ECB a BoE představily možné scénáře dividendové politiky evropských bank
Evropská centrální banka a Bank of England dnes zveřejnily možnosti dalšího vývoje týkajícího se zákazu výplaty dividend z března letošního roku. Regulatorní orgány přiznaly závažnost situace.
Autority v Londýně a Frankfurtu v následujících týdnech rozhodnou o tom, zdali jsou evropské banky natolik silné a kapitálově vybavené, aby nezávisle vydržely další šoky spojené s covidem. V březnu letošního roku byly pozastaveny výplaty dividend akcionářům, což se projevilo v ceně akcií finančních institucí, informoval Bloomberg.
Podle ECB byl díky zmražení dividend bankovní sektor posilněn o dodatečných 30 mld. EUR, které by za normálních podmínek šly k investorům.
Podle ECB a Bank of England by v blízké době mohly nastat následující možnosti:
Prodloužení zákazu výplat dividend
Romain Boscher, investiční ředitel Fidelity International, uvedl, že tento krok by představoval největší zklamání pro investory. Dohledové instituce naopak zdůraznily, že ekonomika je stále slabá a nespočet domácností a podniků muselo počátkem roku požádat o pozastavení splácení úvěrů ve výši 1 bil. USD. Panuje také obava, že svolení vyplácet dividendy znevýhodní slabší banky, které by toto oproti těm silnějším nemusely ustát.
Obnovení výplat dividend
Podle scénáře zrušení zákazu by došlo k návratu k předkrizové politice. Členka dohledové komise Kerstin Jochnick poukázala na nejistoty spojené s tímto krokem. Podle Jochnick je ekonomika navzdory pozitivnímu sentimentu z nové vakcíny a obnovy ekonomického růstu stále v těžké fázi s početnými restrikcemi.
Limitování výplat
Dohledový orgán ECB projednávala limit, do jakého by evropské banky mohly vyplácet dividendy. Podle ECB by tak výplata byla závislá na úrovni ročního čistého zisku. Nejisté zatím zůstává, zda je toto proveditelné z právního hlediska. Nejlépe kapitálově vybavené banky si mohou podle analytika Jonathana Tyce z Bloomberg Intelligence dovolit vyplatit 40-50 % čistého zisku. Zbytek bank by podle Tyce mohlo být schopno vyplácet dividendy z přebytečného kapitálu až v roce 2022.
Vývoj kapitálu Tier 1 vybraných 34 evropských bank.
Vyčkání na stress test
Regulátoři by mohli dovolit bankám vyplácet dividendu podle výsledku stress testu, který bude prováděn během ledna s výsledky na konci července. Tento proces by podle měnové autority byl nejtransparentnější, avšak na úkor dlouhého čekání.
Rozdělení ECB a BOE
Poslední možností je rozdělení politik ECB a Bank of England, které by mohly prosazovat odlišné postupy ohledně výplaty dividend. Bloomberg informoval, že tato varianta by mohla znevýhodnit množství bank na mezinárodní úrovni.
Zdroj: Bloomberg, ECB
Martin Singer, Fio banka, a.s.
Nejnovější:
- Burza zakončuje smíšeně, čipový sektor trh podržel.
- Smíšené obchodování a „čipovky“ v růstovém tažení
- Akcie na frankfurtské burze dnes oslabily
- Citigroup reportovala solidní výsledky za 2Q, výnosy z obchodování překonaly očekávání
- Pražská burza mírně posílila
- Americké akcie rostou, reportovaly JPMorgan, Wells Fargo, Black Rock, State Street a další
- JPMorgan reportoval za 2Q, pozitivně překvapily výnosy z tradingu a z poplatků ze správy aktiv
- BlackRock ve 2Q zklamal investory čistým přítokem aktiv
- Futures amerických indexů smíšeně, Dow Jones kosmeticky oslabuje, Nasdaq 100 futures +0,73 %
- USA: Index CPI v červnu meziročně vzrostl o 2,7 % při očekávání růstu o 2,6 %