Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > Česká ekonomika zastavila svůj propad

Česká ekonomika zastavila svůj propad

8.9.2009 10:36

Česká ekonomika zastavila svůj propad

Finální údaj o hrubém domácím produktu za druhý kvartál tohoto roku ukázal v meziročním porovnání pokles o 5,5 % (první odhad byl -4,9%), což je největší meziroční pokles v historii samostatné České republiky. V porovnání s předchozím čtvrtletím se však HDP mírně zvýšil o 0,1%. Zdánlivý nesoulad mezi rekordním meziročním propadem a mezičtvrtletním růstem byl způsoben vysokou srovnávací základnou z loňského roku. Český statistický úřad zároveň zrevidoval údaj za první čtvrtletí, když upravil předchozí propad o 3,4% na 4,5%. Za první polovinu tohoto roku tak česká ekonomika poklesla o 5%.
Nejvýraznější vliv na meziroční propad české ekonomiky měl pokles tvorby hrubého kapitálu, který ubral z HDP 6,1%. Do tvorby kapitálu se negativně promítl propad zásob o 32,2 mld. Kč, zatímco v loňském roce zásoby vzrostly o 7,4 mld. Kč. Za snížením HDP stojí také saldo zahraničního obchodu, když vývoz klesl meziročně o 16,6% a dovoz o 17%. Čistý vývoz tak přispěl k poklesu HDP o 0,7%. Stále pozitivní vliv mají výdaje na finální spotřebu, které přidaly k HDP 1,3%. Za mezičtvrtletním růstem české ekonomiky stojí jak výdaje na konečnou spotřebu, tak pozitivní obrat u zahraničního obchodu. Tvorba hrubého kapitálu byla oproti předchozímu čtvrtletí stále negativní.
Mezičtvrtletní údaj (růst HDP o 0,1%) ukázal, že česká ekonomika prozatím zastavila svůj propad. Za zlepšením vývoje HDP stojí nepochybně vládní stimuly z okolních ekonomik, je zřejmé, že pokud si růst udrží největší evropské ekonomiky může růst také Česká republika. Otázkou však zůstává co bude až se vliv podpůrných opatření vytratí. Většina evropských zemí (včetně ČR) se potýká s rostoucí nezaměstnaností a je tedy možné očekávat pokles výdajů domácností. Zatímco teď vidíme v ČR pozitivní obrat u zahraničního obchodu, je pravděpodobné že v následujících měsících dojde k jeho zhoršení, a to především díky ukončení šrotovného v Německu a růstu cen komodit. Díky zrevidovaným údajům za první a druhý kvartál počítáme pro letošní rok počítáme s propadem HDP o 4,4% (z předchozích 4,2%). Fio, burzovní společnost, a.s., Josef Novotný, finanční analytik Dozor nad Fio, burzovní společností, a.s. vykonává Česká národní banka. https://www.fio.cz/zpravodajstvi_prohlaseni.itml


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR24,6538726,02213
USD22,6203023,87570
GBP29,3680530,99795
CHF25,2799926,68301
PLN5,791636,11307

Kompletní informace zde