Čínská společnost JD.com ve 2Q vykázala pokles tržeb, ziskovost ale vzrostla
Čínská e-commerce společnost JD.com zveřejnila výsledky hospodaření za 2Q 2026. Čisté tržby meziročně klesly o 2,9 %, i tak ale překonaly odhady trhu. Ziskovost naopak posílila, a to především díky klíčové divizi JD Retail a snižování ztrát v nových segmentech podnikání v čele s rozvozem jídla.
| Výsledky společnosti JD.com (JD) za 2Q 2026 | |||
|---|---|---|---|
| 2Q 2026 | Konsensus 2Q 2026 | 2Q 2025 | |
| Čisté tržby (mld. CNY) | 346,40 | 342,10 | 356,66 |
| Čistý zisk (mld. CNY) | 7,13 | -- | 6,18 |
| Očištěný zisk na depozitní certifikát*(EPS, CNY/certifikát) | 6,29 | 5,40 | 4,97 |
*jeden americký depozitní certifikát odpovídá 2 akciím
Výsledky za 2Q
Čisté tržby meziročně klesly o 2,9 % na 346,40 mld. CNY (51,1 mld. USD). Společnost pokles přisuzuje především vysoké srovnávací základně z loňského roku. Tržby z prodeje zboží klesly o 5,4 %, tržby ze služeb naopak vzrostly o 6,8 %.
- Tržby z maloobchodu (JD Retail) zaznamenaly meziroční pokles o 4,7 % na 295,38 mld. CNY.
- Tržby ze segmentu logistiky (JD Logistics) meziročně vzrostly o 24,3 % na 64,10 mld. CNY.
- Tržby z nových segmentů podnikání dosáhly 7,26 mld. CNY (-47,6 % meziročně).
Náklady na plnění objednávek (fulfillment) meziročně vzrostly o 10,4 % na 24,45 mld. CNY, predikovalo se 22,39 mld. CNY.
Očištěný zisk EBITDA dosáhl 7,93 mld. CNY oproti 3,00 mld. CNY ve 2Q 2025. Trh projektoval 7,7 mld. CNY. Očištěná marže zisku EBITDA činila 2,3 % oproti loňským 0,8 %, očekávalo se 2,19 %.
Očištěný provozní zisk dosáhl 5,5 mld. CNY. Očištěná provozní marže činila 1,6 % oproti loňským 0,3 %.
Provozní zisk maloobchodu činil 13,48 mld. CNY oproti 13,94 mld. CNY před rokem. Provozní marže maloobchodu meziročně vzrostla o 0,1 p. b. na 4,6 %. Provozní ztráta nových segmentů podnikání se zúžila na 9,85 mld. CNY z loňských 14,78 mld. CNY.
Volný hotovostní tok (FCF) ve 2Q dosáhl 31,84 mld. CNY (2Q 2025: 22,02 mld. CNY).
Zpětné odkupy akcií
Společnost v prvním pololetí zpětně odkoupila přibližně 69,9 mil. akcií (ekvivalent 34,9 mil. ADR) v celkové hodnotě 1,0 mld. USD.
Komentář vedení
„Naše výsledky za druhý kvartál odrážejí odolný a kvalitní provoz," uvedla generální ředitelka Sandy Xu. „Navzdory krátkodobým tlakům na tržby jsme dosáhli silného růstu na úrovni zisku, což představuje jasný zlom v našem ziskovém trendu. Toto zlepšení bylo taženo především solidní ziskovostí našeho klíčového byznysu JD Retail a pokračujícím zužováním ztráty divize JD Food Delivery. Tyto výsledky podtrhují odolnost našeho obchodního modelu postaveného na dodavatelském řetězci a zaměření našeho týmu na provozní efektivitu – tedy silné stránky, na kterých budeme dále stavět při odemykání dalšího potenciálu v průběhu druhé poloviny roku."
„Ve druhém kvartále jsme dosáhli solidní ziskovosti i přes zpomalující dynamiku na úrovni tržeb," řekl finanční ředitel Ian Su Shan. „Provozní marže divize JD Retail dosáhla rekordní úrovně pro období hlavních promočních sezón. Tento výkon byl tažen zlepšením marží v některých klíčových kategoriích a příznivým mixem tržeb, jelikož vysokomaržové tržby z tržiště a marketingu nadále překonávaly očekávání. Ztráty v segmentu nových byznysů se meziročně výrazně zúžily, a to především díky pokračujícímu snižování ztráty v JD Food Delivery, zatímco naše strategické investice do Joybuy a Jingxi zůstaly podle plánu. Do budoucna bude náš robustní obchodní ekosystém nadále podporovat trvalou odolnost podnikání a zdravou finanční trajektorii. Díky našim solidním finančním výsledkům jsme v prvním pololetí odkoupili přibližně 2,5 % našich kmenových akcií v oběhu, což podtrhuje náš závazek přinášet akcionářům udržitelné výnosy."
Pohled analytiků
Analytici z Citi vnímají výsledky jako solidní, což připisují mírnějšímu meziročnímu poklesu tržeb z elektroniky a lepším tržbám z logistiky a dalších služeb.
Analytici z Jefferies uvedli, že tržby byly lepší, než se čekalo, protože pokles růstu tržeb divize JD Retail byl mírnější, než se předpokládalo.
Analytici z Morgan Stanley uvedli, že tržby jsou v souladu s očekáváním, zatímco ztráty nových segmentů podnikání jsou v mezikvartálním srovnání relativně stejné.
Analytici z Vital Knowledge poznamenali, že výsledky ukazují solidní potenciál k růstu na úrovni zisku, tažený lepšími tržbami a překonáním očekávání u marží. Celkově podle nich společnost zaznamenala solidní ziskovost v klíčové maloobchodní divizi JD Retail a pokračující zužování ztráty v JD Food Delivery.
Vývoj ADR
ADR JD.com (JD) v předburzovní fázi obchodování zaznamenávají pokles o 2,75 % na 30,74 USD.
| ADR JD.com (JD) před výsledky na 31,61 USD | |||
|---|---|---|---|
| Ukazatel | Ukazatel | ||
| Kapitalizace (mld. USD) | 43,2 | P/E | 21,4 |
| Vývoj za letošní rok (%) | +10,1 | Očekávané P/E | 9,6 |
| 52týdenní minimum (USD) | 24,5 | Prům. cílová cena (USD) | 38,8 |
| 52týdenní maximum (USD) | 36,9 | Dividendový výnos (%) | 3,2 |
Zdroj: JD.com, Bloomberg
Michal Bárta, Fio banka, a.s.
Související odkazy
Nejnovější:
- Čínská společnost JD.com ve 2Q vykázala pokles tržeb, ziskovost ale vzrostla
- Americké futures kontrakty mírně posilují
- USA: Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti k 8. srpnu na 209 tis. při očekávání 202 tis.
- USA: Index výrobních cen v červenci meziročně vzrostl o 4,7 % při očekávání +4,9 %
- Vývoj cen komodit: Ropa (-1,96 %), zemní plyn (-1,18 %), stříbro (-0,88 %)
- Vývoj měnových párů: USD/CZK 21
- RWE v prvním pololetí meziročně vzrostl očištěný zisk EBITDA o 44 %, firma potvrdila zvýšený výhled
- Cisco Systems překonalo odhady ve 4Q, výhled tržeb z AI infrastruktury zklamal
- Eurozóna: Průmyslová výroba v červnu meziročně vzrostla o 0,1 % při očekávání poklesu o 0,6 %
- ČR: Běžný účet platební bilance dosáhl v červnu schodku 80,47 mld. Kč








