Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > Index DAX brzy přivítá 10 nových členů, mezi kandidáty se dle JPMorgan řadí Airbus, Zalando či Puma

Index DAX brzy přivítá 10 nových členů, mezi kandidáty se dle JPMorgan řadí Airbus, Zalando či Puma

3.9.2021 15:25, DAX

Správce indexu DAX Qontigo dnes oznámí 10 společností, které se připojí k indexu DAX. Dle předpovědi JPMorgan bude tato změna představovat malý krok od dividendového indexu k více růstovému portfoliu.

K pátečnímu večeru bude oznámeno 10 společností, které se připojí k německému indexu DAX. Ten dosud čítá 30 společností. Přírůstek oznámí tvůrce indexů Qontigo, který spadá pod Deutsche Börse.

Dle předpovědi JPMorgan budou přírůstky zahrnovat rychleji rostoucí společnosti s vysokou tržní kapitalizací a sníží tak váhu dividendových titulů jako BASF. Mezi ně se řadí např. aerolinky Airbus, módní online obchod Zalando, kurýr potravin Hello Fresh či inovativní zdravotnická firmu Siemens Healthineers.

Vstup nových členů navýší celkovou tržní hodnotu indexu DAX o 350 mld. EUR, uvádí správce aktiv DWS Group. Chystané změny vstoupí v platnost 20. září. Změnu nejvíce pocítí veřejně obchodované fondy (ETF) sledující tento index. Bloomberg odhaduje, že pohyb v investicích budou muset učinit fondy v hodnotě okolo 19 mld. USD.

Obrázek z Bloombergu ukazuje 10 pravděpodobných kandidátů na vstup do indexu DAX dle JPMorgan a jejich tržní kapitalizaci. V pravé části obrázku jsou uvedeny současné společnosti indexu DAX, které začlenění nových společností a následné nové rozložení váh v indexu dle odhadů JPMorgan nejvíce postihne.

Obrázek z Bloombergu ukazuje 10 pravděpodobných kandidátů na vstup do indexu DAX dle JPMorgan a jejich tržní kapitalizaci. V pravé části obrázku jsou uvedeny současné společnosti indexu DAX, které začlenění nových společností a následné nové rozložení váh v indexu dle odhadů JPMorgan nejvíce postihne.

Revize je finálním krokem Qontiga k posílení benchmarku (báze, vůči které se sleduje výnosnost akcií či ostatních aktiv, pravidla se jedná o index), aby lépe odrážel německé společnosti. U počátku revize stál loňský kolaps společnosti Wirecard. Jednalo se historicky o prvního člena indexu DAX, který vyhlásil bankrot. Pro společnosti v indexu nyní platí přísnější pravidla, musí vydávat čtvrtletní prohlášení a auditované roční výsledky hospodaření. V případě porušení těchto pravidel by byly vyřazeny z indexu.

„Změny by mohly indexu DAX pomoci získat více pozornosti od zahraničních investorů,“ řekl portfoliový manažer DWS Christoph Ohme. Dodal, že index díky vstupu společností z odvětví e-commerce či zdravotnické technologie získá na různorodosti.

Bez započtení reinvestovaných dividend se index DAX od roku 2000 pohybuje blízko evropského indexu STOXX 600. Při započtení dividend se více blíží americkému indexu S&P 500.

Bez započtení reinvestovaných dividend se index DAX od roku 2000 pohybuje blízko evropského indexu STOXX 600. Při započtení dividend se více blíží americkému indexu S&P 500. Zdroj: Bloomberg

Je nepravděpodobné, že by s příchodem nových společností nastaly velké pohyby indexu, protože trh si je již nyní celkem jistý, které firmy index rozšíří, komentuje Arne Scheehl z Lyxor Deutschland.

 

Zdroj: Bloomberg


Matěj Švanda, Fio banka, a.s.

Související odkazy


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR24,9691226,35488
USD21,4371322,62687
GBP29,5480631,18794
CHF23,4181624,71784
PLN5,421215,72209

Kompletní informace zde


Tyto stránky používají cookies. Setrváním na těchto stránkách souhlasíte s jejich používáním. Další informace X