Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > Za výprodejem pozic v technologických a mediálních firmách údajně stála společnost Archegos

Za výprodejem pozic v technologických a mediálních firmách údajně stála společnost Archegos

29.3.2021 11:31, MS, CS, GS, DBK, DISCA*, DISCB*, BIDU, VIPS, BAADBK, IQ, FTCH, TME, GSX*, VIAC*

Za pátečním výprodejem pozic v několika technologických a mediálních firmách údajně stály věřitelské banky kanceláře Archegos Capital Management, uvádí Bloomberg.

Výprodej zapákovaných pozic Archegos

Podle dvou zdrojů agentury Bloomberg seznámených se situací, byla společnost Archegos Capital Management, kterou ovládá Bill Hwang, přinucena věřiteli k pátečnímu prodeji akcií za více než 20 mld. USD. Podle obchodníků seznámených s pokyny společnosti zahrnovala investiční strategie Archegos obchodování s vysokou pákou. Prodeje se dotkly čínských technologických společností nebo amerických mediálních domů.

Před pátečním otevřením trhů investiční banka Morgan Stanley podle zdrojů Bloombergu prodala akcie za přibližně 13 mld. USD zahrnující tituly Farfetch (FTCH; páteční oslabení 1,7 % na 50,94 USD), Discovery (DISCA; -27,5 % na 41,9 USD), Baidu (BIDU; +2 % na 208,61 USD) a GSX Techedu (GSX; -41,6 % na 39,01 USD).

Investiční banka Goldman Sachs prodala akcie Baidu, Tencent Music Entertainment Group (TME; -1,3 % na 20,1 USD) a Vipshop Holdings (VIPS; -2,4 % na 31,19 USD) v objemu 6,6 mld. USD a akcie ViacomCBS (VIAC; -27,3 % na 48,23 USD) a iQiyi (IQ; -13,2 % na 17,43 USD) za dalších 3,9 mld. USD. Akcie ViacomCBS a Discovery tak zaznamenaly rekordní ztráty.

Akcie Goldman Sachs (GS) a Morgan Stanley (MS) v předburzovní fázi ztrácí přes 3 %.

Ztráty Nomury, Credit Suisse a dalších investičních bank

Banky Nomura a Credit Suisse varovaly před ztrátami spojenými s výprodeji pozic nejmenovaného amerického klienta, kterým je mimo jiné podle The Financial Times právě společnost Archegos Capital Management.

Nomura, jejíž akcie se v Japonsku propadly o rekordních 16 %, expozici vypočítává na přibližně 2 mld. USD, Credit Suisse mluví „velmi výrazném dopadu na výsledky za 1Q“. Obě přislíbily další informace. Podle zdrojů The FT by ztráty pro Credit Suisse mohly dosáhnout mezi 3-4 mld. USD. Akcie Credit Suisse ve Švýcarsku ztrácí 14 %, pod tickerem CS se jejich ADR obchodují také v USA.

Výprodej Archegos by se měl dotknout také Deutsche Bank, ovšem podle zdrojů The FT by měla její ztráta dosáhnout pouze zlomku v porovnání s dalšími bankami, jelikož Deutsche měla významnou část pozic zajištěnou. Její akcie (DBK) odepisují 4,8 %, pod tickerem BAADBK se obchodují také na RM-SYSTÉMu. Deník také jmenuje banku UBS mezi primárnými makléřskými společnostmi pro Archegos, její akcie ve Švýcarsku ztrácí 4,5 %.

Ztráty Nomury a Credit Suisse jsou také výraznější proto, že tyto banky byly pomalejší v prodávání pozic než např. Goldman Sachs a Morgan Stanley, uvádí další zdroje The FT.

Podle některých tokijských bankéřů by výprodej pozic Archegos mohl věřitele přimět přehodnotit svůj přístup k financování vysoce zapákovaných pozic hedge fondů.

Bill Hwang a Tiger Asia Management

Bill Hwang je bývalý hedge fond manažer společnosti Tiger Asia Management, který se v roce 2012 přiznal ke zneužití vnitřních informací při obchodování akcií čínských bank. Urovnání sporů ho vyšlo na více než 60 mil. USD.

Podle informací Institutional Investor propad zasáhnul také dalšího bývalého zaměstnance společnosti Tiger Asia, pod tlakem byl také Tao Li a jeho společnost Teng Yue Partners. Ta podle zdroje měla mít výraznou expozici na akcie GSX.

Spekulace proti GSX

Čínská online vzdělávací společnost GSX čelí nařčení investorů spekulujících na pokles jejích akcií z podvodu a je vyšetřovaná americkou Komisi pro burzy a cenné papíry (SEC).

Carson Block ze společnosti Muddy Waters považuje „studenty“ společnosti jen za „roboty“ a dlouhou dobu věří, že se u ní nejmenované hedge fondy snaží o short squeeze – prostřednictvím růstu přinutit investory spekulující na pokles ceny o rapidní uzavírání pozic za krajně nevýhodných podmínek.

„Nevěřím, že měli nějaký fundamentální důvod, proč spekulovat na růst těchto akcií. Měli dlouhou pozici, protože věřili, že mohou dosáhnout squeezu,“ uvedl Block pro Institutional Investor.

Obě zasažené společnosti díky využívání swapů pro investice vyhnuly povinnosti reportovat pozice prostřednictvím formulářů 13F i regulatorním limitům u zapákovaných pozic, uvedl zdroj Institutional Investor.

Zdroj: Bloomberg, Institutional Investor, The Financial Times


Jan Tománek, Fio banka, a.s.

Související odkazy


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR23,6794124,99359
USD22,5074323,75657
GBP27,4497828,97322
CHF23,9440725,27293
PLN5,028905,30800

Kompletní informace zde