Morgan Stanley reportoval nad očekáváním, meziročně však došlo k poklesu výnosů i zisku na akcii
Americká investiční banka Morgan Stanley reportovala své hospodářské výsledky za 4Q fiskálního roku 2022. Výnosy ve výši 12,75 mld. USD byly nad očekáváním trhu, meziročně však poklesly o 12 %. Na úrovni zisku na akcii ve výši 1,31 USD se opět podařilo překonat analytické odhady, meziročně se však jednalo o pokles o 37 %. Akcie po otevření trhu posilují o více než 4 %.
Výsledky společnosti Morgan Stanley (MS) za 4Q 2022 | |||
---|---|---|---|
4Q 2022 | Konsensus 4Q 2022 | 4Q 2021 | |
Tržby (mld. USD) | 12,75 | 12,43 | 14,52 |
Čistý zisk (mld. USD) | 2,24 | -- | 3,7 |
Očištěný zisk na akcii (EPS, USD/akcie) | 1,31 | 1,19 | 2,08 |
Celkové výnosy ve výši 12,75 mld. USD překonaly očekávání analytiků ve výši 12,43 mld. USD, meziročně však představovaly pokles o 12 %.
Nevyšší výnosy plynuly ze těchto tří oblastí:
- Wealth Management (správa majetku), kde společnost dosáhla výnosů ve výši 6,63 mld. USD a překonala tak odhady trhu ve výši 6,14 mld. USD. Meziročně se jednalo o nárůst o 5,9 %. V rámci něj čistý úrokový výnos banky dosáhl 2,14 mld. USD, v tomtéž období před rokem se jednalo o 1,41 mld. USD. To bylo zapříčiněno především růstem úrokových sazeb.
- Výnosy z obchodování dluhopisů, měn a komodit (FICC), jenž dosáhly 1,42 mld. USD oproti očekávání ve výši 1,68 mld. USD a představovaly tak meziroční nárůst o 15 %.
- Investiční bankovnictví, s výnosem 1,25 mld. oproti odhadům trhu ve výši 1,19 mld. V meziročním srovnání se jednalo o propad o 49 %.
Meziročně došlo k poklesu výnosů z úpisů cenných papírů, v případě akcií se jednalo o pokles o 73 % (celkový výnos 227 mil. USD), u dluhopisů pak o 38 % (při výnosu 314 mil. USD.)
Tvorba opravných položek činila 87 mil. USD při odhadu 65,8 mil. USD. Ukazatel kapitálové přiměřenosti CET1 dosáhl v uplynulém kvartále 15,3 % oproti očekávaným 14,6 %. Výnosnost vlastního kapitálu ROE dosáhla 9,2 % při očekávání 8,95 %. Meziročně se jednalo o nárůst 14,7 %.
Zisk na akcii ve výši 1,31 USD překonal odhady trhu ve výši 1,19 USD, představoval však meziroční pokles o 37 %.
Zpětný odkup akcií
Společnost v rámci svého programu v uplynulém kvartále odkoupila akcie v hodnotě 1,7 mld. USD. Za celý rok 2022 se pak jednalo o akcie v hodnotě 9,9 mld. USD.
Dividenda
Představenstvo společnosti schválilo čtvrtletní dividendu ve výši 0,775 USD, s rozhodným dnem 31. ledna 2023. Dividenda bude vyplacena 15. února 2023.
Komentář CEO
„Reportovali jsme solidní výsledky vzhledem k složité tržní situaci. Segment Wealth Management zajišťuje stabilitu s rekordními výnosy a novými aktivy ve výši 310 mld. USD. Naše silná kapitálová pozice nám v tomto roce umožnila odkoupit akcie ve výši 10 mld. USD a rozdělit slušnou dividendu,“ komentoval výsledky CEO společnosti James P. Gorman.
Vývoj akcie Morgan Stanley
Morgan Stanley (MS) +4,5 % na 95,785 USD | |||
---|---|---|---|
Ukazatel | Ukazatel | ||
Kapitalizace (mld. USD) | 154,9 | P/E | 14,3 |
Vývoj za letošní rok (%) | +7,8 | Očekávané P/E | 12,9 |
52týdenní minimum (USD) | 72,1 | Prům. cílová cena (USD) | 95,3 |
52týdenní maximum (USD) | 109,7 | Dividendový výnos (%) | 3,2 |
Zdroj: Bloomberg, Morgan Stanley
Olga Švepešová Blaťáková, Fio banka, a.s.
Související odkazy
- Velké americké banky podpoří First Republic Bank vklady ve výši 30 mld. USD
- Velké banky se v rámci vládního plánu údajně chystají podpořit First Republic vklady za 30 mld. USD
- V Americe se obchoduje smíšeně, výsledky reportovaly banky Morgan Stanley a Goldman Sachs
- Začíná výsledková sezóna, v pátek reportují velké americké banky
- Morgan Stanley v 3Q reportovala nižší než očekávané výnosy
Nejnovější:
- Americké akcie v závěru týdne posílily
- Zámořské akcie mažou úvodní ztráty
- Tahounem dnešního poklesu frankfurtské burzy byly Deutsche Bank a Commerzbank
- Praha výrazně v červených číslech, pod tlakem Erste Group
- Americké akcie v červeném, Activision Blizzard po vyjádření antimonopolního úřadu +5 %
- USA: Index nákupních manažerů PMI ve výrobě v březnu dle předběžných čísel na 49,3 b
- Zámořské futures kontrakty se obchodují v červených číslech
- Vývoj cen komodit: Ropa (-3,79 %), pšenice (+3,02 %), zemní plyn (+1,75 %), měď (-1,43 %)
- Vývoj měnových párů: Dolar posiluje proti euru o 0,84 %, proti koruně o 1,16 %
- Evropská centrální banka tlačí na Raiffeisen Bank International, aby opustila od businessu v Rusku