Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > Fed zvažuje prodloužení omezení bank vyplácet dividendy, obnovil zátěžové testy

Fed zvažuje prodloužení omezení bank vyplácet dividendy, obnovil zátěžové testy

18.9.2020 11:52

Americký Fed oznámil, že zvažuje prodloužit testování amerických bank kvůli obavám z nepříznivého vývoje pandemie a současné prodloužení omezení zpětného odkupu akcií a navýšení dividend.

Fed zvažuje obnovení zákazu zpětného odkupu a navyšování dividend

Americký Fed zvažuje opětované testování a prodloužení zákazu zpětného odkupu akcií velkým bankám a navýšení dividend. Americká měnová autorita uvedla, že v následujících dvou týdnech rozhodne, zda prodlouží tato omezení, které měly podle plánů zaniknout koncem třetího čtvrtletí.

Prodloužení zákazu po zbytek roku by pravděpodobně negativně ovlivnil banku JPMorgan, která již naznačila, že by mohla obnovit zpětný odkup akcií ve čtvrtém kvartálu, pokud by to regulátor umožnil. Jennifer Piepszak, finanční ředitelka JPMorgan, tento týden uvedla, že banka i během pandemie drží nadměrný kapitál a přivítala by obnovení zpětného odkupu akcií v následujícím čtvrtletí.

Během první fáze testování analyzoval Fed odolnost bank vůči covidovým šokům na individuální úrovni, které ale nezveřejnil, přestože některé banky klesly pod kapitálové minimum. Výsledky analýzy druhé fáze testování budou již veřejné.

Nejhůře si během první fáze testování vedly banky Goldman Sachs a Morgan Stanley, jejichž podnikání ve větší míře závisí na vývoji kapitálových trhů.

Fed představil dva zátěžové scénáře

Americký Fed zveřejnil dva zátěžové scénáře, podle kterých budou banky na Wall Street testované a sdělil, že zároveň budou vyhodnoceny rozvahy těchto bank kvůli dopadu koronavirové pandemie. Regulátor také zhodnotí vývoj hospodaření jednotlivých bank za rok 2020, přestože nijak neuvedl, jestli a jak daný výsledek ovlivní kapitálové požadavky pro danou banku. Vrchní představitelé Fedu v minulosti oznámili, že nechtějí banky zatěžovat dalšími požadavky na kapitálovou přiměřenost během krize.

„Přestože se ekonomika za poslední období podstatně zlepšila, nejistota budoucího vývoje je poměrně vysoká a další testování poskytne více informaci ke zhodnocení odolnosti větších bank,“ uvedl místopředseda Fedu Randal Quarles.

Jeden ze scénářů bude předpokládat nezaměstnanost ve výši 12,5 % a pokles HDP o 3 % spolu se zhroucením zámořských trhů. Druhý scénář má testovat méně závažné šoky s delší dobou působení.

 

Zdroj: Bloomberg


Martin Singer, Fio banka, a.s.


Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR26,6436528,12235
USD22,6621423,91986
GBP29,4152431,04776
CHF24,9112326,29377
PLN5,769796,09001

Kompletní informace zde


Tyto stránky používají cookies. Setrváním na těchto stránkách souhlasíte s jejich používáním. Další informace X