Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > Úrokové sazby v USA pravděpodobně zůstanou beze změny

Úrokové sazby v USA pravděpodobně zůstanou beze změny

21.8.2000 09:13

Úrokové sazby v USA pravděpodobně zůstanou beze změny

Úterní zasedání americké centrální banky FED očekávají investoři s velkým zájmem. Na pořadu jednání je totiž rozhodování o nastavení měnové politiky, konkrétně o výši úrokových sazeb na příštích šest týdnů. Po sérii jejich zvyšování v uplynulých desíti měsících se klíčová úroková sazba vyšplhala na 6,50 procenta.
Velice příznivá makroekonomická čísla, která byla zveřejněna v posledních týdnech, však dávají naději, že období přitvrzování měnové politiky je již u konce. Přes rostoucí ceny ropy se míra inflace pohybuje na minimálních hodnotách, tempo růstu maloobchodních tržeb ztrácí na rychlosti a pokles nezaměstnanosti se zastavil. Stále častěji se tak objevují signály, že centrální bance se podařilo zabránit tolik obávanému přehřátí americké ekonomiky. Proto očekáváme, že na úterním zasedání FEDu budou ponechány úrokové sazby beze změny.
Přestože je tento krok FEDu ze strany investorů očekáván, bude mít na ceny akcií pozitivní vliv zejména pak v delším období. Vyšší úroveň úrokových sazeb totiž brzdí růst společností, neboť zdražuje jejich zdroje. Navíc pro investory se stávají relativně výhodnější jiné finanční instrumenty (např. dluhopisy, bankovní vklady) a tedy diskontují předpokládané budoucí peněžní toky pramenící z vlastnictví akcií vyššími hodnotami. Cena akcií pak logicky klesá.
Příznivé úterní rozhodnutí tak může být signálem pro start nové býčího trendu na amerických akciových trzích, které vystřídá období propadů a stagnace zahájené březnovým dramatickým poklesem akcií společnosti Microsoft.


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR24,5716525,93535
USD22,5181323,76787
GBP29,2352430,85776
CHF25,4570826,86992
PLN5,734716,05299

Kompletní informace zde