ČEZ vyhlásil tendr pro Jadernou elektrárnu Temelín v hodnotě miliard korun
Polostátní energetická společnost ČEZ zadala do věstníku veřejných zakázek dodat dva kompletní generátory včetně jednoho náhradního rotoru.
Společnost ČEZ vyhlásila tendr v hodnotě jednotek miliard korun, do kterého se firmy mohou hlásit do 9. června. Hlavním zadáním je dodat pro Jadernou elektrárnu Temelín dva kompletní generátory, jeden náhradní rotor, příslušenství, instalace a následný servis.
Generátory, které jsou v provozu od spuštění elektrárny, by chtěl ČEZ vyměnit mezi roky 2028 až 2030. Od nových generátorů se očekává navýšení maximálního výkonu na 1150 MWe.
„V rámci výběrového posoudíme kvalifikaci uchazečů, následně je vyzveme k podání nabídek. Vybráno bychom chtěli mít příští rok na jaře. Vlastní zařízení budeme měnit v závěru tohoto desetiletí,“ uvedl Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.
„Elektrárnu chceme provozovat minimálně šedesát let. Generátory budeme měnit v polovině této periody, přičemž jejich životnost budeme požadovat čtyřicet let,“ konstatoval Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín.
Akcie ČEZ
Akcie ČEZ (BAACEZ) na pražské burze posilují o 3,48 % na 1069 Kč, na RM-SYSTÉMu rostou o 3,17 % na 1073 Kč.
Zdroj: ČEZ
Marek Chudoba, Fio banka, a.s.
Související odkazy
- ČEZ: Trigon Dom Maklerski snižuje cílovou cenu na 910,6 Kč se stálým doporučením „sell“
- Minoritáři ČEZu podali žalobu na stát kvůli windfall tax
- ČEZ: Kepler Cheuvreux zvyšuje cílovou cenu na 990 Kč při stávajícím doporučení „reduce“
- ČEZ: konferenční hovor s managementem
- ČEZ: výsledky hospodaření za 3Q 2025 (+komentář analytika)
Nejnovější:
- Zámořské indexy oslabují
- Frankfurtská burza otevřela týden mírným růstem
- Pražská burza rostla
- USA: Index realitního trhu NAHB v prosinci na 39 b. podle očekávání
- Americké akcie v úvodu smíšeně, ServiceNow údajně vede pokročilá jednání o akvizici Armis
- Americké futures kontrakty posilují
- USA: Newyorský výrobní index v prosinci na -3,9 b. při očekávání 10 b.
- Interní prodej akcií ve SpaceX může výrazně zvýšit účetní čistý zisk společnosti Alphabet
- Vývoj cen komodit: Stříbro (+2,99 %), měď (+1,33 %), zlato (+1,21 %)
- Vývoj měnových párů: EUR/CZK 24,29




