Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > Čínská měna středem pozornosti

Čínská měna středem pozornosti

31.3.2010 13:24

Čínská měna středem pozornosti

Již nějakou dobu můžeme být svědky probíhající diskuze nad tím, jestli by čínská měna – Yuan měla být devalvována či revalvována. Hlavně ze strany Američanů můžeme pozorovat velký tlak vyvíjený na čínskou vládu. Americká administriva by byla ráda, kdyby Čína revalvovala svou měnu. Důvodem může být například rostoucí deficit obchodní bilance, potažmo běžného účtu s Čínou. Čína je největším exportérem do USA, ale naopak Čína z USA importuje ,,malé,, množství zboží. Tento vývoj se děje již několik let. Proto je Čína největším majitelem US měny ( rovněž největším věřitelem Američanů – nákupy us vládních dluhopisů). Z amerických médii přicházejí zprávy, že USA má Čínu v hrsti, opak je však pravdou a právě proto USA vyvíjí enormní úsilí na změnu politiky vůči Číně a Číny samotné.
Tento týden se vypluly na povrch zprávy, že Čína zvažuje revalvaci měny. Na tyto zprávy navázali mnozí analytici tvrdící, že by Yuan měl být ještě spíše devalvován. Je vidět, že shoda nad vlastní měnou nepanuje ani v Pekingu. Čína dnes ponechala centrální paritu vůči us dolaru na hodnotě 6.8263 Yuan/USD. Například v úterý se centrální parita lišila o jednu desetitisícinu. Peking tak mění paritu poměrně často. Poprvé v roce 2005 došlo k částečnému otevření čínské měny vůči světu, kdy bylo stanoveno floatingové pásmo, ve kterém se Yuan mohl pohybovat. Yuan mohl tak posílit až o 20% za jediný den. Nicméně s příchodem světové krize v roce 2008 čínská vláda jakoukoliv další apreciaci zakázala. Důvodem pro znovuzavedení plovoucí kurzu by mohl fakt, že Čína většinu surovin importuje (obchodují se v USD) a s příchodem celosvětového oživení ekonomik se komodity zdražují, což bude vytvářet velké tlaky na čínskou měnu a na růst inflace. Mohlo by se proto stát, že Čína velice brzy znovuzavedení řízený floating. Nicméně jako další faktor, který významně ovlivňuje kurz je výkonnost ekonomiky. Pokud se nadále čínské ekonomice bude dařit jako doposud, jsou úvahy o floatingu na místě, pokud však čínský boom ochabne, jsou veškeré plány na apreciaci měny bezpředmětné.
Pro zajímavost si uvedeme ceny některých spotřebních statků, které se prodávají v New Yorku a Pekingu. Na daných příkladech můžeme názorně vidět, jaká je reálná hodnata Yuanu.
Nový automobil Buick stojí 27.835 USD(New York) a 18.430 USD (Čína) Lístek do kina stojí 12.33 USD (New York) a 8.34 USD (Čína) Den v Disneylandu je za 72 USD (New York) a 23 USD (Čína) Noc v luxusním hotelu v New Yorku stojí 429 USD a stejná kategorie v Číně jen 286 USD.
Z výše uvedeného je vidět, jak moc je čínský Yuan podhodnocený. Nicméně působí zde mnoho dalších faktorů, které ovlivňují cenu finálních statků (úroveň ekonomiky, platové podmínky, technologický pokrok, životní úroveň, aj.)


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR24,1994125,67059
USD21,3019822,59702
GBP28,4016830,12832
CHF25,8613927,43361
PLN5,658016,00199

Kompletní informace zde