Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > Podrobnější pohled na výsledky Stock Spirits za 2H 2020 a konferenční hovor

Podrobnější pohled na výsledky Stock Spirits za 2H 2020 a konferenční hovor

2.12.2020 16:20, BAASTOCK

Středoevropská likérka Stock Spirits Group ráno představila výsledky za fiskální rok 2020, od 10:00 se konal konferenční hovor s analytiky.

Likérka Stock Spirits Group ráno zveřejnila výsledky za celý fiskální rok 2020 (12 měsíců do konce září 2020). Ty v sobě však obsahují také již reportovaná čísla za první polovinu fiskálního roku, které představila v květnu.

Nyní tak navazujeme na naši ranní zprávu k výsledkům (zde), kterou doplníme o další postřehy z prezentace a konferenčního hovoru s analytiky.

Silnější než očekávané hospodaření v druhé polovině fiskálního roku 2020

V samotné druhé polovině fiskálního roku dosáhla včetně akvizic 0,4% růstu tržeb na 151,4 mil. EUR, očištěný hrubý provozní zisk EBITDA klesl o 16 %. Oproti očekávání se tak jedná o 6 %, respektive u zisku o 17 % silnější čísla.

Vývoj hospodaření Stock Spirits Group po jednotlivých pololetí

Vývoj hospodaření Stock Spirits Group po jednotlivých pololetích

Letošní výsledky byly výrazně byly ovlivněny zvýšením spotřebních daní a pandemií koronaviru. Výsledky za první polovinu roku byly podpořeny zvyšováním cen spojeným se zvýšení spotřební daně od začátku kalendářního roku 2020 v ČR a Polsku a také efektem předzásobení, které posunulo část poptávky do kalendářního roku 2019 (tedy začátku fiskálního roku 2020) na úkor dalších období.

Na druhé polovině roku, o které společnost předběžně reportovala v říjnu, se naopak projevilo uzavření on-trade segmentu, tedy restaurací a barů, které bylo kompenzováno zvýšenými prodeji v maloobchodu. Na úrovni tržeb tak společnost bez akvizic zaznamenala jen 1,9% pokles tržeb.

Na úrovni hrubého provozního zisku EBITDA společnost zaznamenala téměř organický 20% pokles daný nižšími prodeji v on-trade segmentu, který má vyšší marže, a načasováním nákladů.

Restaurační segment však u společnosti nehraje příliš velkou roli, nyní činí přibližně 11 % tržeb skupiny (dříve 15 %) a na klíčovém polském trhu jen 2 %. Zároveň společnost přímo dodává pouze velkoobchodníkům, ne konkrétním podnikům. On-trade segment je největší v Itálii, která byla tvrdě zasažena koronavirem a odlivem turistů.

Společnost pozitivně hodnotí výsledky nedávno koupených společností Bartida v ČR, a Distillerie Franciacorta v Itálii, které obě přispěly k ziskovosti skupiny.

Uvolňující se konkurence v Polsku, zostřující v České republice

V dříve ostře sledovaném Polsku se konkurenční situace uvolňuje. Společnost dosáhla nejvyššího tržního podílu za posledních pět let a dokonce navýšila ceny ještě výrazněji, než o kolik byla zvýšena spotřební daň.

Se zostřenou konkurencí se naopak potýká na českém trhu, kde někteří konkurenti nepřenesli zvýšení spotřební daně do ceny vodky.

Podle slov výkonného ředitele Stachowicze se však nejedná o nečekaný vývoj, společnost se drží své cenové politiky a odpovídá inovativními produkty, zahrnující např. novou kávovou příchuť úspěšného rumu Božkov Republica nebo vodku z cukrové třtiny pod stejnou značkou.

Mimořádná dividenda a vyšší růst běžné dividendy

„Odolnost našeho podnikání v tomto náročném roce ukázala, že i nadále můžeme pokračovat v progresivní dividendové politice s vyšším růstem dividend než doposud,“ poukázal na konferenčním hovoru finanční ředitel Paul Bal na vyšší nárůst běžné dividendy oproti minulým letem (o 7,4 % oproti dřívějšímu tempu kolem 5 %).

Vývoj dividend Stock Spirits Group

Vývoj dividend Stock Spirits Group

Vzhledem k poklesu čistého zadlužení díky silným hotovostním tokům na 0,32násobek hrubého provozního zisku EBITDA a nerealizaci akvizice v posledních 15 měsících zároveň rada ředitelů navrhla také výplatu mimořádné dividendy.

Meziroční vývoj čistého zadlužení společnosti

Meziroční vývoj čistého zadlužení společnosti

Akcie Stock Spirits Group

Akcie Stock Spirits Group na výsledkový report reagují silným růstem. Na domovském trhu v Londýně rostou o 9,5 % na 266 pencí. Pod tickerem BAASTOCK se obchodují také na pražské burze (+8,8 % na 76,5 Kč) a burze RM-SYSTÉM (+9,1 % na 75,8 Kč).

Vývoj akcií Stock Spirits Group

Vývoj akcií Stock Spirits Group

Zdroj: Stock Spirits Group


Jan Tománek, Fio banka, a.s.

Související odkazy


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR23,8861725,21183
USD24,4378625,79414
GBP27,1530228,65998
CHF24,9112326,29377
PLN4,933645,20746

Kompletní informace zde