ČNB bude návrhy na výplatu dividend posuzovat individuálně, očekává je až s výsledky za rok 2020
Česká národní banka dnes vydala stanovisko k prodloužení restrikcí výplaty dividend. Návrhy bude posuzovat individuálně a očekává, že je banky předloží až s auditovanými výsledky za rok 2020.
„Česká národní banka bude návrhy jednotlivých institucí na výplatu dividend posuzovat individuálně, bude vyhodnocovat jejich kapitálové vybavení, rizikový profil, obchodní model a další podstatné faktory. Limity pro výplatu dividend bude ČNB stanovovat konzervativně v souladu s Doporučením ESRB,“ uvedla dnes ČNB.
„Česká národní banka předpokládá, že finanční instituce budou s případnými návrhy přicházet až poté, co budou mít k dispozici auditované výsledky za rok 2020. ČNB zároveň před svým vyjádřením bude každý individuální případ diskutovat v rámci kolegia orgánů dohledu příslušné finanční skupiny,“ uvádí dále.
Stanovisko ČNB přichází po úterním doporučení Evropské centrální banky, aby bankovní domy v eurozóně do konce září 2021 posečkaly s výplatou dividend nebo alespoň výrazně omezily.
Erste Group Bank tak vidí jako nepravděpodobné, že by v únoru vyplatila schválenou dividendu 0,75 EUR na akcii, s tím že finální rozhodnutí učiní 8. února. Erste původně plánovala vyplatit dividendu ve výši 1,5 EUR.
Moneta Money Bank a Komerční banka návrhy výplaty zisku z roku 2019 již v březnu stáhly (zde a zde). Moneta v roce 2019 vyplatila alespoň pololetní dividendu.
Moneta plánuje neauditované výsledky za rok 2020 zveřejnit 5. února 2021, Komerční banka 10. února. Auditované výsledky obsahují výroční zprávy, které banky zveřejňují na konci března.
Akcie Erste Group Bank (BAAERBAG) dnes na pražské burze oslabily o 0,8 % na 657 Kč, na burze RM-SYSTÉM ztrácí o 0,3 % na 658 Kč.
Akcie Komerční banky (BAAKOMB) na pražské burze uzavřely o 0,3 % výše na 644 Kč, na burze RM-SYSTÉM se obchodují o 0,6 % výše na 642 Kč.
Akcie Moneta Money Bank (BAAGECBA) na pražské burze ztratily 0,3 % na 68,1 Kč, na burze RM-SYSTÉM se obchodují beze změny na 68 Kč.
Aktualizace (28. 12.): Upřesnění a doplnění zveřejnění auditovaných výsledků.
Zdroj: ČNB
Jan Tománek, Fio banka, a.s.
Související odkazy
- Pražská burza otevírá poslední seanci tohoto týdne v červených číslech, reportovaly KB, Erste a CTP
- Erste Group reportovala výsledky za 1Q 2026
- Komerční banka za 1Q 2026 dodala čistý zisk 4 mld. Kč
- Projekce hospodaření Erste Group za 1Q 2026
- Erste: UBS zvyšuje cílovou cenu ze 109 na 112 EUR při stálém doporučení „buy“
Nejnovější:
- Americké futures kontrakty posilují
- Vývoj cen komodit: Stříbro (+2,74 %), zlato (+1,81 %), pšenice (-1,23 %)
- Vývoj měnových párů: Frank posiluje vůči koruně o 0,62 % na CHF/CZK 26,54
- ČEZ kupuje společnost Energoprojekt za 332 mil. Kč
- USA: Index nákladů práce v 1Q vzrostl o 0,9 % při očekávání růstu o 0,8 %
- USA: Anualizovaný HDP v 1Q dle předběžných dat vzrostl o 2,0 % při očekávání růstu o 2,3 %
- USA: Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti k 25. dubnu na 189 tis. při očekávávní 212 tis.
- USA: Deflátor výdajů na osobní spotřebu v březnu meziročně vzrostl o 3,5 % v souladu s očekáváním
- USA: Osobní příjem v březnu vzrostl o 0,6 %, výdaje se zvýšily o 0,9 %
- Eurozóna: ECB ponechala sazby beze změny v souladu s očekáváním





