stanley reportuje 1Q nad nejvyšším očekáváním
Výrobce nátěrových hmot PPG Industries potěšil výsledky za 1Q i výhledem


Matěj Švanda
Fio banka, a.s.
Prohlášení


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR Region Region Region Region Region Region Region Region Region Region Region Region Region Region
Facebook Twitter YouTube
Twitter investice LinkedIn
Devizové kurzy
Kurz Nákup Prodej
EUR23,4036024,82640
USD20,0781821,29882
GBP27,2919128,95109
CHF24,9214626,43654
PLN5,428155,75815

Kompletní informace zde