Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > Bulharský antimonopolní úřad nakonec povoluje prodej bulharských aktiv ČEZu do rukou Euroholdu

Bulharský antimonopolní úřad nakonec povoluje prodej bulharských aktiv ČEZu do rukou Euroholdu

29.10.2020 23:39, BAACEZ

Podle večerních agenturních zpráv (Reuters, ČTK) bulharský antimonopolní úřad povolil prodej bulharských aktiv ČEZu do rukou společnosti Eurohold. Samotná firma Eurohold tuto informaci potvrdila. ČEZ zatím oficiální stanovisko nevydal, podle mluvčí Alice Horákové ČEZ vyčká na to, až úřad vydá písemné vyhotovení o svém rozhodnutí. Dalším krokem je pak odsouhlasení transakce ze strany bulharského energetického regulátora.

I když ještě není transakce oficiálně schválena a ukončena, tak se zdá, že rozhodnutí antimonopolního úřadu definitivně odblokovává dlouhotrvající proces divestice bulharských aktiv.

Již letos v červenci (komentovali jsme zde) do dané záležitosti zasáhl správní soud, který zrušil (napadnul) loňské rozhodnutí tamního antimonopolního úřadu blokující prodej aktiv. Je patrné, že úřad se už proti zásahu správního soudu neodvolal a nyní tedy dává zelenou k uskutečnění transakce.

Její cena by měla činit 335 mil. EUR (dle aktuálního kurzu se jedná o cca 9,2 mld. Kč, cca 17 Kč na akcii). To znamená, že by mělo jít o stejnou cenu, jež byla dohodnuta mezi ČEZem a Euroholdem v červnu 2019.

Byť červencové rozhodnutí správního soudu dávalo jistou naději na odblokování prodeje bulharských aktiv, samotný ČEZ se již stavěl po předešlých zkušenostech s tamními úřady k celé záležitosti spíše rezervovaně a očekával další procesní překážky zabraňující divestici. I my jsme v našich dosavadních predikcích počítali s příspěvkem bulharských aktiv, jež v loňském roce generovaly do EBITDA 1,9 mld. Kč (letos očekáváme i přes koronavirovou krizi díky vydařenému prvnímu pololetí obdobný hospodářský výsledek), minimálně i v roce 2021.

Dnešní rozhodnutí antimonopolního úřadu tak vnímáme jako poměrně překvapivé a ČEZu otevírá prostor, vedle plánovaného prodeje rumunských a polských aktiv, k dalšímu mimořádnému hotovostnímu přílivu indikující v příštím roce mimořádnou dividendu. Běžná dividenda by se podle našich odhadů v roce 2021 mohla pohybovat minimálně na úrovni 38 Kč na akcii (potenciál vidíme i v blízkosti 40 Kč, posun z letos vyplacených 34 Kč). A k tomu případná mimořádná dividenda, jejíž rozpětí nadále odhadujeme na 10 – 20 Kč na akcii, přičemž dnešní informace posouvá naši predikci k horní hraně intervalu.

Zprávu indikující odblokování divestičního procesu v Bulharsku vnímáme pozitivně.


Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.

Související odkazy


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR24,7876626,16334
USD20,4437021,57830
GBP28,8426330,44337
CHF22,7278223,98918
PLN5,494485,79942

Kompletní informace zde


Tyto stránky používají cookies. Setrváním na těchto stránkách souhlasíte s jejich používáním. Další informace X