Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > Colt CZG: analýza výsledků za 2Q 2022 - zisky nad odhady, nákladová efektivnost, dobrý prodejní mix

Colt CZG: analýza výsledků za 2Q 2022 - zisky nad odhady, nákladová efektivnost, dobrý prodejní mix

23.9.2022 14:58, BAACZGCE

 

Výrobce ručních palných zbraní Colt CZG svými výnosy za 1H 2022, resp. 2Q 2022 naplnil naše očekávání. Jejich úroveň za 2Q 2022 činila 3495 mil. Kč (meziroční nárůst o 29,7 %) a prakticky zcela naplnila náš odhad posazený na hladinu 3508 mil. Kč. Průměrný odhad trhu byl posazen o něco výše (3643 mil. Kč), ale rozdíl oproti vykázané skutečnosti není markantní, a tudíž to není potřeba hodnotit nijak negativně.

Na stěžejním severoamerickém trhu, kde společnost generuje cca 65 % tržeb, je oproti 1Q 2022 patrné zpomalení. Colt CZG zde ve 2Q 2022 vykázal výnosy ve výši 2180 mil. Kč, což je ve srovnání s vydařeným letošním 1Q pokles o 9,3 % a pod naším odhadem 2450 mil. Kč. Poptávka v civilním (komerčním) segmentu tak ve 2Q dle našich předpokladů oslabovala, navíc mírně slabší zřejmě byly i dodávky do veřejného sektoru v rámci segmentu ozbrojených složek. Na druhou stranu i vykázaných 2180 mil. Kč rozhodně není nijak špatné číslo, tržby v prvním letošním kvartále ve výši 2406 mil. Kč se dají hodnotit jako nadstandardní (pro srovnání, např. ve 4Q 2021 společnost, s tehdy již plnou konsolidací Coltu, generovala v USA a Kanadě tržby na úrovni 1974 mil. Kč). V meziročním srovnání je ve 2Q 2022 stále patrný výraznější nárůst (konkrétně +24 %), když do výsledků za loňský 2Q se ještě plně neprojevoval příspěvek amerického Coltu.

O co byla slabší Severní Amerika, o to výraznější byl odbyt v Evropě. Colt CZG na evropském trhu (mimo ČR) ve 2Q 2022 generoval tržby ve výši 574 mil. Kč. To je oproti loňsku dvojnásobek, a to byl 2Q 2021 v tomto směru vydařený. Společnost uvádí, že prodeje rostly zejména ve střední a východní Evropě. Na silných tržbách z Evropy se tak podle našeho názoru již projevuje zvýšená poptávka z vládního sektoru, kdy řada zemí v důsledku konfliktu na Ukrajině navyšuje armádní rozpočty, resp. zintenzivňuje nákupy zbraní, munice a další vojenské techniky.

Aktivita vládního sektoru se pozitivně projevila i do výkonnosti společnosti na tuzemském trhu. Již v předchozích třech kvartálech se do tuzemských tržeb zřetelně projevoval kontrakt s českou armádou na dodávku zbraní v celkové hodnotě cca 3530 mil. Kč (letos v březnu byl v důsledku geopolitického napětí navýšen z původních cca 2350 mil. Kč na zmíněných 3530 mil. Kč, smlouva je podepsána do roku 2025). Druhé letošní čtvrtletí nebylo výjimkou, Colt CZG v souladu s naším očekáváním vykázal v ČR výnosy na úrovni 344 mil. Kč. Jedná se o skokový nárůst z loňských 79 mil. Kč, když tehdy se armádní kontrakt teprve rozbíhal. Výnosy ze vzdálenějších regionů jako Afrika a Asie nepřekvapily. Tržby z Afriky spadly z loňských výrazných 316 mil. Kč na 20 mil. Kč. Hlavní důvod je zřejmý, absence loňských větších kontraktů tamním ozbrojeným složkám. Naproti tomu velmi slušně se ve 2Q 2022 držely výnosy z Asie, jež se téměř v souladu s naším očekáváním meziročně zvýšily o více než 100 mil. Kč na 257 mil. Kč.

Zajímavě vyznívá srovnání tržeb a objemu prodejů za 2Q 2022. Zatímco, jak uvádíme výše, výnosy meziročně vzrostly o téměř 30 %, tak objemy mírně poklesly o 2,8 % y/y na 163 tis. kusů. Důvodem této disproporce je podle našeho názoru jednak zvýšení cen prodávaných zbraní a jednak příznivý prodejní mix. Jak v meziročním, tak mezikvartálním srovnání totiž roste podíl dlouhých zbraní na celkových objemech prodejů. Tento trend se do tržeb, resp. ziskových marží promítá pozitivně, jelikož dlouhé zbraně jsou obecně dražší, pohybují se ve vyšší cenové kategorii.

Shrneme-li, zatímco na výnosové straně hospodaření Colt CZG nepřekvapil, na úrovni zisků překonal jak naše odhady, tak tržní predikce. EBITDA (očištěná o mimořádné vlivy) za 2Q 2022 dosáhla na hladinu 840 mil. Kč, meziročně více o téměř 10 %. Naše predikce přitom byla posazena na úrovni 702 mil. Kč, průměrný odhad, resp. medián trhu pak ve výši 730 mil. Kč, resp. 782 mil. Kč. Vedle stále výrazně kladné hodnotě na položce změna stavu zásob pozorujeme rovněž efektivní řízení provozních nákladů. Konkrétně v nákladech na služby vidíme dokonce 10% meziroční pokles, a to i přesto, že Colt již celý letošní 2Q byl (narozdíl od loňska) plnou součástí nákladové struktury skupiny. Ostatní hlavní složky provozních nákladů jako spotřeba materiálů či osobní náklady mající charakter variabilních nákladů pochopitelně v meziročním srovnání dosahují (vlivem loňské akvizice Coltu) výrazně vyšších hodnot. V mezičtvrtletním porovnání však na těchto položkách nepozorujeme nijak výraznou dynamiku, a tedy i zde jsou patrné snahy o realizaci úsporných opatření. Výsledkem je tedy velmi slušná profitabilita za 2Q 2022, EBITDA zisk ve výši 840 mil. Kč, resp. 24% EBITDA marži hodnotíme pozitivně.

Příznivý vývoj v provozní ziskovosti se pak promítl i do úrovně čistého zisku. Ten byl navíc podpořen výraznými zisky plynoucí z kurzových vlivů a přecenění derivátů a rovněž meziročně stabilními úrokovými náklady, když Colt CZG nad očekávání profituje z nastavené strukturu zajištění svých úrokových rizik. Čistý zisk za 2Q 2022 tak výrazně překonává odhady (posazené poblíž 300 mil. Kč) a dosáhl úrovně 551 mil. Kč (+1,3 % y/y).

Akvizice, akviziční příležitosti – to bylo i včera jedno z klasických témat konferenčního hovoru. Novinkou je navýšení podílu ve švédském výrobci optických montážních řešení pro zbraně Spuhr i Dalby. Colt CZG na základě srpnové dohody ovládne celou společnost, tzn. navyšuje podíl z původních 25 % na 100 %. Již letos v březnu management Coltu CZG dal najevo, že má zájem uplatnit kupní opci a zvýšit podíl na 40 %. Nakonec padlo rozhodnutí ovládnout celou firmu. Sektor optických řešení je v dlouhodobém hledáčku Coltu CZG, dochází tak k naplnění jednoho z akvizičních cílů. Spuhr i Dalby je z pohledu tržeb rostoucí společností, průměrný roční růst výnosů za období 2019 – 2022 činí 28 %. Roční tržby se aktuálně pohybují ve výši 9,4 mil. USD (cca 235 mil. Kč), provozní ziskovost se tak dle našeho názoru může pohybovat v desítkách mil. Kč, resp. vyšších desítek mil. Kč. To v kontextu velikosti Coltu CZG znamená doplňkový byznys, nicméně znamená to postupné budování vertikální struktury s pozitivními synergickými efekty.

Akviziční monitoring trhu neustále probíhá, jak včera management zopakoval. Nejen těchto menších společností produkující optiku a další moderní technologie, ale v budoucnu nelze vyloučit např. i akvizice výrobců munice. Vedle toho Colt CZG evidentně sleduje i možnosti týkající se větších akvizic typu amerického Coltu, jež by do tržeb přinesly např. kolem 5 mld. Kč. Stále platí, že společnost je na potenciální akvizice dobře připravena, když zadlužení se drží na nízkých úrovních mezi 1 – 1,5x EBITDA, resp. na konci června bylo kvůli výplatě letošní dividendy na horní hraně rozpětí. Akviziční apetit se v kontextu příznivé likvidní pozice podle našeho názoru nevylučuje s dividendovým potenciálem. Pokud v dohledné době nedojde k realizaci nějaké větší akvizice, odhadujeme v roce 2023 dividendu v rozmezí 30 – 36 Kč na akcii. Blíže jsme aktuality ohledně dividendové politiky rozebírali ve včerejším komentáři.


Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.

Související odkazy


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR24,6923026,06270
USD23,2186924,50731
GBP28,8747430,47726
CHF25,4814126,89559
PLN5,763906,08380

Kompletní informace zde