Denní report - středa 09.09.2020
ČR: Pražská burza klesla na hodnotu 900 bodů, SRN: Německé akcie se slušným ziskem, USA:Americké akciové indexy posílily a korigovaly předchozí propady.
Pražská burza
Hlavní zprávy
Devizové rezervy (srpen):
aktuální hodnota: $159,1 mld.
očekávání trhu: --
předchozí hodnota: $157,8 mld. / revize: $157,9 mld.
Očekávané události
09:00 CPI (m-m) (srpen): očekávání trhu: 0,0 %, předchozí hodnota: 0,4 %
09:00 CPI (y-y) (srpen): očekávání trhu: 3,3 %, předchozí hodnota: 3,4 %
09:00 Index exportních cen (y-y) (červenec): očekávání trhu: --, předchozí hodnota: 2,0 %
09:00 Index importních cen (y-y) (červenec): očekávání trhu: --, předchozí hodnota: -1,5 %
Popis trhu
Pražská burza se po většinu seance pohybovala v záporném teritoriu, aby nakonec měřeno indexem PX oslabila o -0,33% na 900 bodů. Zámořské a západoevropské burzy se přitom pohybovaly v kladném teritoriu, když korigovaly úterní ztráty. Největší pokles registrovala Komerční banka (520 Kč -1,89%) a nedařilo se taktéž akciím Moneta Money Bank se závěrem pod 54 Kč (-0,93%). V záporném teritoriu zakončil taktéž Avast, se ztrátou -1,35% na 161 Kč. Naopak dařilo se rakouským finančním emisím, zřejmě v souvislosti se zítřejším zasedáním ECB. Pojišťovna Vig si polepšila o 2% na 562 Kč a Erste Bank se zvedla o 0,63% na 540 Kč. Čez zakončil stagnaci na úrovni 448 Kč.
Podnikové zprávy
Česká zbrojovka Group potvrdila záměr nabídnout akcie investorům a představila výsledky za 1H
Avast se dnes na pražské burze obchoduje naposledy s nárokem na prozatímní dividendu
Německo
Očekávané události (eurozóna)
13:45 Refinanční sazba ECB (10. září): očekávání trhu: 0,000 %, předchozí hodnota: 0,000 %
13:45 Zápůjční sazba ECB (10. září): očekávání trhu: 0,250 %, předchozí hodnota: 0,250 %
13:45 Depozitní sazba ECB (10. září): očekávání trhu: -0,500 %, předchozí hodnota: -0,500 %
Popis trhu
Index DAX vzrostl o 2,07 % na 13237,21 b. Německým a evropským akciím se ve středu dařilo, spolu s otevřením trhů v USA navyšovaly své zisky. V Evropě se dařilo všem akciím v čele s IT sektorem s výjimkou subsektoru cestovního ruchu, v Německu výrazněji ztrácel pouze výrobce leteckých motorů MTU Aero Engines (MTX; -2,8 %). Největší zisky si připsala zajišťovna Munich Re (MUV2; +4,2 %) a Infineon Technologies (IFX; +3,9 %).
Podnikové zprávy
Výrobce ložisek Schaeffler propustí v Německu a Evropě 4,4 tis. lidí do konce roku 2022
USA
Hlavní zprávy
Index žádostí o hypotéky MBA (4. září):
aktuální hodnota: 2,9 %
očekávání trhu: --
předchozí hodnota: -2,0 %
Nové pracovní pozice JOLTs (červenec):
aktuální hodnota: 6618
očekávání trhu: 6000
předchozí hodnota: 5889
Očekávané události
14:30 Index výrobních cen (m-m) (srpen): očekávání trhu: 0,2 %, předchozí hodnota: 0,6 %
14:30 Jádrový PPI (m-m) (srpen): očekávání trhu: 0,2 %, předchozí hodnota: 0,5 %
14:30 Index výrobních cen (y-y) (srpen): očekávání trhu: -0,3 %, předchozí hodnota: -0,4 %
14:30 Jádrový PPI (y-y) (srpen): očekávání trhu: 0,3 %, předchozí hodnota: 0,3 %
14:30 Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti (5. září): očekávání trhu: 850 tis., předchozí hodnota: 881 tis.
14:30 Pokračující žádosti o podporu v nezaměstnanosti (29. srpna): očekávání trhu: 12904 tis., předchozí hodnota: 13254 tis.
15:45 Bloomberg index spotřebitelského komfortu (6. září): očekávání trhu: --, předchozí hodnota: 45,1
16:00 Velkoobchodní zásoby (m-m) (červenec - konečný): očekávání trhu: -0,1 %, předchozí hodnota: -0,1 %
16:30 Změna zásob plynu podle EIA (4. září): očekávání trhu: 68, předchozí hodnota: 35
17:00 Změna zásob surové ropy podle EIA (4. září): očekávání trhu: -3150 tis., předchozí hodnota: -9362 tis.
17:00 Změna zásob surové ropy v Cushingu podle EIA (4. září): očekávání trhu: --, předchozí hodnota: 110 tis.
17:00 Změna zásob benzínu podle EIA (4. září): očekávání trhu: -2600 tis., předchozí hodnota: -4320 tis.
17:00 Změna zásob destilátů podle EIA (4. září): očekávání trhu: -1000 tis., předchozí hodnota: -1675 tis.
Popis trhu
Ve středeční seanci americké akciové trhy rostly a měly snahu tak částečně korigovat předchozí silnější propady z posledních obchodních seancí. Index Dow Jones přidal 2,44% a širší index S&P 500 také zpevnil o 2,7%. Investoři jsou však opatrní, protože se začínají objevovat názory, že současný propad technologií by mohl mít podobnost s prasknutím dot.com bubliny, jež se odehrál v roce 2000. naopak jiné hlasy analytiků upozorňují, že všechny faktory vedoucí k předchozímu rychlému růstu technologií i nadále přetrvávají a růst bude po krátké technické korekci opět pokračovat. Dolar na páru s eurem dnes citelně oslabuje o 0,3= a dostává se k úrovni 1,1813 USD/EUR.
Oslabující dolar dnes pomáhá lehké ropě WTI, která v předchozím obchodním dni citelně ztrácela, ale dnes s oslabujícím dolarem roste o necelých 3,5% tj. 38,05 USD/barel. Po předchozím silném propadu se dnes daří akciím společnosti Transocean ( RIG ), která těží ropu z věží oceánu a její akcie přidávají cca 4,5% a hned v závěsu se pohybují akcie Petrobrasu ( PBR ), které si připisují cca 3,7%. Z červených z předchozí seance se dostaly akcie těžaře Apache Corporation ( APA ), které zpevnily 1,7% a také akcie Marathon Oil Corp. ( MRO ) se obrátily do kladných 0,1% a též akcie známé společnosti Occidental Petroleum ( OXY ) se pohybovaly již v zisku o 0,2%. Za zmínku stojí také akcie výrobce a dodavatele těžního zařízení Schlumberger ( SLB ), jež po předchozím poklesu dnes přidávají necelé 1,7% a konkurenční akcie Halluburtonu ( HAL ) se dnes pohybují výš se zhodnocením 2,2%.
Po předchozím silném poklesu našel žlutý kov dnes podporu a roste o 0,98% a zlato se tak dostává k úrovni 1 949 USD/Troy. unci. tato situace dnes hraje do koret akciím v těžařském sektoru zlata a tak akcie kanadské společnosti Barrick Gold Corp. ( GOLD ) se obchodují výš se zhodnocením 4,5% a hned v závěsu jsou akcie Newmont Gold Corp. ( NEM ) s růstem tržní hodnoty o cca 3,9%. Za zmínku stojí také akcie těžaře Eldorado Gold Corp. ( EGO ), které se také pohybují výš s nárůstem cca 4,1%.
Své výsledky dnes představil maloobchodní prodejce sportovního oblečení Lululemon Athletika ( LULU ) za druhé čtvrtletí fiskálního roku 2020, které skončilo 2.8. 2020. Tržby společnosti vzrostly o 2,2% na 902,9 mil. USD a společnost se pochlubila zvýšenou poptávkou po pohodlných typech oblečení a to zejména během restriktivních opatření, kdy silně vzrostly on -line objednávky tohoto typu oblečení. Očištěný zisk na akcii EPS byl 0,74 USD proti odhadu analytiků 0,56 USD/akcii. Někteří investoři však čekali lepší výsledky a akcie Lululemon Athletika ( LULU ) tak ztrácí na tržní hodnotě akcií necelých 8,5%.
V sektoru sportovního oblečení společnost Under Armour ( UA ) informovala, že po celém světě propustí zhruba 600 zaměstnanců, kde hlavním důvodem je snižování nákladů v důsledku negativního dopadu koronarovirové pandemie. %. I přes snižování nákladů se dnes akciím Under Armour ( UA ) nedaří a klesají o cca 3,6%.
Za zmínku dnes stojí také akcie čínského technologického obra Bidu ( BIDU ), kde podle dostupných zpráv společnost jedná s investory a v období 3 let ubude usilovat získat až 2 mld. USD na biotechnologický start-up, který bude pomocí umělé inteligence objevovat nové léky a diagnostikovat různou škálu nemocí. Akcie Bidu ( BIDU ) dnes posilují o více než 0,2%.
Z technologického sektoru po předchozí korekci se daří akciím Applu ( AAPL ), které rostou o více než 4,5% a podobně si vedou akcie Advanced Micro Dev. ( AMD ), které přidávají 4,5% a akcie konkurenčního Intelu ( INTC ) se pohybují výš o 2,1%.
Podnikové zprávy
American Eagle Outfitters zaznamenal ztrátu a dividendu tento rok nevyplatí
Lululemon Athletica zaznamenala ve 2Q prudký nárůst online onjednávek a překonala odhady analytiků
LVMH odvolává akvizici šperkaře Tiffany kvůli rizikům cel, ten kontruje žalobou
Elliott Management je údajně proti plánovanému převzetí těžaře ropy Noble Energy společností Chevron
Jan Tománek
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Nejnovější:
- Denní report - úterý 13.05.2025
- Denní report - pondělí 12.05.2025
- Denní report - pátek 09.05.2025
- Denní report - čtvrtek 08.05.2025
- Denní report - středa 07.05.2025
- Denní report - úterý 06.05.2025
- Denní report - pondělí 05.05.2025
- Denní report - pátek 02.05.2025
- Denní report - čtvrtek 01.05.2025
- Denní report - středa 30.04.2025