Potenciální zájem ČEZ o Gas Distribution logickým krokem, rozšířil by si svůj distribuční byznys
Zájem ČEZ o Gas Distribution bychom vnímali jako logický krok. ČEZ by si tím doplnil svůj distribuční byznys se zemním plynem. Loni koupil 55% podíl v dominantním distributorovi GasNet operujícím na cca 80 % území ČR. Akvizicí Gas Distribution by získal jižní Čechy a část Vysočiny. Kromě Prahy, kde operuje Pražská plynárenská, by tak ovládl celou distribuci plynu v ČR.
Šlo by o menší transakci, než byla loňská akvizice GasNet. ČEZ loni kupoval 55% equity podíl v GasNet za zhruba 21 mld. Kč, což oceňovalo celou společnost včetně čistého dluhu na cca 94 mld. Kč. V případě Gas Distribution se spekuluje o hodnotě mezi 8 – 9,5 mld. Kč.
Gas Distribution je výrazně menší společnost než GasNet s ročním EBITDA ziskem dle našich propočtů kolem 800 mil. Kč (GasNet cca 11 mld. Kč). Zároveň, dle dostupných výkazů za rok 2024, by mělo jít o nezadluženou společnost, resp. o firmu s minimálním dluhem. To je rozdíl oproti GasNet s čistým dluhem pohybujícím se v rozmezí 5 – 6x EBITDA.
Distribuční společnosti s regulovaným, stabilním byznysem bývají oceňovány v blízkosti 10x EV/EBITDA. Loňská akvizice GasNet nebyla výjimkou, vzhledem k aktuální EBITDA GasNetu kolem 11 mld. Kč se násobek dle našich odhadů dostává až k hladině 8,5. To by podle nás oceňovalo Gas Distribution dokonce k úrovni 7 mld. Kč. Hodnotu transakce (100% podílu) tak vidíme ve vyšších jednotkách mld. Kč, někde v rozmezí 7 – 9 mld. Kč. Cenu transakce blíže 10 mld. Kč bychom vnímali spíše již negativně.
Akcie ČEZ na pražské burze klesají o 0,24 % na 1240 Kč, na RM-SYSTÉMu stagnují na úrovni 1240 Kč.
Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.
Související odkazy
- Pražská burza zahajuje týden růstem, ČEZ po volbách posiluje
- ČEZ ESCO kupuje lokálního distributora elektřiny ELPRO-DELICIA
- Pražská burza zahajuje obchodovaní poklesem o téměř 0,5 %
- ČEZ: Morgan Stanley zvyšuje cílovou cenu na 900 Kč při stálém doporučení „Underwt/In-Line“
- Doosan dodá nové generátory pro Temelín
Nejnovější:
- Americké akcie uzavírají poklesem
- Mírná korekce v USA
- Frankfurtská burza uzavřela na zelené nule
- Na pražské burze se dnes vybíraly zisky
- Wall Street otevírá bez výrazného pohybu
- Dell oznámil výrazné zvýšení svých dlouhodobých finančních cílů
- PayPal představil novou platformu PayPal Ads Manager zaměřenou na menší a střední podniky
- Americké futures kontrakty kosmeticky posilují
- McCormick & Company zveřejnila výsledky za 3Q a mírně snížila výhled očištěného zisku na akcii
- IBM integruje AI modely od Anthropicu do svého softwarového portfolia