Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > Energetika v EU: jádro má zelenou, což je pro ČEZ zásadní. Po roce 2040 však vyvstávají otazníky

Energetika v EU: jádro má zelenou, což je pro ČEZ zásadní. Po roce 2040 však vyvstávají otazníky

4.1.2022 12:20, BAACEZ

Ředitel společnosti ČEZ Daniel Beneš včera v České televizi uvedl, že návrhy Evropské komise zařadit jádro a zemní plyn mezi zelené zdroje v rámci tzv. taxonomie je obecně pro českou energetiku příznivá zpráva. Tento návrh (akt, draft), jenž je z důvodu odlišných názorů a přístupů k energetice mezi jednotlivými evropskými státy kompromisem, nicméně obsahuje určité limity a parametry, jenž bude podle Beneše nutné ještě během následujících dvou až třech týdnů připomínkovat a pokusit se vyjednat mírnější podmínky, resp. ještě si konkrétní záležitosti vykomunikovat a dovysvětlit.

Komplikace se mohou týkat zejména tuzemského teplárenství, kdy podle současného návrhu Evropské komise budou muset již od roku 2026 teplárny přimíchávat do spalování zemního plynu vodík. Podle Beneše zatím na trhu nejsou k dispozici takové technologie, které by umožnily v tomto směru realizovat návrh do praxe již od roku 2026.

Pro samotný ČEZ jsou zásadnější závěry ohledně jaderné energetiky, resp. zejména pak možnosti týkající se prodloužení provozování jeho stávajících jaderných elektráren až na 60 let. ČEZ má totiž v plánu provozovat Dukovany, resp. Temelín až do období kolem roku 2045, resp. cca do roku 2060. Ze zveřejněného draftu Evropské komise však zatím spíše vyplývá, že v rámci navrhované taxonomie nebudou po roce 2040 investice do prodlužování životnosti jaderných elektráren považovány za „zelené“. To je záležitost, kterou ČEZ bude chtít ještě připomínkovat, bude mít snahu vylepšit podmínky v tomto směru. Podle Beneše je pro ČEZ jasnou prioritou provozovat Temelín a Dukovany co nejdéle.

Pro vysvětlení, Evropa nebude jednotlivým zemím (firmám) zakazovat dlouhodobě využívat jadernou energetiku, nebude zakazovat stavět nové bloky. Pouze v rámci tzv. taxonomie bude stanoven seznam ekologicky přijatelných zdrojů, který bude vodítkem pro institucionální investory jako jsou banky, fondy, pojišťovny. A tito velcí investoři pak v rámci svých nastavených pravidel ESG politiky pravděpodobně nebudou ochotni poskytovat financování na výstavbu či modernizaci energetických zdrojů, jež nebudou součástí taxonomie, tedy nebudou zahrnuty do seznamu zelených, ekologicky šetrných zdrojů.

Na plánovanou výstavbu nového bloku v Dukovanech by výše uvedený draft Evropské komise měl mít dle našeho názoru neutrální dopad. Navržený termín 2045, jakožto rok, do kdy nejpozději musí získat nové jaderné bloky stavební povolení, by neměl být pro ČEZ, resp. pro český stát problémem. Notabene plánovaný nový dukovanský blok by vůči taxonomii měl být dokonce imunní, když dle dřívější dohody mezi českou vládou a ČEZem má stát v plánu nový dukovanský projekt plně zafinancovat.

Shrneme-li, aktuální návrhy Evropské komise nemají dle našeho názoru bezprostřední negativní dopad do hospodaření ČEZu, resp. na akcie ČEZu. Využívání a provoz jaderných elektráren Temelín a Dukovany v horizontu dalších dvou dekád není ohroženo. Jak budou nakonec vypadat možnosti a podmínky dalšího provozování a financování jaderných bloků za horizontem roku 2040, resp. 2045 by mělo být předmětem další komunikace a připomínkového řízení mezi ČR a EU. Aktuální návrhy a záměry EU ohledně jádra nicméně obecně považujeme pro ČR, potažmo pro ČEZ za přijatelný kompromis, když zvážíme, že některé evropské země (jako např. Rakousko, Německo, Lucembursko či Dánsko) se staví výrazně negativně k jaderné energetice, resp. k jejímu dalšímu využívání nejen v rámci dlouhého časového horizontu, ale i v nejbližších dvou desetiletích.


Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.

Související odkazy


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR23,6930325,00797
USD22,5132723,76273
GBP27,3447028,86230
CHF24,5001425,85987
PLN5,112725,39648

Kompletní informace zde