Velký nedostatek čipů přinutil společnosti k vývoji vlastních polovodičů
Globální nedostatek čipů nutných pro výrobu přivedl společnosti jako Apple, Amazon, Facebook, Teslu nebo Baidu k designování a vývoji vlastních polovodičů. Takové čipy mohou snížit spotřebu energie a mít větší výkon.
Z důvodu velkého nedostatku čipů se některé technologické společnosti rozhodly k vývoji vlastních polovodičů. Mezi tyto společnosti patří Apple, Amazon, Facebook, Tesla nebo Baidu.
„Tyto společnosti požadují čím dál více vyráběné čipy na míru než běžné čipy, které používá konkurence,“ uvedl Syed Alam, který je globálním polovodičovým ředitelem ve společnosti Accenture a dále pokračuje: „Díky tomu mohou mít větší kontrolu nad integrací softwarů a hardwarů a zároveň se odliší od konkurence. “
Russ Shaw, bývalý nevýkonný ředitel ve společnosti Dialog Semiconductor řekl CNBC, že designované čipy na míru mohou prokázat výrazně vyšší výkon za nižší cenu.
„Takovéto čipy mohou snížit spotřebu energie pro zařízení a produkty specifických technologických značek, může jít o chytré telefony nebo cloud služby,“ uvedl Shaw.
První příklad přišel již v listopadu, kdy Apple oznámil, že končí s Intel x86 a bude si vytvářet vlastní M1 procesory. Ty jsou již momentálně k nalezení v nových modelech iMac a iPhone.
Tesla oznámila vývoj “Dojo“ čipu za účelem trénování umělé inteligence v datových centrech. Výrobce automobilů začal produkovat automobily s vlastními AI čipy, které pomáhájí palubním softwarům se rozhodovat ohledně toho, co se děje na silnicích.
Baidu přišel minulý měsíc s novým čipem, který je vytvořený za účelem pomoci zařízením zpracovávat velká množství dat a zvýšit výpočetní výkon.
Společnost Google je údajně blízko k zavedení vlastních centrálních procesorových jednotek pro své notebooky Chromebook. Google by chtěl začít používat vlastní operační systém přibližně v roce 2023.
Dále Amazon, který operuje s největším světovým cloud servisem, pracuje na vlastním síťovém čipu k napájení hardwarových přepínačů na přesouvání dat po sítích.
Ředitel umělé inteligence ve Facebooku řekl společnosti Bloomberg v roce 2019, že Facebook pracuje na polovodičích, které budou pracovat velmi odlišně než jakékoliv doposud existující.
Nicméně žádné z těchto společností nejde o vlastní výrobu čipů, která je nákladná. Hlavní je výkon a design.
„Tyto společnosti půjdou do TSMC nebo Intelu a vytvoří si své čipy tam,“ řekl Glenn O’Donnell, který je vedoucí výzkumu a analytik společnosti Forrester.
Zdroj: CNBC
Lucie Bedrníková, Fio banka, a.s.
Nejnovější:
- USA uzavírá v drobném zisku
- Americké indexy mírně posilují
- Frankfurtská burza dnes ztrácela, akciím Zalando byla snížena cílová cena
- Pražská burza v úvodu týdne na kladné nule
- S&P 500 v úvodu obchodování oslabuje, výsledky za 2Q reportoval Fastenal
- Americké futures kontrakty mírně oslabují
- Makroekonomický výhled na tento týden: Index CPI (USA, eurozóna), index PPI (USA)
- Google údajně zaplatí 2,4 mld. USD za licenci na technologie startupu Windsurf a najme si jeho CEO
- Vývoj cen komodit: Zemní plyn (+5,37 %), ropa (+1,45 %) a měď (-1,36 %)
- Vývoj měnových párů: EUR/CZK 24,65