Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > Zastaví trh s bydlením v USA svůj propad?

Zastaví trh s bydlením v USA svůj propad?

24.8.2010 10:44

Zastaví trh s bydlením v USA svůj propad?

V zámoří dnes budou ve 14:30 zveřejněna důležitá data o měsíční změně prodejů existujících domů. Právě reporty z trhu s bydlením znamenají pro investory velice citlivé informace, neboť dáno historicky, vzestup v této oblasti pomohl Spojeným státům ze sedmi z posledních osmi recesí, do kterých se tamní ekonomika dostala.

Trh s bydlením je tak nepochybně s celkovou ekonomickou situací země silně provázán. Výdaje na výstavbu domů a jejich vybavení představovaly zhruba 15 % hrubého domácího produktu USA za druhý kvartál. Vyhlídky však v současné době nejsou zrovna růžové, prodeje domů se citelně propadají poté, co v dubnu vypršel lukrativní státní příspěvek, který pobízel právě k nákupu nemovitostí. Od této doby expanze, která začala ve druhé polovině loňského roku, slábne. Vedle toho trh práce začínají plnit další a další žádosti o dávky v nezaměstnanosti. Téměř 15 milionů Američanů je v současnosti bez práce. I díky tomu jedna ze sedmi hypoték končí vypovězením či nesplacením (údaje za první čtvrtletí), což je z tohoto pohledu nejhorší statistika od roku 1979. Pouze malý úspěch měl vládní program modifikací půjček - více než polovina modifikovaných hypoték do 12 měsíců skončila i přes tuto snahu nesplacením. Potenciální kupci domů v současnosti vyčkávají, když při panující nervozitě z vývoje ekonomiky vyhlížejí další pokles cen nemovitostí (ceny domů během ekonomické recese poklesly od svého vrcholu v červenci 2006 až do dna v dubnu 2009 o 33 %). Podle průzkumu Conference Board pouze zhruba 1,9 % respondentů plánuje v příštích šesti měsících nákup domu, což se blíží prosincovému minimu na úrovni 1,7 %. Podle některých analytiků může dokonce současná nelichotivá situace vést k dalšímu pádu americké ekonomiky do recese.

Dnešní data by podle odhadů měla odkrýt hrozivý červencový propad prodejů existujících domů, a to až o 13,4 %, což znamená největší měsíční ztrátu v letošním roce. Prodeje nových domů (zveřejňované zítra), které představují zhruba desetinu transakcí na trhu s bydlením, podle analytiků zůstaly na červnových hodnotách. Pokud by se všeobecná očekávání analytiků potvrdila, nebo bychom se dokonce dočkali výsledků horších, americká ekonomika by dostala další ránu. Důvěra investorů je přitom již nyní velmi vrtkavá...


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR24,0832025,41980
USD22,2602923,49571
GBP28,3070029,87800
CHF24,4013825,75562
PLN5,641305,95440

Kompletní informace zde