Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > Apple musí dle pátečního soudu odstranit platební omezení

Apple musí dle pátečního soudu odstranit platební omezení

13.9.2021 14:58, AAPL, BAAAAPL

Soudkyně Yvonne Gonzalezová Rogersová nařídila v pátek Applu odstranění části omezení v obchodě s aplikacemi App Store ve sporu se společnosti Epic Games, která v loňském roce obešla poplatky na platformě App Storu. Zároveň vyvrátila monopolní postavení Applu na trhu s mobilními herními transakcemi.

Apple vs. Epic Games

 Jedná se o spor mezi vývojářem her Epic Games, který v loňském roce obešel poplatky na platformě App Storu díky tomu, že si zařídil vlastní platební bránu. Následně Apple vyškrtnul Epic Games z App Storu, což podnítilo Epic Games a společnost podala na Apple žalobu. Dle Epic Games se Apple zapojil do protisoutěžního jednání, které poškozuje spotřebitele tím, že mu brání ve snižování cen.

Odhadovaná marže Applu z platformy App Store je více než 75 %.

Výsledek sporu

Soudkyně Gonzalezová Rogersová vyvrátila, že by měl Apple monopolní postavení na trhu a uvedla: „Soud nezjistil, že by společnost Apple dosáhla monopolního postavení na trhu s mobilními herními transakcemi.“

Soudkyně rozhodla, že Apple porušoval kalifornské zákony tím, že vývojářům zakázal platby mimo App Store, čímž ušetřili peníze. Apple musí s touto praxí skončit do 90 dnů.

Není jasné, jak tento výsledek ovlivní výnosy společnosti Apple, když uživatelé mohou snáze získat přístup k webům aplikace za účelem platby a tím obejdou Apple.

Doporučení analytiků

Katy Huberty ze společnosti Morgan Stanley s doporučením “overweight“ uvedla, že při nejhorším scénáři, kdyby Apple ztratil výnosy svých top 20 developerů, očištěný zisk na akcii společnosti by spadl o 5 %.

Jerome Ramel ze společnosti Bernstein napsal, že v tomto stádiu může být 20 - 30 % výnosů Applu z App Storu v ohrožení a ve středně až dlouhodobém horizontu ztratí 3 – 4,5 % z provozního zisku EBIT.

Amit Darvani ze společnosti Evercore ISI s doporučením “outperform“ řekl. „Přestože je toto krokem zpátky pro Apple, pravděpodobně se bude Apple odvolávat a domníváme se, že případný dopad z toho bude zvládnutelný vzhledem k alternativám, jako jsou Apple Advertisments, které by se díky tomu mohly rozjet ve větším měřítku.“

Akcie společnosti Apple (AAPL) v předburzovní fázi rostou o 0,99 % na 150,45 USD.

Akcie společnosti Apple (BAAAAPL) na burze RM-SYSTÉM nezaznamenávají růst ani pokles a jsou na ceně 3555 Kč.

Zdroj: Bloomberg, Apple


Lucie Bedrníková, Fio banka, a.s.

Související odkazy


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR24,9691226,35488
USD21,4371322,62687
GBP29,5480631,18794
CHF23,4181624,71784
PLN5,421215,72209

Kompletní informace zde


Tyto stránky používají cookies. Setrváním na těchto stránkách souhlasíte s jejich používáním. Další informace X